Sistit hastalığı, boşaltım sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Bu hastalık, mesanenin yani idrar kesesinin iltihap kapması ile oluşmaktadır. Eğer sistit hastalığı yeteri kadar ciddiye alınıp, gerekli tedavi yapılmaz ve gerekli önlemler alınmaz ise sürekli kendini tekrar eden bir hal alabilir. Ayrıca bu hastalığın boşaltım sisteminde önemli görevleri olan diğer organlara da yayıldığı bilinmektedir. Bu yayılmanın hedefinde olan en önemli organlar böbreklerdir. Sistit hastalığı tedavi edilmediği takdirde, böbreklerin de iltihap kapması olası bir sonuçtur. Bu durum son derece tehlikeli bir hal ortaya koyabilir. Böbreklerimiz, vücudumuzda hayati öneme sahip organlardır. Böbreklerin işlevlerini gerektiği gibi yerine getirememesi ya da zarar görmeleri, insan sağlığı açısından son derece sıkıntılı durumlara neden olacaktır.

Genel olarak bu sebeplere baktığımızda, sistit ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Öncelikle bu hastalık idrar kesesinde iltihaplanmaya neden olduğu için, boşaltım sisteminin işleyişine engel olmaktadır. Tahmin edilebileceği üzere, idrar kesesi iltihaplanmış bir kişi, boşaltım işlemini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyecektir. Sistit hastalığı, bakteriyel kökenli bir hastalıktır. Yani bu hastalığa bakteriler neden olmaktadır. Bu hastalığa neden olan bakteriler genelde genital bölgede ve anüs çevresinde bulunmaktadırlar. Zaman zaman bu bakteriler, idrar yolundan girerek, idrar kesesine ulaşıp burada iltihaplanmaya neden olabilirler. Genelde bu bakteriler idrar ile birlikte dışarı atılmaktadır. Fakat dışarı atılan bakterilere rağmen idrar kesesinde hala bu bakterilerden bulunabilir ve bunlar hastalığa yakalanmanız için yeterlidir. Sistit hastalığının görülme oranı, anatomik sebeplerden dolayı, kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazladır. Fakat her iki cinsiyet de risk grubunda bulunmaktadır.

Sistit hastalığının kapılmasının ve yayılmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlerin en başında kişisel temizlik gelmektedir. Genital bölgelerin temizliğine dikkat edilmemesi, bu hastalığın bulaşmasının asıl nedenlerinden biridir. Hastalık bakteriyel kökenli olduğu için, temizlik bu hastalıktan korunmada en önemli olgudur. Bir diğer sebep ise, düzensiz cinsel ilişki ve çok eşliliktir. Yani sistit hastalığına neden olan bakterileri, başka insanlardan kapma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bu tehlikeli ve sıkıntılı hastalığa yakalandığınızı anladığınız anda, tıbbi yardım alarak tedaviye başlamanız gerekmektedir. Zaten oldukça sancılı geçen hastalık dönemi, doktora gitme ihtiyacınızı arttıracak olsa da, hastalığınızın ne olduğunu bilmek tedaviye başlamada önemlidir. Bu nedenle, sistit hastalığının belirtilerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Hazırladığımız listede, sistit hastalığının en belirgin özelliklerini bulabilirsiniz. İşte sistitin belirtileri!

1.İdrar Yaparken Yaşanan Güçlükler

Sistit hastalığı, idrar kesesinin iltihap kapasına neden olan bir tür hastalık olduğu için, direk olarak kişinin idrarını yapmasını etkilemektedir. Sistit hastalığı olan kişiler, idrara çıktıklarında, idrarlarını yaparken sıkıntılı bir süreç geçirirler. Kişi, idrarını yaparken, şiddetli bir ağrı ya da sızı hissedebilmektedir. Aynı zamanda, idrar sırasında, dayanılmaz bir yanma hissi hissedilebilir. Bu durum idrarın normal bir şekilde vücuttan atılmasını zorlaştırmaktadır. Ayrıca kişi idrarını bitirdiği halde, tam olarak boşalmamış hissine kapılabilir. Bu durum idrar kesesinin iltihap kapmasından dolayı yaşanmaktadır. Yani bu durumlardan biri ya da bazıları bulunuyor ise, sistit hastalığından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu belirtiler, sistit hastalarında mutlaka görülen belirtilerdir. Anlatılan durumlar yaşanmaya başladığında, kişi direk tıbbi bir yardım almalıdır. Hastalık bakteriyel kökenli olduğu için, ancak antibiyotikler yardımı ile geçirilebilmektedir.

2.Kanlı İdrar

Kanlı idrar, sistit hastalığı ile özdeşleşmiş bir belirtidir. Kişi idrara çıktığında, idrarının normalde olması gerektiği renkte olmadığını, çok daha koyu bir renkte olduğunu fark ederse, sistitten şüphelenmeye başlamalıdır. Kanlı idrar ayrıca, tehlikeli bir belirtidir. Hastalığın ilerlediğinin, idrar kesesindeki iltihaplanmanın ileri seviyelere çıktığının işaretçisi olabilir. Eğer idrar kesesindeki iltihaplanma ilerlemeye devam ederse, mesaneden böbreklere doğru yayılabilir. Bu nedenle hastalık bu raddeye gelmeden mutlaka müdahale edilmelidir. Ayrıca sistit hastalarının idrarları ile ilgili bir diğer ayrıntı ise, idrarın kötü kokulu ve bulanık olabileceğidir. Kötü kokulu ve bulanık bir idrar, sistit hastalığının belirtileri arasındadır.

3.Bölgesel Ağrılar

Sistit hastalığı oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır. Az önce bahsettiğimiz belirtilerde, sistit hastalarının idrar atarlarken ağrılı ve sızılı bir süreç geçirdiklerini anlatmıştık. Fakat yaşanan ağrılar, sadece idrar yaparken yaşanan ağrılarla sınırlı kalmamaktadır. Bu ağrıların yanında, sistit hastası kişilerin özellikle kasık bölgeleri başta olmak üzere, göbek bölgesinde ciddi ağrılar yaşadıkları bilinmektedir. İdrar kesesi, göbeğin alt kısmına denk gelecek bir bölgededir ve ağrı bu bölgede yoğun olarak hissedilmektedir. Ayrıca eğer idrar kesesindeki iltihaplanma yayılmışsa ve böbreklere kadar ulaşmışsa, yaşanan ağrılar, böbreklerin bulunduğu kısımlara kadar çıkabilir. Bu ağrılar çok şiddetli olur ve kişinin kıvranmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle sistit hastası kişi, yatakta çıkamaz bir hale gelebilir. Bu hastalık, kişinin günlük hayatını oldukça zararlı bir yönde etkilemektedir. Ayrıca bakteriyel olduğu için, kendi kendine iyileşmesi beklenebilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle belirtiler iyi okunmalı ve buna göre tıbbi bir yardıma başvurulmalıdır.

4.Sık Sık İdrara Çıkma

İdrar kesesinde yaşanan iltihaplanma, kişinin sürekli idrar kesesini boşaltması ihtiyacı duymasına neden olmaktadır. Sistit hastası kişiler sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissederler. Fakat idrar süreci ağrılı ve sancılı geçtiği için, bu durum oldukça can sıkıcı bir hal alır. Ayrıca sık sık idrara çıkmalarına rağmen, sadece çok az bir miktarda idrar atılır ve buna rağmen idrar atma ihtiyacı giderilmiş gibi hissedilmemektedir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı, günün herhangi bir saatinde olmadık zamanlarda gelebilir. Ayrıca idrar ihtiyacı geldiğinde, kişi acilen idrar yapma ihtiyacı ve idrarı tutamayacak gibi hisseder. Bu durum günlük yaşantıyı ciddi sıkıntılara sokabilmektedir. Sık sık idrara çıkma başka boşaltım sistemi hastalıkları için de bir belirti olarak sayılabilir fakat idrar yapılırken az önce bahsettiğimiz belirtilere rastlanıyor ise, sistit hastalığında  şüphelenmelisiniz.