Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce Çukurları Nasıl Geçer?

Ergenlik dönemine adım atan kişilerde ortaya çıkan sivilceler giderek artış gösterir ve gerek bu dönem gerek bu dönemin sonrasında yanak bölgesinde ortaya iltihaplı sivilceler çıkar. Bu sivilcelere yanlış bir şekilde müdahale edilmesi halinde sivilce lezyonları yanakta çok derin çukurların ortaya çıkmasına sebep olur. Buna sebep olan şey ergenlik döneminde kötü bir görünüme sahip olan sivilcenin üzerine düşünülmeden sıkılması ile birlikte durumun daha kötü bir hale gelmesi olur.

Bu duruma kılcal damarların çatlaması ve gözeneklerin açılması da eklendiği vakit kişinin yüzünde meydana gelen çukurlar gitgide daha belirgin bir hale gelmiş olur. Sivilcelerin temizlenmemesi halinde siyah nokta ya da akne oluşumu görülebilir. Bir sonraki aşamada ise kist oluşumu gözlemlenir. Sivilcelerini bilinçsiz bir şekilde sıkmak yerine güzellik uzmanlarına ya da doktorlara başvurmanızda fayda var. Zira uzman kişiler sivilceler için en doğru tedavi yöntemi hakkında sizleri bilgilendirerek akne, kist ve sivilce izlerinin korunmasını sağlar.

Sivilceleri Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Sivilcelerin geçmesini sağlamak isteyen kişiler duş alırken parmakları ile kese yaparak ölü hücreleri temizleyebilir. Diğer yandan doktor tarafından da onaylanmış olan çeşitli peeling tariflerini kullanabilmeniz de mümkün. Fakat bu yöntemin akneye geçiş yapan sivilcelerin üzerinde uygulanmaması gerekiyor. Akne haline gelmiş olan iltihaplı sivilceler oldukça tehlikeli olur ve doktor kontrolünde tedavi edilmediği takdirde olumsuz sonuçlara sebep olur. Sivilce çukurları, siyah nokta ya da akne haline gelmiş bir sivilcenin sıkılması sonucunda kendini göstermekte olup bu durumun önüne geçilebilmesi için yüz temizliğine dikkat edilmeli, gerek görüldüğü takdirde sivilcelerin doktor tarafından temizlenmesi, sivilcelerin bilinçsiz bir şekilde elle sıkılmaması ve buhar banyosu gibi yöntemler kullanarak gözenekleri açıp ferahlamalısınız.

Sık bir şekilde karşılaşılmakta olan cilt çukurları genellikle sivilce ile birlikte kendini gösterir ve doğal yöntemler ile tedavi edilemez. Bu nedenle de tıbbi bir yardım alınması gerekir. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya kalan kişilerin cildiye doktoruna gitmesi ve doktoru ile birlikte aşağıda yer alan tedavi yöntemlerinden birin denemesi gerekir.

Sivilce Çukurlarının Geçmesi İçin Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

1. Lazer Tedavisi

Yüzdeki delikler ve sivilce izlerinin tedavi edilebilmesi için tercih edilen lazer yöntemi, yüzün hasar görme durumuna göre cildi soymadan ya da soyarak yenileyen lazer tedavi yöntemlerinden birisi tercih edilir. Cildi soyarak yapılan tedavi yönteminde yüzdeki delikler için cildin üst bölümleri yakılarak uzaklaştırılacak ve alttan daha pürüzsüz ve genç bir cildin çıkması sağlanacaktır. Cilt soyulmasının ardından yeni cildin kendini göstermesi için birkaç hafta geçmesi gerekir. Sivilce izleri ve çukurları için günümüzde en etkili ve pahalı yöntem lazer yöntemidir.

2. Dolgu Maddeler

Sivilce çukurları için sık bir şekilde kullanılmakta olan bir diğer yöntem hyalüronik asit ve kollajen gibi maddelerin delik olan yerlere enjekte edilmesi ile olur. Bu maddeler kistlerin, sivilcelerin ve diğer cilt sorunlarının ortaya çıkardığı boşlukları dondurup, cildin pürüzsüz bir hal gelmesine yardımcı olur.

3. Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling yöntemi kullanılarak cildin üst bölümlerinde yer alan lekeler giderilir. Bu yöntem yüzeysel delikler ve izler için oldukça etkili bir yöntem olup, uzman hekimler tarafından uygulanır. Yöntem ile birlikte kimyasal maddeler uygulanarak cildin üst katmanları yakılır. Ciltte yanıklara sebep olabilen kimyasal peeling, uzman olmayan kişiler tarafından yapılmamalı.

4. Dermabrazyon

Dermabrazyon yöntemi, aynı lazer yönteminde olduğu gibi yüzdeki delikleri ve sivilce izlerinin bulunduğu üst tabakayı soyar. Bu yöntemde melta fırça kullanılır. Fırça ile soyulacak olan cildin üst katmanında izler kalmaz. Üç haftaya kadar varabilen tedavi süreci izlerin genişliğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Günümüzde yeni teknolojilerin gelişmesi ve birçok yan etkiye sahip olması nedeniyle bu yöntem artık kullanılamaz bir hale gelmiş bulunuyor.

5. Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon yönteminde de dermabrazyon yöntemine benzer bir yöntem uygulansa da işlem daha yüzeylse bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca tedavi yapılan yer çok daha çabuk bir şekilde geçer. Bu yöntem 4 – 5 seans içinde biter.

6. Bazı Kolajen Kremler

Cilt çukurlarınnı tedavi edilebilmesi için kolajen bazlı kremler kullanılabilir. Güzellik salonlarında ve eczanelerde bulabileceğiniz bu kremleri kullanmadan önce doktorunuza da başvurmayı ihmal etmeyin. Bu kremleri kullanarak sivilcelerden geriye kalan kalıntılardan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.