Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırtımda Oluşan Sişlik Nasıl Geçer?

Sırt bölgemiz vücudumuz için önemli bir bölgedir. Oturduğumuz zaman vücudumuzun üst kısmını sırtımız taşır. Sırt bölgesinde bir sıkıntı yaşayan insanın günlük hareketleri oldukça kısıtlanabilir. Bu durum sorundan soruna değişse de sırt bölgesinin önemli bir bölge olduğu bir gerçektedir. Sırt bölgesinde yaşanılan sorunlardan bir tanesi de sırtta oluşan şişliklerdir. Vücudumuzun hemen hemen her yerinde şişlik durumu görülebileceği gibi sırtta da şişlik görülebilir. Sırtta görülen şişlikler durumuna göre beraberinde ağrı ve sızıyı de getirebilir. Sırt şişliğinin birçok sebebi bulanabilir. Bu yazıda sırt şişliğinin ne olduğunu, sırt şişliğin sebepleri ve nasıl geçeceği konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Sırtta Oluşan Şişlik Nedir?

Sırtımda Oluşan Sişlik Nasıl Geçer?

Sırt bölgesinde oluşan şişlik adı üstünde sırt bölgesinde birçok sebepten olabilen bir şişlik görülmesi durumudur. Bu şişliklerin boyutları büyük olabileceği gibi ufak olduğu durumlarda görülür. Şişlik genellikle omuz bölgesine yakın görüldüğü gibi daha aşağı bölgelerde de görülebilir. Şişliğin sebebinin önemli olabilmesi sebebiyle bu bölge ile oynanmamasında fayda vardır.

Sırtta Şişlik Durumu Neden Olur?

Sırtımda Oluşan Sişlik Nasıl Geçer?

Sırt bölgesindeki şişliğin olmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler basit olabileceği gibi önemli sebepler de olabilir. Bu yüzden ne olursa olsun, sırt şişliği durumlarında bir doktora görünmekte fayda vardır. Genel olarak sebepleri yağ bezesi, tümör, sivilce ve darbe alınması şeklinde sıralanabilir.

1. Yağ Bezesi

Sırtta oluşan şişliklerinin sebeplerinden bir tanesi yağ bezeleridir. Yağ bezeleri deri altında yağ hücrelerinin birikmesi sonucu meydana gelir. Yağ bezeleri oynatıldığında hafifçe hareket edebilir. Yine de fazla baskı yapmamakta fayda vardır. Vücudun hemen hemen her yerinde oluşabilen yağ bezeleri tehlikeli değildir. Bu sebeple sırttaki şişlikleriniz aslında bir yağ bezesi de olabilir.

2. Tümör

Tümörler kontrol mekanizmaları tarafından kontrol dışı kalan hücrelerin oluşturduğu kistlerdir. Sırt bölgesindeki şişliklerin bir sebebi de bahsi geçen bu tümörler olabilir. Tümörlerin birçok çeşidi vardır. Fakat genel tümörler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sırt bölgenizdeki şişliğin sebebi bir tümör ise bu tümör iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Eğer bu şekilde bir şüpheniz var ise şişlik bölgesi ile oynamamanızda fayda vardır.

3. Sivilce

Sivilceler özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin fazlaca başına gelebilen bir durumdur. Sivilceler yağ oranının fazla olduğu bölgelerde daha sık görülür. Sivilcelerin büyüklükleri bazı durumlarda fazlaca büyük olabilir. Bu sebeple sırt bölgesindeki şişliğin sebebi de sivilce olabilir. Eğer şişlik, yüzde görülen basit sivilcelerin daha büyüğü şeklinde ise bahsi geçen durumun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yine de bir doktor kontrolüne gitmekte ve bu bölgeyi doktora göstermek fayda vardır.

4. Darbe

Vücudumuzun herhangi bir yerine aldığımız darbelerden sonra bölgede bir şişlik gözlenir. Vücudun hemen hemen her yerinde bu olay görülür. Şişliği yanı sıra ufak veya büyük bir ağrı da gözlemlenebilir. Bu sebeple sırt bölgesindeki şişliğin bir sebebi de alınan darbe olabilir. Bazen ufak bir darbe dahi bir şişliğe sebep olabilir.

Sırtta Oluşan Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Sırtımda Oluşan Sişlik Nasıl Geçer?

Yukarıda da bahsi geçtiği gibi sırtta oluşan şişliğin birçok sebebi olabilir. Bu şişlikleri basit görmemekle birlikte hemen bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Çünkü şişliğin önemli sebepleri olabilir. Şişliklerin durumlarına göre farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin doktora danışılmasında fayda vardır ve doktorun dediğinin yapılması önemlidir. Yağ bezeleri yukarıda da bahsi geçtiği gibi tehlikeli kistler değildir. Genel olarak bir zararı olmamakla birlikte rahatsızlık vermesi ve estetik olarak hoşnutsuzluk gibi sebeplerden kaynaklı cerrahi müdahale ile alınabilirler. Bu konuda doktorun tavsiye edeceği yol izlenmelidir.

Tümör durumlarında ise doktorun incelemesi sonucu tümörün çeşidine göre bir karar verilir. Tümör alınabilecek bir durumda ise alınabilir fakat tümörün alınmasında bir sakınca var ise müdahale edilmez ve farklı tedavi yollarına başvurulur. Sivilce sebebiyle sırtta şişlik oluşması durumda ise sivilcenin sıkılmaması gerekir. Özellikle büyük sivilceler ağrı ve sızı yapabileceği için bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Eğer şişlik bir darbe sonucu şişlik gözlemlemeye başlamış ise bölgeye buz konularak bir süre bekletilmelidir. Soğuk tedavi şişliğin inmesini sağlayabilir fakat bölgede şişlik tamamlanmış ise yapılacak şey bölgenin korunmasıdır. Ayrıca ilgili kremler bölgenin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.