Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce İzi İçin Domates Maskesi

Sivilceler bizlerin en büyük cilt sorunlarımızdan biri olmuştur. Ergenlik zamanından beri yıllarca süre gelen sivilce problemi bir çok insan için çeşitli yöntemlerin denenmesine neden olmuştur. Bu konuda birçok ilaç ve ürünler piyasaya sunulsa da aslında pek de sağlıklı olmayan bu ürün ve ilaçların bir çoğu Sağlık Bakanlığı’ndan da onaylı değildir. Bu konuda kişiler dikkat etmelidir. İlaçların içerisinde yer alan bazı kimyasallar cildin daha çok hasar görmesine neden olur. Sizlere gelen bu anlık parlaklıklar ve temizlik hissi de sizleri yanıltacaktır. Mutlaka içeriğin araştırılması gerekmektedir. Kimyasal tüm ürünün bedenimize olumsuz bir yan etkisi oluyor. Bunun önüne geçebilmek için bu ürünlerin muadili olan doğal çözümler üretmek en doğrusu olacaktır. Sivilce her yaştan her insanın çektiği bir problem olduğu için bu konuda bir çok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar doğrultusunda sivilceye iyi gelen doğal ürünlerin arasında domatesinde olduğu görülmüştür. Domates içerik bakımından vitamin ve minerallerce oldukça zengindir. Severek yediğimiz domatesleri artık sivilcelerimizin tedavisinde kullanabileceğiz. kolay bir maske tarifiyle evinizde bulunan malzemelerle pratik bir maske hazırlayabilir ve bu sivilcelere de elveda diyebilirsiniz.

Sivilcelere Domatesin Yararları

Domates genelde cilt bakım maskelerinin birçoğunun içeriğinde yer alır. Bunun sebebi ise cilde sağlamış olduğu mineraller ve vitaminlerdir. Cilt hücrelerini besleyerek kısa sürede ciltte gerginliğe neden olur. Ve aynı zamanda cildin gözeneklerinde biriken fazladan sebumun da dengesini ayarlayarak sivilcelere karşı bire birdir. Cildin tek renk olarak düzenlemesine yardımcı olan domates maskesi de cilt rengini açar. Özellikle yaz aylarında yüzümüzde oluşan güneş lekelerinin renkleri çok zor açılır ve neredeyse bir sonraki sezona kadar bu süreç sürer. Ancak domates ciltte bu süreci hızlandırarak cilt rengini açar ve lekelerin daha görünmez bir hale gelmesini sağlar. İçeriğinde bulunan vitaminleri yanı sıra hücrenin yapımına katkıda bulunan bazı yararlı elementleri de içerdiği için ciltte oluşan yaraların kapanmasına da yardımcı olarak kısa süre mitoz bölünme sağlar ve onarım işlemleri hızlanır. Sivilcelerin yüzden gitmesinin ardından geriye küçük bazı lekeler kalır bu lekeler en az sivilceler kadar kişiyi rahatsız eder. Rahatsız eden bu lekeler aynı zamanda bulunduğu yerdeki gözeneklerin büyümesine neden olarak kirlerin daha hızlı birikmesine de olur. Sivilce maskelerinin yanı sıra bir de kişinin cildini sıkılaştıracak başka ürünler kullanması gerekebilir. Ancak domates maskesi kullanan kişiler bunun için ayrıca bir efor sarfetmesine gerek yoktur. kolaylıkla domates cildi sıkılaştıracak yüzünüzün esnekliğini de sağlayacaktır.

Sivilce İzi İçin Domates Maskesi Nasıl Yapılır?

Her maskede olduğu gibi bu maskeni de kralı domatestir. Domates içerik açısından cilde iyi gelecek ne kadar vitamin ve mineral varsa içermektedir. Hem yiyerek cilt problemlerimizin giderilmesine içeriden yardım etmeli hem de uygulayarak bu süreci hızlandırmalıyız. Evinizdeki bir kaç malzemeyle mucizevi bir maske elde etmeniz mümkün.

Sivilce İzi İçin Domates Maskesi

Malzemeler:

  • Bir adet orta boy olgun domates
  • Bir tatlı kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı:

  1.  Bir adet domatesi bol suyla birlikte yıkayın ardından bu domatesi rendeleyin ya da küçük parçalara halinde kesin.
  2. Daha sonrasında da bu malzemeyi bir tülbent yardımıyla posasında ayırarak suyunu çıkarın.
  3. Ardından bu süzülen domates suyunun çerisine bir miktar pirinç unu dökün ve yoğun bir kıvam elde edinceye dek bunu karıştırın.
  4. Elde ettiğiniz bu karışımı göz haricinde tüm üz bölgesine sürerek uygulayın.

Sivilce İzi İçin Domates Maskesi Kullanımı

Her maskede olduğu gibi domates maskesinin de etkili bir sonuç vermesini istiyorsanız düzenli olarak kullanmanız gerekecektir. Bu maskeyi uygulamadan önce gözeneklerinizin açık olması önemlidir. Bu nedenden dolayı öncelikle küçük bir buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi açık hale getirebilirsiniz. Ardından yukarıda tarifini verdiğimiz maskeyi bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın. Bu uygulama sonucunda cildinizde bu maskeyi yirmi dakika kadar bekletin. Bir süre sonra kaşındığını hissedecek ve yüzünüzdeki gerilmeyi farkedeceksiniz. Daha sonrasında ise ılık bir suyla birlikte yüzünüzü maskeden arındırın . Daha sonrasında cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle de cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Bu maskenin etkili sonuç vermesi için maskeyi haftada bir kez uygulamalısınız. Cildinizdeki sivilceler gidinceye kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.