Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce Patlatmanın Zararları

Sivilceler genelde yağ bezlerinden salgılanan bir sıvı sayesinde oluşur. Sebum adı verilen bu sıvı aslında cildimizin sağlığı için önemlidir. Ancak bu salgının dışarı çıkmasına izin vermeyen iltihaplanmalar olabilir. Eğer gözenekler bir şekilde tıkanmışsa sebum dışarı çıkamaz ve bu şekilde ölü hücreler dışarı atılamaz hale gelir. Bunun yanı sıra ciltten ölü deriler atılmadığı gibi bu toksinler deri altında kapalı kalarak orada şişkinliğe neden olur. Bu şişkinlik aslında bölü derilerin üzerinde bulunan bakterilerin oluşturduğu iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmaları kurutmak için önce bireyler yapılmalıdır. Aksi halde başka müdahaleler bu bakterilerin daha fazla alana yayılmasına neden olarak sivilcesiz olan alanda bile sivilceye çıkmasına neden olabilir. Sivilceler aslında dermatologlar tarafından sıkılır. Ancak onlar bile bu işlemi elle ya da herhangi steril olmayan bir araçla yapmaz. Bunun için ayrıca kullandıkları özel bir makineleri vardır. Eğer cildinizde devamlı olarak sivilce problemi yoksa sizlerde bu yönteme başvurmalısınız. Ancak devamlı olarak siviceniz varsa sivilce tedavisine başlanmalıdır.

Sivilcesi bulunan kişiler bu durumu oldukça fazla kafaya taktıklarından ilk olarak sıkmayı denerler. Ancak sivilce sıkmanın ne kadar yanlış bir hareket olduğunu bilseydiniz eminiz bundan vazgeçerdiniz. Bu yanlış müdahalenin sonuçlarını sizlerle yazımızın devamın paylaştık.

Sivilce Patlatmanın Zararları Nelerdir?

1. Daha Çok Sivilceye Neden Olur

Eğer sizlerde sivilcenizi daha önceden sıkmışsanız ertesi gün daha fazla sivilceyle uyandığınız hatırlarsınız. Çünkü sivilce sıkmak aynı zamanda o içerideki iltihabın başka yerlere taşınmasına neden olur. Bu da bakterilerin hızla yayılarak olabildiğince çok sivilce çıkarmasına neden olur.

2. Deriye Zarar Verir

Vücudumuzun dörtte üçü sudur. Cildimiz için de su oldukça önemlidir. Nemli kalması cildin daha geç yaşlanmasına neden olarak cildi sıkılaştırır. Ancak sivilceyi sıktığınız takdirde dışarı bir süre sonra bir su çıkacaktır. Bu su aslında derinizin altında kalan deriyi besleyen bir sıvıdır. Ancak siz orayı sıkıp bunu çıkardığınız an deriye zarar verebilirsiniz.

3. Deride Lekeye Neden Olur

Sivilce sıkma işleminde kişi çok zorladığı zaman irinin dışarı çıkacğaı hissine kapılır. Ve olabildiğince güçle birlikte buraya baskı uygular. Ancak bu hem iltihabın daha çok içine gömülmesine neden olur. Hem de burada bulunan derinin de sıkışmasına neden olarak deride morluklara ve lekelere neden olabilir. Bu lekeler ömür boyu kalıcı da olabileceği gibi ertesi gün de geçebilir.

4. Ölüme Bile Neden Olabilir

Bildiğiniz gibi sinirlere giden damarlar oldukça önemli damarlardır. Ve vücudun kendini tek yenilemediği sistem de sinir sistemidir. Sinir sistemi aynı zamanda oldukça hassastır. Ancak bir doktor kadar hangi damarın nereden geçeceğini bilemediğimiz için sivilcenin bulunduğu her yeri sıkmamalıyız. Çünkü direkt beyne iletilen sinyalleri doğrudan etkileyen damarlar yüzümüzden de geçer. Özellikle ağız çevresinden burun köprüsüne kadar olan kısım ölümcül sonuçlara neden olabilir. Ya da sizlerin bir sivilce sandığınız doku zararlı bir doku olabilir. Bu nedenden dolayı mutlaka uzman bir hekime görünmekte fayda olacaktır.

5. Cilt Hücrelerini Öldürür

Sivilce Nasıl Kurutulur?

Cildimizde bulunan yapım ve onarımı sağlayan hücreler bizler için çok önemlidir. Basit bir kızarıklığın anında geçmesinden tutun da ağır bir ameliyat izinin bile kaybolmasını sağlayan bu canlılar bizlerin hayatını kurtarır. Sivilce sıkarken uyguladığınız baskı o alanda bulunan tüm hücrelere zarar verecek ve içeride bulunan ölü hücre sayısını artırarak daha büyük bir iltihaba neden olacaktır. Burada yer alan hücreler ölü olduğu için öncelikle hücre oluşumu için vücut sinyal verecektir. Daha sonrasında onarım işlemi başlayacaktır. Bu durum da süreci uzatarak kişinin sivilcelerinin daha geç gitmesine neden olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.