En çok karşılaştığımız cilt sorunlarından birisi sivilcelerdir. Sivilceler genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır. Ve tedavi edilmediği ya da kendiliğinden geçmediği takdirde sivilce lekelerine neden olmaktadır.

Sivilceler genellikle vücudun yağ oranının fazla olduğu yerlerde daha çok görülmektedir. Genellikle sırt, omuz, yüz, boyun ve göğüs bölgelerinde daha çok görülmektedir. Sivilceler belli başlı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenler;

 • Ölü deri hücreleri
 • Tıkalı gözenekler
 • Bakteriler

Ayrıca bunlara ek olarak, sivilceler bazı nedenler sonucunda da oluşmaktadır. Bu nedenler;

 • Ergenlik dönemindeki hormonlar nedeniyle oluşmaktadır.
 • Bazı ilaçların yan etkileri yüzünden meydana gelmektedir.
 • Tükettiğiniz gıdalardan dolayı olmaktadır. Bunların nedeni, tatlı yada cips gibi gıdaları fazla tüketmeniz olabilir.
 • Stres sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Kirli bir cilt aynı zamanda buna neden olmaktadır. Bunun için yüz temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Kozmetik ürünleri de sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Sivilce Lekeleri Belirtileri Nelerdir?

Sivilce lekeleri genellikle sivilce oluşumundan sonra genellikle yüzünüzde pürüzlü bir cilt derisi bırakmaktadır. Kimi zaman sivilceler yüzünüzde yaralar oluşabilmektedir. Bu belirtileri alacak olduğunuz tıbbi yardımların yanı sıra aynı zamanda yapacak olduğunuz bazı maskeler ve bakım kürleri bulunmaktadır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Hormonal değişiklikler: Bu tür değişiklikler gençler, kadınlar ve kız çocuklarında yaygındır.
 • Aile geçmişi
 • Yağlı kremler kullanan kişiler
 • Sürtünme veya cilt üzerinde baskı

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir?

Sivilce lekelerinden kurtulmak için yapacak olduklarını şöyle sıralanmaktadır;

1.Aloe Vera

aloe-vera-gel-on-wooden-spoon

Taze aloe vera, jel cilt ve solmaya yaralarını sarmak için güçlü bir vitamin kaynağıdır. Zarar veya tahriş olmuş deri hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak şekilde aloe vera sizlere yardımcı olacaktır. Aloe, harika bir doğal nemlendirici olduğu için de, daha yumuşak ve sağlıklı bir cildinizin olmasına yardımcı olacaktır.

Aloe vera jelleri herhangi bir ilaç deposunda veya eczanede bulabilmenize ek olarak, taze organik aloe kullanmak en iyi çözümdür. Saksı içinde satılan aloe bitkilerini bulmak kolaydır ve herhangi bir kimyasal gübre veya zirai ilaç kullanılmadan bile büyüyebilir ve neredeyse hiç bakım gerektirmez. Eğer sadece küçük bir parça yaprak koparmak, sivilce lekeleri ile mücadele etmeye yeterli olacaktır. Aloe veraları cildinize yavaşça masaj yaparak yedirmelisiniz. En iyi sonuçlar için jeli yıkamadan önce en az otuz dakika boyunca beklemektir. Sonrasında yüzünüzü ılık bir suyla temizleyin.

2.Kabartma Tozu

karbonat-kabartma-tozumudur

Yemek sodasının yaraların iyileşmesine yardımcı olma yeteneği dahil olmak üzere doğru kullandığı takdirde birçok yararı bulunmaktadır. Kabartma tozu bir temizlik öğesi olarak kullanıldığında ciltte nazikçe pul şeklinde sodyum bikarbonat kristalleri oluşur. Kabartma tozundan kalın bir macun oluşturmak için, birkaç çay kaşığı kabartma tozu ile yeterli suyu karıştırın ve izlerin mevcut olduğu deri üzerine masaj ile yavaşça uygulayın. Uygulama işleminden sonra, bir veya iki dakika için karışımı yüzünüzde bırakmalısınız. Bu gözenekleri temizlemeye ve daha fazla lekelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Birkaç dakika sonra, ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve gül, hindistancevizi ya da zeytinyağı gibi iyi bir doğal nemlendirici uygulayın. Mükemmel sonuçlar için her gün yapın!

3.Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yaginin-sac-uzerinde-mucizevi-etkisi-84894

Hindistan cevizi yağı, iyileştirici özellikleri ile doğal nemlendiriciler arasında listenin en üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Bir çay kaşığının yaklaşık dörtte biri kadar hindistan cevizi yağını avucunuzun içine alın. Parmak uçlarınızla masaj yaparak yağı doğrudan cildinizin lekelerinin bulunduğu bölgeye uygulayın. Hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra yıkamanıza gerek yoktur. Eğer yağdan rahatsız oluyorsanız, 30 dakika gibi bir süre bekledikten sonra ılık bir su ile yıkayabilirsiniz.

4.Salatalık

salatalik

Salatalık yüz bakımında oldukça popüler bir maddedir. Bu meyve sadece süper nemlendirici olmasının yanı sıra, salatalık aynı zamanda A vitamini, C vitamini ve magnezyum içerir. Tüm bu vitaminler cilt için çok uygundur ve yararlıdır. Kolayca bulabilecek olduğunuz organik bir salatalığı sivilce lekelerinin tedavisi için kullanabilirsiniz. Bu tedaviyi kullanmak için birkaç ince dilim salatalık kesmeniz ve yaralı cilt üzerine bu salatalıkları uygulamanız gerekmektedir. Yaklaşık otuz dakika sonra, salatalık dilimleri atınız ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayınız. Bu bakımı her gün düzenli olarak uygulayın.

5.Bal

Honey

Bal sivilce lekelerinin yok olmasına yardımcı olabilen başka bir doğal nemlendiricidir. Ham bal, market raflarında bulunmayan işlenmemiş bir türüdür ve cildinizdeki sivilce lekelerine kullanmak için en iyisidir. En iyi balı elde etmek için, yerel çiftçi pazarlarını veya doğal sağlık depolarını deneyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra, sivilce lekeleri üzerine küçük bir miktar bal ile küçük masajlar halinde uygulayınız ve doğanın bu mucize sihrini çalıştırın. Ayrıca kapalı gözenekleri temizlemek için iki çorba kaşığı bala yaklaşık bir çay kaşığı tarçın karıştırabilirsiniz. İstediğiniz sıklıkta ve sürece bu tedaviyi kullanabilirsiniz.

6.Limon

LEMONbalm

Limon suyu, sivilce lekelerinin iyileşmesini sağlar ve cildi yeniden canlandırmak için kullanılabilecek doğal bir alfa-hidroksi asitleri (AHA)  içermektedir. Sadece küçük bir kase içine bir organik limon suyunu sıkınız. Eğer hassas bir cildiniz varsa su ile incelterek ya da karıştırarak bu tedaviyi kullanabilirsiniz. Bir pamuk ile sivilce lekelerinin üzerine limon suyunu uygulayınız ve tamamen kurumasını bekleyiniz. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayın ve doğal nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirin. Her iki veya üç günde bir bu tedaviyi tekrarlayın.

Bu tedavi kullandıktan sonra bir süre doğrudan güneş ışığından kaçınmanız gerekmektedir. Limon suyunun UV ışınlarına karşı cildi daha hassas hale getirdiğini unutmayınız.

7.Patates Suyu

fft99_mf5470949

Vitamin ve mineral açısından zengin patates, cilt sağlığı için harika bir sebzedir. Birkaç ince dilim keserek etkilenen bölgelere doğrudan uygulayın. Sivilce lekeleri için taze organik patates suyu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kalın dilimler kesip sivilce lekelerinin üzerine, patates sularını masaj yaparak uygulayabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, en az 15 dakika ılık suda bekletilen patatesleri, cildinize uygulayabilirsiniz. Günde bir kez bu bakım kürünü sivilce lekelerinin üzerine uygulayabilirsiniz.

8.Kuşburnu Tohumu Yağı

kusburnu

Maksimum sağlık yararları için, organik soğuk preslenmiş yağ kullandığınızdan emin olun. Kuşburnu tohumu içinde bulunan A vitamini ile doğal bir ilaçtır. Her gün bir veya iki kez bu hafif, yağsız tedaviyi uygulayabilirsiniz.

9.Şeker Kaşımı

şeker-kamışı-nedir-şeker-kamışı-resmi

Sivilce lekelerini iyileştirmek için kendiniz evde yapacak olduğunuz şeker kamışı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Şeker kamışı glikolik asit, ölü deriyi temizlemekte ve hücre yenilenmesini teşvik eden bir alfa-hidroksi asitleri (AHA) içerir. Az oranda sızma zeytinyağı ile çiğ organik şeker kamışı karıştırarak, bir fırça yardımı ile uygulanabilir. Ayrıca biraz sulu olması için birkaç damla limon suyu ekleyin, ama çok sulu olmamasına dikkat ediniz. Her iki veya üç günde bir bu şeker kaşımı karışımını cildinize uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ve iyi bir doğal nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi unutmamanız gerekmektedir.

10.E vitamini

e69b755327904597abbefb6d72d9f9c4

Muhtemelen sivilce lekeleri için E vitamini kullanımı en kolay yoldur. Sadece bir jel kapsülün ucunu delme ve parmak üzerine içindekileri dökerek cildinize uygulayabilirsiniz. Sivilce lekelerinin bulunduğu cilde doğrudan yağı uygulayın ya da daha hızlı akne ve sivilce izleri iyileşmesine yardımcı olmak için günlük nemlendiricilerinizin içine karıştırın.

Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

 • Sivilce lekelerinden korunmak için ilk olarak sivilce oluşumuna engel olmanız gerekmektedir.
 • Günde 2 kez yüzünü yıkayın ve nemlendirin. Fazla yıkamak cilt tahrişlerine neden olabilmektedir.
 • Reçetesiz olarak satılan akne kremlerinden kullanabilirsiniz.
 • Gözeneklerinizin kapanmasını önlemek için yağsız kozmatiklerden kullanmanız gerekmektedir.
 • Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyiniz.
 • Mümkün olduğunda, cildinize karşı sürtünmeyi önlemek için kayışlar, sırt çantaları, kask, şapka ve spor malzemelerinden kaçının.
 • Yorucu aktivitelerden sonra duş almayı ihmal etmeyiniz.
 • Sivilcelerinize dokunmaktan kaçının.