Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sırtta Kaşıntı ve Morluk Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sırtta her insanda farkında olmadan kaşıntı ya da morluk ortaya çıkabilir. Genel olarak hem kaşıntı hem morluk bir arada çok görülmediği için farklı olarak ele alınması gereken sağlık sorunlarından biri olabilir. Morarmanın ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler, kaşıntıdan bağımsız bir şekilde görülür. Fakat bazı zamanlarda iki farklı oluşum birbirini olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Yani kaşıntı sonrasında zaman zaman morarma gibi bir durum meydana gelir. Genelde kısa süren bir durumdur ancak uzun sürdüğü zaman önemsenmesi gerekebilir. Çünkü ciddi ve önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Sırtta Kaşıntı ve Morluğun Nedenleri Nelerdir?

sırtta kaşıntı ve morluk

  • Sırtta yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak kaşıntı ve morluk gibi vücudun verdiği bazı reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Morarma en çok travmatik herhangi bir durumun meydana gelmesiyle oluşur. Daha çok sırta alınan sert bir darbe ya da sert bir zemine düşme sonucunda ortaya çıkabilir.
  • Her insanda bazı alerjen maddelere karşı büyük bir duyarlılık olabilir. Alerjen maddelerin uzun süre cilt yüzeyine temas etmesi ya da besin olarak tüketilmesi alerjiye yol açar. Alerjen madde vücuda girdiği zaman, vücut savunma mekanizmasını çalıştırarak önlem alır. Bu durumda kaşıntı ortaya çıkabilir. Her insan farklı alerjen maddeye karşı duyarlılığı olabilir. Ancak alerjen maddenin vücuda girmesi, her insanda aynı belirtilerin meydana gelmesine yol açar. Çok sık görülmese de morluk gibi bir reaksiyon da sırtta oluşabilir. Alerjiye yol açan maddelerle temasın sonlandırılması ya da tüketilmemesi durumunda tedavi sağlanır.
  • Çoğu insanın vücudu hastalıklara karşı daha korumasızdır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde cilt hastalıkları daha çok görülebilir. Özellikle egzama, mantar, sedef, zona hastalığı, kurdeşen ve diğer cilt hastalıklarının ortak noktası cilt yüzeyinde kaşıntı oluşmasıdır. Aynı zamanda kaşıntının yanı sıra, deri kalkması ve morarma gibi belirtiler de sık sık ortaya çıkabilir. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kaşıntının ardından morluğun oluşması normal bir durumdur.
  • İnsan vücudunda demir mineralinin olması gereken orandan düşük görülmesi, tiroid bezinin az çalışması, karaciğerde meydana gelen sorunlar ve çeşitli iç hastalıkların meydana gelmesi sonucunda, sırtta morarma ve kaşıntı ortaya çıkabilir. Vücudun her gün belirli bir oranda alması gereken vitaminlerin, normal değerler arasında olmaması durumunda vücut bu duruma bazı şekillerde tepki verebilir. Bu daha çok kaşıntı ya da morarma şeklinde meydana gelir. Özellikle vücutta C vitaminin eksik olması durumunda kılcal damarlarda ve doku yapılarında hasar ortaya çıkabilir.
  • Sırtta ya da vücudun herhangi bir yerinde kaşınma sık sık meydana gelir. Aşırı bir şekilde oluşum gösterdiği zaman rahatsız edici bir hale dönüşür.

Sırtta Kaşıntı ve Morarma Nasıl Geçer?

sırtta kaşıntı ve morluk

  • Sırtta meydana gelen kaşıntı ve morarma birtakım sebeplerin oluşması sonucunda meydana gelir. Bu sorunu tamamen iyileştirmek için ilk olarak bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin; kaşıntı olduğu zaman, tırnaklarınızla değil parmaklarınızın iç kısmıyla kaşımaya özen gösterin. Tırnaklarınızın içerisinde yer alan mikrop ya da bakteriler cilt yüzeyine bulaşırsa, kaşıntı daha çok oluşur.
  • Sırtınıza soğuk uygulama yapmanız büyük oranda fayda sağlar. Eğer alerji kaynaklı kaşıntı ya da morarma oluşursa, alerjen maddelerden uzak durmaya dikkat edin.
  • Özellikle baharatlı, boyalı yiyecekler, alkol ve kafein tüketimine sınırlama getirin. Duş alırken sıcak su yerine ılık su kullanmayı tercih edin. 20 dakikadan daha fazla banyoda kalmayın. Haftada 2 kere duş almanız yeterli olabilir.
  • Kimyasal madde içeriğine sahip olan kozmetik ürünler, nemlendirici krem ve deodorantlar kullanmamaya çalışın. Yün ya da yapay kumaşlar cilt yüzeyinde alerji oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple sadece pamuklu ya da ipekli kumaş tercih edin. Kıyafetleriniz vücudunuza sürtünmesin, bu durumu önlemek için dar giymeyin.
  • Tıbbi bir yöntem olarak crotamiton içeriğine sahip kremler kullanabilirsiniz. Bu kremler kaşıntı oluşumunu tamamen azaltır. Eğer şiddetli kaşıntı yoksa hafif steroid ya da hidrokortizon içerikli kremler büyük oranda fayda sağlayabilir. Alerji kaynaklı kaşıntı ya da morarma ortaya çıkarsa, antihistamin tablet kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.