Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce Tedavisi, Nasıl Geçer?

Sivilce, saç folikülleri yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplandığında meydana gelen bir cilt sorunudur. Sivilce genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta ve omuzlarda oluşum gösterir. Kullanılan elverişli tedavi yöntemleri bulunmaktadır, fakat sivilceler ısrarla kendini tekrar edebilir. Sivilceler ve kabarıklıklar yavaşça iyileşmektedir ve ortadan kaybolduklarında yenileri çıkmaktadır.

Sivilce yüzde 70-87 arası bir oran ile en çok ergenlik yaşındaki çocuklarda meydana gelmektedir. Genç yaştaki çocuklarda sivilce sayısı da giderek artmaktadır. Sivilcelerin ciddiyetine göre duygusal stres ve ciltte yaralar meydana gelebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanılırsa oluşan duygusal ve fiziksel hasar riski daha az olur.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce oluşumuna neden olan 4 ana faktör bulunmaktadır. Bunlar yağ üretimi, ölü cilt hücreleri, bakteriler ve tıkalı gözeneklerdir. Sivilce genellikle yüzde, boyunda, göğüste, sırtta ve omuzlarda oluşur. Ciltteki bu alanlar yağ bezlerinin en çok bulunduğu alandır. Sivilceler de saç foliküllerinin yağ ve ölü cilt hücreleri ile kaplanması sonucu meydana gelir.

Saç folikülleri yağ bezlerine bağlıdır. Bu bezler yağlı bir madde salgılayarak saç ve cildin yağlanmasına neden olur. Bu yağlı maddeye sebum adı verilmiştir. Sebum saç dipleri boyunca hareket eder ve saç foliküllerinin cilt yüzeyine açıldığı yerlere doğru giderler. Eğer vücutta aşırı miktarda bir sebum üretimi ve ölü cilt hücresi bulunmakta ise saç folikülleri bu 2 madde ile kaplanır. Bu durumda bakterilerin rahatça gelişebileceği bir yumuşak ortam oluşturur.

Birazdan sayacağımız maddeler sivilcelerin daha da kötü bir hale gelmesine sebep olur.

 • Hormonlar: Adrojen isimli hormonlar, erkeklerde ve kızlarda ergenlik çağlarında artışa geçer ve yağ bezlerinin genişlemesine sebep olarak sebum üretimini arttırır. Oluşan hormonal değişimler hamilelikle alakalıdır ve gebelik önleyici ilaçların kullanılması sebum üretimini etkilemektedir. Bayanların kanında düşük miktarda androjen dolaşımı, sivilcelerin daha da kötü bir hal almasına neden olur.
 • Belirli ilaçlar: Kortikosteroidler, androjenler veya lityum gibi belirli tip ilaçların kullanılması sivilce oluşumu üzerinde olumlu bir etki yapar.
 • Stres: Günlük çalışma hayatı veya diğer durumlarda yaşanan sıkıntılı dönemlerde stres yapmak sivilce sayısının artışına sebep olacaktır.
 • Diyet: Yapılan araştırmalara göre süt ürünleri, simit, ekmek ve cips gibi karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler sivilceler için tetikleyici olabilir. Çikolata tüketimi uzun bir süreçte sivilceleri daha kötü bir hale getirdiği şüphesini barındırmaktadır.

Sivilce Belirtileri Nelerdir?

Durumun ciddiyetine göre birtakım sivilce belirtileri ve işaretleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Beyaz ve üstü kapanmış, tıkalı gözenekler,
 • Yağın hava ile temas etmesi halinde kahverengi renge bürünmesi ve görselliğe yansıması,
 • Küçük, kırmızı, hassas ve dikenimsi yapılar,
 • Uçlarında irin bulunan kabarcıkların oluşması,
 • Büyük, katı, cilt yüzeyinin altında ağrılı yumruların oluşması,

Eğer ev ortamında yapılan tedavi yöntemleri sivilceleri temizlemek için herhangi bir işe yaramadıysa, doktorunuza giderek güçlü ilaçlar yazmasını isteyebilirsiniz. Eğer yine de sivilceler kalıcı olarak bulunmakta ise, cilt uzmanınızın sizin cildinize göre uygulayacağı medikal tedaviye ihtiyacınız var demektir. Ayrıca sivilce losyonları, arındırıcı maddeler ve diğer cilt ürünleri birtakım ciddi reaksiyonlara sebep olabileceğinden kesinlikle dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur.

Sivilce Risk Faktörleri Nelerdir?

Sivilce oluşumunu içeren birtakım risk faktörleri vardır. Bunlar;

 • Hormonal değişimler: Ergenlik çağında bulunan gençlerde, bayanlarda, kızlarda ve belirlenen ilaçları kullanan insanlarda meydana gelen hormonal değişimler sivilce risk faktörleri arasındadır.
 • Aile geçmişi: Genetik etmenler sivilce üzerinde büyük bir role sahiptir. Ebeveynlerin her ikisinde de ısrarcı olan sivilcelerden bulunmakta ise bu durum genetik olarak aktarılabilir.
 • Yağlı maddeler: Mutfaktaki kızartma yağları, çalışma alanındaki gres yağları, yağlı losyonlar ve kremler ile cildin direk olarak etkileşime geçmesi sivilce gelişimine neden olabilir.
 • Ciltteki sürtünme: Telefonlar, cep telefonları, şapkalar, sırt çantaları ve sıkı yaka giysiler sürtünme ve basınca neden olacağından sivilce oluşumu bu kişilerde daha fazla olur.
 • Stres: Stres yapmak sivilce oluşumuna sebep olmaz. Eğer sivilce bulunmakta ise bunların daha kötü bir hal almasını sağlar.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer reçetesiz olarak almış olduğunuz ilaçlar sivilceleri ortadan kaldırmadı ise, doktorunuza giderek daha güçlü ilaçlar isteyebilirsiniz. Bir dermatolojist sizlerin sivilce kontrolünü, cildinize zarar vermeden ve daha az farkedilebilir yara oluşumu ile sağlamaktadır. Doktorunuzun önereceği ilaçlar sivilcelerin ciddiyetine ve tipine göre değişiklik gösterecektir. Bu tedavi yöntemi cildinize uygulayacağınız bir şey olduğu gibi bir ilaç da olabilir. Ayrıca ilaç alımında oluşabilecek yan etkiler hakkında lütfen doktorunuz ile konuşunuz.

1.Retinoidler

A Vitamini bulunan besinler nelerdir hangi hangi besinlerde A vitamini var

Bunlar losyonlar, kremler ve jellerdir. Retinoid ilaçlar genellikle A vitamininden ve tretinoin, adapalene ve tazataroneden üretilir. İlk aşamada bunları haftada 3 kez ve akşamları kullanmanız gerekecektir. Devamında yani cildiniz alıştığında ise günlük olarak uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saç foliküllerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz.

2.Antibiyotikler

s2

Bu ilaçlar aşırı miktarda bulunan cilt bakterilerini ve kırmızılıkları ortadan kaldırır. Tedavinin ilk birkaç ayında sabahları antibiyotikleri ve akşamları retinoidleri olmak üzere her 2 ilacı da kullanabilirsiniz. Eğer ciddi seviyede bir sivilce oluşumu varsa, oral antibiyotikleri kullanarak bakterileri azaltabilir ve oluşan tahriş ile savaşabilirsiniz.

3.Antiandrojenler

s3

Bayanlarda ve genç kızlarda antibiyotiklerin işe yaramadığı zamanlarda kullanılır. Yağ bezleri üzerindeki androjen hormonlarının oluşturduğu etkileri gidermek için kullanılır. Olası yan etkileri arasında ise göğüslerde hassasiyet, ağrılı periyotlar ve potasyum tutma yer almaktadır.

4.İsotretinoin

s4

Çok ciddi sivilce hassasiyetine sahip olan kişilerin kullandığı bir ilaçtır. Sivilcelerin, diğer tedavi yöntemlerine cevap vermediği durumlarda kullanılır. Oldukça etkili bir ilaçtır. Bu yüzden tedavi amaçlı olarak bu ilacı kullanan kişilerin doktor kontrolleri yapılmaktadır. En yaygın yan etkileri ise depresyon riskinin artması ve intihar girişimi olasılığıdır. Özellikle kadınların üretkenlik çağlarında oldukça ciddi yan etkilere sebep olan bir ilaçtır.

5.Işık Terapisi

s5

Pek çok ışık tedavisi ile sivilce tedavisinde başarılı denemeler yapılmıştır. Fakat daha ileri araştırmalarda ise ideal metot yani ışığın dozu ve kaynağının belirlenmesi üzerine yapılmıştır. Işık terapisi sivilcelere neden olan bakterileri yok etmek üzere hedef alınmıştır. Bazı tipteki ışık tedavileri doktorun ofisinde yapılabilir. Mavi ışık terapisi ise el yapımı bir cihaz ile ev ortamında kullanılabilir.

6.Kimyasal Soyma

s6

Bu prosedür salisilik asit gibi kimyasal bir solüsyonun defalarca uygulanması ile yapılır. Retinoidler hariç diğer sivilce tedavilerinde en etkili yöntemdir. Retinoid ilaç kullananlarda tavsiye edilmemesinin sebebi ise her 2 tedavi yönteminin birlikte kullanılması durumunda ciltte tahriş meydana gelmesidir.

7.Steroid

s7

Nodüler ve kistik lezyonlar, steroid enjeksiyonu ile direk olarak durdurulabilir. Olası yan etkileri arasında ise ciltte incelmelere sebep olması, cildi parlatması ve tedavi bölgesindeki küçük kan damarlarını görünür hale getirmesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.