Dışardan gelen darbeler sonucu vücudumuzda yaralar oluşması sık sık karşılaştığımız bir durum. Hemen her gün bir yerlere çarparız, sivri uçlu aletlerle keseriz bir yerlerimizi. O an çok canımız acır ama oluşan yaraların çoğu yüzeyseldir ve kısa zaman içinde kendiliğinden iyileşir. Vücudun bu tür yaraları iyileştirmek için harika bir mekanizması var. Fakat yaralar her zaman bir darbeye ya da kesiğe bağlı olarak meydana gelmez. Aşırı sıcak ya da soğuğa maruz kalmak, elektrik çarpmaları, radyasyon da cilt bütünlüğüne ve mukozaya zarar vererek yaralara sebep olabilirler.

Bunlar yüzeysel sıyrık ve kesiklerden daha derine etki ettiklerinden, daha ciddi yaralardır. Bazı metabolik hastalıklar da kendini vücut yaralarıyla belli ederler. Yaralar oluş sebepleri kadar, bulundukları yere göre de sınıflandırılabilir. Biz de böyle bir sınıflandırmayı takip ederek, bu kez sırt bölgesindeki yara oluşumlarını ele aldık.

Sırt Yaraları Neden Olur?

Cildimiz yediklerimizden, içtiklerimizden tutun da duygu durumumuzdaki değişimlerden, kokladığımız bir çiçekten bile etkilenebilen bir yapıya sahip. Tüm vücudumuzu kapladığını ve tüm dış etkenlerle en en önce ve en fazla karşılaşan organ olduğunu düşünecek olursak, oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ama gerek travmalar sonucu, gerekse bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü durumlarda değişik biçim ve yoğunlukta yaralarla karşılaşabiliyoruz. Sırt yaralarının oluşumunda da çok değişik faktörler tek tek ya da bir arada etkili olabilir.

1. Yatak Yaraları

Yaşından ya da bedensel engelinden ötürü uzun süre ya da sürekli yatmak zorunda olan kişilerde, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sırt yaralarıyla sıkça karşılaşılır. Bazen bu yaralar hastanın yatmasına sebep olan sorundan daha ciddi sorunlara sebep olur. Bu kişilerin yatış pozisyonları sık sık değiştirilmeli, terlemeye ve yağ üretiminin artmasına sebep olacak giyisiler ve yatak örtüleri kullanmaktan kaçınmalı.

2. Behçet Hastalığı

Kesin sebebi bilinmemekle birlikte stres, yorgunluk ve ateşli hastalıkların ardından ortaya çıkan behçet hastalığının bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalık olduğu düşünülüyor. Etkileri başta ağız, cinsel organlar ve gözde olmak üzere vücutta çok değişik yerlerde ve biçimlerde görülür. Deriyle ilgili olan etkileri ise sırt bölgesinde de görülen kırmızı renkli kabartılardır. Hastalık eklem, damar ve sinirleri tutan iltihaplı bir romatizmal hastalıktır. Yaklaşık 2 ila 6 cm büyüklüğündeki döküntüler oldukça ağrılıdır.

3. Diyabet

Kan şekerinin vücuttaki dengesini sağlayan ve pankreasın salgıladığı insülin hormonunun az olması ya da vücut tarafından kullanılamamasından kaynaklanır. Kandaki yüksek şeker birçok doku ve organda olduğu gibi damarlarda da hasara ve tıkanıklıklara neden olur. Ve vücutta iyileşmeyen yaralar meydana gelir. İyileşmeyen sırt yaraları, diyabet bakımından da değerlendirilmelidir.

4. Sedef

Çoğunlukla 20-50 yaş arası görülen sedef, parlak gri renkli pullanma biçimindeki yaralarla kendini gösteren bir hastalık.

5. Egzama

Daha çok kadınlarda ve 30 ila 50 yaş arası görülen egzama kaşıntıyla başlar. Kuruluk ve pullanmayla seyreden hastalık etkin biçimde tedavi edilmediği zaman açık yaralara sebep olur. Daha ileri aşamalarda bu yaraların mikrop kapması ve derinin daha alt tabakalarına kadar etki eden iltihaplanma görülür. Vücudun her yerinde ama en çok sırt ve bacaklarda rastlanır.

6. Sivilce

Vücudumuzdaki yağ bezlerinin bulunduğu yerlerden biri de sırtımızdır. Ergenlik döneminde aşırı yağlanmayla birlikte yüzle birlikte sırt bölgesinde de yoğun sivilce oluşumları normal kabul edilir. Ergenlik döneminden sonra da, yağ bezlerinin olduğu yerlerde her zaman sivilce oluşumlarıyla karşılaşılabilir. Yağlanmanın fazla olmasında genetik faktörler, giysilerin çok dar ya da sıkı olması, beslenme tercihleri hatta uyku düzeni bile etkili olabilir. Cildin gözeneklerinin tıkanmasıyla yaralar oluşur.

7. Ter Bezleri Hastalıkları

Sırt bölgesinde yoğunlaşan sivilceler çoğunlukla yağ bezlerinin bir hastalığı olarak görülür ama bazen ter bezlerinin hastalıkları da sivilcelere sebep olabilir.

8. Böbrek Hasarları

Kanı süzerek toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan böbrekler bu işlevlerini yerine getiremeyecek kadar hasar gördüklerinde, kandaki elektrolit, mineral ve besin dengesi bozulur. Bu da cildin kurumasına ve kaşıntıya sebep olur.

9. Karaciğer Sorunları

İleri derecede karaciğer bozukluklarında ve sarılık başlangıcında, sırtta da görülebilen ürtiker gibi deri hastalıkları da görülebilir. Safra kanalının tıkandığı karaciğer hastalıklarında kaşıntı ortaya çıkar. Yine bir karaciğer hastalığı olan Hepatit B de sırtta ve tüm vücutta görülen yaralara sebep olabilir.

10. Hormonal Bozukluklar

Hormonal dengesizlikler deri hastalıklarında oldukça önemli bir sebep olarak karşımıza çıkar. En sık rastlanan hormon bozukluğu tiroit bezinden kaynaklanan hastalıklardır. Tiroit bezinin az çalışmasından kaynaklanan hipotiroidi hastalığında yeterince terleme olmadığı için ciltte kuruma meydana gelir. Nem kaybından meydana gelen sırt yaraları tiroit yönünden de incelenmelidir.

Sırt Yaraları Nasıl Geçer?

Eğer sırt yaraları, 1,5-2 aydan daha uzun süredir devam ederse, iltihaplanma başlarsa, ağrılıysa, deri altında sert bir doku oluştuysa, iyileşse bile bir süre sonra tekrar ediyorsa
bir cilt hastalıkları uzmanına danışmak gerekir. Yaralara sebep olan hastalık teşhis ve tedavi edilmelidir.

Her ne sebeple ve vücudun neresinde olursa olsun yaraların temiz tutulması, iyileşmesi için atılacak ilk adımdır. Bunun için yaraların üzerini kapatıp kapatamayacağınızı yine bir deri hastalıkları uzmanına danışmalısınız. Travmaya bağlı yaraların kendilerine özgü bir iyileşme süreçleri vardır. Bu süre içinde yaralı bölgeyi temiz ve nemli tutarak, süreci hızlandırabilirsiniz. Yaraları sıkmak, varsa kabuklarını kaldırmak, sert hareketlerle yıkayarak tahrişi artırmak doğru değildir.

Yaraların iyileşme sürelerini hızlandıran ve kolaylaştıran bir başka etken de bağışıklık sisteminin güçlü olması. Bunun için beslenmenize özellikler dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun, bol su için. Vücudun hava almasını kolaylaştıracak, teri emecek giyisileri tercih edin. Çok dar ve sıkı giysiler de yağ yapımını artırarak yara oluşumuna sebep olabilirler.