Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırtta Çıkan Çizgilerin Anlamı Nedir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan çatlakların da birbirinden farklı birçok sebebi bulunabilir. Neredeyse her yaşta kendini gösteren bu çatlaklar özellikle hamilelik ya da ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Cilt yapısının çeşitli sebeplerden dolayı bozulması sebebiyle meydana gelmesi de bu durumun genellikle kadınlarda görüldüğünü gösterir.

Baldırlarda, bacaklarda, kolların iç bölümlerinde, göğüslerde, diz arkalarında ve kolumuzda olduğu gibi sırtta meydana gelebilen bu çatlaklar, ani kilo kayıpları ya da kilo alma gibi durumlarda kendini gösterir. Aşırı gerilen derinin ardından ortaya çıkan bu çatlaklar kolojen ve elastin dokularının hasar görmesi yani deri yırtılmasından dolayı görülür. Azalsa da tamamen yok edilmesi henüz mümkün olmayan bu rahatsızlıkta, çatlaklar ilk olarak pembe benzeri bir renge sahip olur. Ardından beyaz rengi olur. Çatlakların yoğunluğu ve derecesine göre çukur ya da çizgiler meydana gelebilir.

Sırt Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren cilt çatlakları bacak ve kollarda, diz kapağının arkasında, karın bölgesinde basenlerde, belde ya da sırtta olabilir. Vücut için herhangi bir zararı olmasa da görüntü bozukluğuna yol açacağı için kişiyi rahatsız edebilir. Sırt çatlaklarının nedenleri ise şu şekilde belirlenmiş bulunuyor;

1. Hızlı Kilo Alma ya da Verme

Özellikle büyüme çağında olan çocuklarda hızlı kilo verme ya da alma durumları ile karşı karşıya gelmek mümkün olur. Bu sebeple de erkeklerin bel ve sırt bölgesinde, kızların sırt, göğüs ve bacak bölgelerinde çatlaklar görülür. Buna sebep olan şey vücut elastikiyetinin kaybolmasıdır.

2. Gebelik

Hamilelik döneminde kadınlarda çatlaklar oluşması muhtemeldir. Hamileliğe dek çatlağı olmayan kişilerin dahi bu dönem içinde çatlakları oluşabilir. Değişen hormonlar ve vücut yapısı sebebiyle çatlakların kalıcı olduğu görülür. Çatlaklar için krem sürmek gibi önlemler alınması ise bu duruma fayda sağlar.

3. Spor Yapmak ve Vücut Geliştirmek

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde cilt çatlaklarına rastlamak mümkün olur. Bu durum yine hamilelik dönemi ile aynı şekilde vücut elastikiyetinin kaybolması ile alakalıdır. kasların gelişmesi sebebiyle cilt yapısı bozulacağı için çatlak oluşabilir.

4. Kortizon

Birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan kortizon, cilt çatlaklarına yol açabilir. Doktor denetiminde kullanılmaması ya da zamanından önce ya da sonra kesilen kortizon kullanımı kalıcı cilt sorunlarına yol açabilir. Kilo ama ya da ödem oluşumu gibi sorunlara yol açan kortizon aynı zamanda cilt çatlaklarına da yol açar.

Sırt Çatlaklarının Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı, ciltte kızarıklıklar ve deri üzerinde döküntülere yol açabilen cilt çatlaklarının en önemli sebepleri arasında yer alan kilo verme ya da alma durumu deri deformasyonuna yol açacağı için ani kilo değişiklikleri bu tür bir duruma yol açabilir.
  • Hamilelik döneminde kadınlarda, ergenlik döneminde boy uzaması sebebiyle çocuklarda ve vücut geliştirme sporu yapan erkek ya da kadınlarda cilt çatlakları ortaya çıkabilir. Kolojen ve elastin dokularının tahrip olması sebebiyle bu durum ile karşı karşıya kalmanız mümkün olur.
  • Erkeklerde kilo kayıpları sonucunda bacak ve sırt bölgelerinde çatlaklar görülür.
  • Kortizon cilt yapısında değişikliklere yol açar.
  • Kadınlarda ise hamilelik döneminde aniden alınan kilolar bacak ve sırt kaslarında çatlaklara yol açar.

Sırt Çatlaklarına Karşı Ne Yapılabilir?

  • Bu tür bir durumda ilk olarak sırt çatlaklarına sebep olan unsurlar tespit edilir. Bunun için çatlak uzunluğu, rengi ve yüzey gerilimi kontrol edilir.
  • Gebelik döneminde kilo artışının pek görülmediği zamanlarda krem gibi çatlak önleyici ürünlerin kullanılması gerekir. Bu yalnızca hamilelik döneminde değil aynı zamanda herhangi bir zaman kadınlar ve erkekler tarafından kullanılır hale gelmiş bulunuyor.
  • Cilt üzerine merhem, losyon ve krem gibi kimyasalların sürülmesi her daim sonuç vermediği için, sildi sürekli nemli tutmaya çalışmak yapılacak en doğru şeylerin arasında yer alıyor.
  • Deride oluşan çatlaklar için kalıcı bir çözüm bulunmadığı için henüz bu konuda yapılabilecek net bir şey olmasa da çeşitli tıbbi kremler çatlakların önlenmesini ya da azalmasını sağlayabiliyor. Fakat çatlaklardan tamamen kurtulmak henüz mümkün değil.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.