Sistit, kadınlarda görülen bir tür idrar kesesi iltihaplamasıdır. Bir mesane enfeksiyonu acı ve sinir bozucu olabilmektedir. Kimi zamanlar enfeksiyon böbreklere yayılır ve ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir. Sistit başka bir hastalığın komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra, hastalığın oluşmasında birçok neden de bulunmaktadır.

Sistit tedavisi ise, hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak belirlenmektedir. Sistit tedavisinde tıbbi yardımların yanı sıra evde hazırlayacak olduğunuz ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Sistit Belirtileri Nelerdir?

Sistit belirti ve bulguları genellikle şunlardır;

 • Sık idrara çıkma
 • İdrar sırasında yanma hissi
 • İdrarda (hematüri) kan
 • Güçlü kokulu idrar veye idrardaki renk değişimleri
 • Pelvik rahatsızlıkları
 • Alt karın bölgesinde basınç hissi
 • Düşük dereceli ateş

Çocuklarda ise, gün içerisinde altına idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile ilgili olabilmektedir. Ancak gece uyurken yaşanılan bu sorun idrar yolu enfeksiyonu (İYE)  ile ilgili bir sorun değildir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Genellikle kadınları etkileyen bu sağlık sorununda risk faktörlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bu risk faktörleri sadece kadınlar için geçerli olmaktadır;

 • Cinsel olarak aktif bulunmak. Cinsel ilişki bakteri üretimine neden olabilmektedir.
 • Doğum kontrollerin bazı türlerinin kullanımı.
 • Hamilelik. Gebelik sırasında hormonal değişiklikler mesane enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Menopoz. Menopoz sonrası kadınlarda değişmiş hormon düzeyleri ile genellikle İYE riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Hem erkek hem de kadınlar için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • İdrar akışı. Bu, erkeklerde prostat gibi durumlarda oluşabilir.
 • Bağışıklık sistemindeki değişmeler. Diyabet, HIV enfeksiyonu ve kanser tedavisi gibi belirli koşullar ile gerçekleşebilir. Çökmüş bir bağışıklık sisteminde, bazı durumlarda viral mesane enfeksiyonları, bakteriyel riskini arttırmaktadır.
 • Mesane kateterinin uzun süreli kullanımı. Bu tüpler kronik hastalıkları olan kişilerde veya yaşlı yetişkinlerde kullanılmaktadır. Uzun süreli kullanımı ile bakteriyel enfeksiyonlara ve mesane doku hasarına neden olabilir.

Sistit Komplikasyonları Nelerdir?

Zamanında ve uygun şekilde tedavi edildiğinde, sistit enfeksiyonları komplikasyonlara neden olmamaktadır. Ancak tedavi edilmezse, daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

 • Böbrek enfeksiyonu
 • İdrarda kan görülmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeniz Gerekmektedir?

Eğer bir böbrek enfeksiyonu da dahil olmak üzere ortak belirti ve semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım isteyin. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir;

 • Arka ya da yan tarafınızda şiddetli ağrılara sahipseniz
 • Ateş ve titreme
 • Mide bulantısı ve kusma durumları.

Sistite Ne İyi Gelir?

Sistit tedavisinde evde yapacak olduğunuz bazı ilaçlar bulunmaktadır. Herkesin evinde bulunan bu basit malzemeler ile birlikte sizler de sistis tedavi ilaçlarını hazırlayabilirsiniz.

1.Elma Sirkesi

canstockphoto15460689

Elma sirkesi çarparak veya sistite neden olan bakterileri yok eden yararlı enzimlere, potasyum ve diğer yararlı minerallere sahip zengin bir kaynaktır. Sistit olan kişiler enfeksiyonu tedavi etmek için doğal bir antibiyotik olarak elma sirkesi kullanabilirler.

 1. Bir bardak suyun içine iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ayrıca limon suyu ve bal ile tatlandırabilirsiniz. Tüm bunlardan sonra iyice karıştırınız.
 2. Birkaç gün boyunca bir gün içerisinde iki kez içiniz.

2.Hint Bektaşi Üzümü (Amla)

106696871_0

Hint bektaşi üzümü de bakterilerin üremesine engel olan C vitamini açısından zengin olan bir meyvedir.

 1. Bir bardak suya ihtiyacınız olacaktır.
 2. Bir çay kaşığı Hint bektaşi üzümü (amla) tozu ve bir çay kaşığı zerdeçal tozu bir bardak suya ekleyiniz.
 3. Suyun yarısı buharlaşana kadar karışımı kaynatın.
 4. Üç beş gün boyunca günde üç defa içiniz.

Ayrıca limon, portakal, muz, guava, kivi, kavun, ahududu, domates ve papaya gibi meyveleri de yiyebilirsiniz. Bu meyveler de aynı zamanda C vitamini bakımından zengin meyvelerdir.

3.Kızılcık Suyu

Kızılcık-dağ-kirazı-nedir-Faydaları-Nelerdir-Yararları-Nelerdir

Kızılcıkta bulunan proantosiyanidinlerin gibi bazı bileşikler üretra duvarlarına ulaşır ve sistite neden olan bakterileri önlemeye yardımcı olur. Kızılcık suyunun da bir antibiyotik etkisi vardır.

 • Kızılcık suyunu günde yarım bardak içiniz. Bu idrar yolu enfeksiyonları önlemenin en kolay yollarından biridir.
 • Sistit olan kişilerin böbreklerine zarar vermesini ve enfeksiyonları önlemeleri için kızılcık suyunu günde  yaklaşık üç dört bardak içmeleri gerekmektedir.

Kızılcık suyunu şekersiz içmeniz gerekmektedir. Kızılcık suyunu tatlandırmak için elma suyu ile karıştırabilirsiniz.

NOT: Eğer böbrek taşı sorununuz varsa kızılcık suyu içmeyiniz.

4.Kabartma Tozu

$gozenek_sikilastirici_9_dogal_care (9)

Kabartma tozu, asidik idrar asit-baz dengesini yükseltmeye ve sizlerin ağrılarınıza rahatlama verecektir.  Sadece bir bardak su içine bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve bir gün içerisinde bir veya iki kez bu karışımı içiniz.

5.Çay Ağacı Yağı

Çay-Ağacı-Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sistit gibi mesane enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle mücadelede yardımcı olur.

 • Banyo suyunuza 10 damla çay ağacı yağı karıştırın ve üretra açıklığını yıkamak için bu suyu kullanın.
 • Alternatif olarak, ardıç yağı ve sandal ağacı yağını eşit miktarda çay ağacı yağı ile karıştırın ve karın bölgesi ve mesaneye yakın alana bu karışımı sürün. Bu İYE ile ilişkili ağrıyı azaltmada çok etkilidir. Günde bir kez, üç ile dört gün boyunca bu ilacı izleyin.
 • Sistit tedavisinin bir diğer basit yolu iki çay kaşığı yoğurdu altı damla çay ağacı yağı ile karıştırın ve ılık sulu banyonuza ekleyiniz. Yaklaşık 10 gün boyunca 10 dakika boyunca bu karışımı günlük olarak uygulayınız.

6.Yaban Mersini

yaban-mersini-faydaları-ve-zararları

Yaban mersini sistitlerin tedavisinde yardımcı olabilen bakteri önleyici özelliklere sahiptir. Yaban mersini mevcut antioksidanlar ile bağışıklık sistemi için iyidir ve sistite neden bakteri gelişimini engeller.

 • En sevdiğiniz tahıllara, taze yaban mersini ekleyebilir ve kahvaltı için tüketebilirsiniz.
 • Ayrıca taze yaban mersini suyu yapabilir ve sabahları hızlı sonuçlar almak için tüketebilirsiniz. Suyunuza herhangi bir yapay tatlandırıcı eklemeyin.

Günlük diyetinize taze yaban mersini ya da meyve suyu da dahil olmak üzere bazı gıdaları ekleyebilirsiniz.

7.Ananas

ananass-ile-güzellik

Ananas sistit semptomları azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip bromelain adı verilen bir enzim içerir. Ananas ile birlikte, aynı zamanda hızlı bir şekilde bu tür enfeksiyonlardan kurtulmak için doktorunuz tarafından reçete ile sizlere antibiyotikte verilmektedir.

Düzenli olarak ananas yemek, sistiti önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca yarım ananasın suyunu yaparak da içebilirsiniz. Konserve ananaslar koruyucular içerebilir bu yüzden taze ananas kullanmak en iyisidir.

 8.Ayı Üzümü (Uva Ursi)

Ayı üzümü sistit de dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı maddeleri içeren bir bitkidir. Ot antiseptik özellikleri ile çeşitli kimyasallar içerir. Ot takviyesi formları eczanelerde kolayca bulunabilir. Bu bitki, antiseptikleri sayesinde bakterileri öldürür ve aynı zamanda yavaşça idrarınızı uyarır.

NOT: Böbrek ya da karaciğer hastalığı, hamile veya emziren kadınlar ve çocuklar ayı üzümü almamalıdır.

9.Sıcak Su Torbaları

Sıcak su torbalarının düzenli kullanımı mesane basıncını en aza indirmeye ve enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ağrıların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Sıcak su torbaları, aynı zamanda inflamasyonu azaltarak ve enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Esnek bir su şişesi içine sıcak su koyun. Birkaç dakika için alt karın üzerine sıcak su şişesini koyun.
 • Ayrıca ağrı kesici alarak, alt karın alanda bir ısıtma yastığı yerleştirmeniz de sizlere yardımcı olacaktır.

10.Su

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-08-10 21:53:05Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com‘±

Bol su içmek idrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olanların en iyi ilacıdır diyebiliriz. Günlük en az 8 ile 10 bardak su içmeye çalışın. Daha fazla su içmek bu tür enfeksiyon ile başa çıkmak için gerekli olmaktadır ve sizlerin daha sık idrara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, su ile birlikte idrar daha az konsantre olmakta ve enfeksiyona neden olan bakterilerin daha hızlı vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Su ile birlikte, enfeksiyonla savaşmak için vücudun gereken vitamin ve mineralleri sağlaması için meyve ve sebze suları içebilirsiniz.