Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce ve Lekeler İçin Aspirin Maskesi

Eskiden beri hala günümüze kadar kullanılan bazı tedavi yöntemleri vardır. Her ne kadar ilkel olarak görünse de işe yarar olan bu yöntemler hem pratiktir hem de kişinin pahalı ürünler almasını engellemiş olur. Cildimiz bizlerin en doğal aksesuarıdır. Cildimizde oluşacak herhangi bir sivilce bizlerin durumunu etkileyecektir. Kapatmak için bile bin bir türlü yola aradığımız bu sivilceler hep can sıkıcı olur. Sivilcelerin önüne geçebilmek her zaman da kolay olmayabilir. İsterseniz en pahalı ürünü kullanın eğer ana sebebi öğrenmeden bir tedavi uyguluyorsanız bu tedavi sonuç vermeyecektir. Ergenlik zamanından beri çıkan sivilceler genelde yağ bezlerinin fazla çalışmasından ileri gelir. Ergenlik zamanında hormonal denge alt üst olduğu için yağ dengesi de kendini bozar. Normalde cildimiz solunum ve boşaltım yapar. Solunum sonucunda yaktığı yapı sebum adı verilen bir salgıyla atmak ister ve aynı zamanda bu sebum bizlerin cildini de korur. Bunun haricinde kişinin gözenekleri tıkalı ise ölü hücreler bir zaman sonra atılmaya atılmaya deri altındaki çukurlarda birikir. Bu ölü derilerde bulunan bakterilerin sebep olduğu bazı iltihaplanmalar da söz konusu olur. Daha sonrasında kişinin cildinde başta kızarıklık oluşur. Hatta ağrılı bir sivilce bile oluşabilir bu iltihabın boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Bunun içinse daha etkili özümler bulmak gerekecektir.

Kişi cilt temizliğine dikkat etmeli ve yediğine içtiğine de özen göstermelidir. Sebumun fazlalığını önlemek ve gözenekleri de tıkamaması için günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere doğal bir yüz yıkama jeliyle yüzünüzü yıkamalısınız. Bu şekilde cilt temizliğinizin bir kısmını gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bunlar direkt olarak sivilce oluşumunu etkileyen faktörlerdendir. Bunun için yapmanız gerekenler için diğer makale başlıklarımızdan yararlanabilirsiniz. Ancak sizlerle bu yazımızda sivilceler üzerinde oldukça etkili olan bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntem sayesinde cildinizdeki sivilcelerin iltihapları kuruyacak ve kısa süre sonrasında cildinizdeki parlaklığı sizlerde göreceksiniz.

Sivilce ve Lekeler İçin Aspirin Maskesinin Yararları

Aspirin içeriğinde yer alan salisilik asit cilt sorunlarının bir çoğuna iyi gelir. Sivilceler genelde oluşur ve sonrasında giderken de arkasına koyu lekeler bırakır. Bu lekelerden kurtulmak sivilcelerden kurtulmaktan daha zor olabilir. Ancak aspirin bunu da sizlere sağlayarak kolay bir şekilde hem sivilcenizden hem de lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Ciltte sivilceyle birlikte oluşan kızarıklık sivilce arıları gibi belirtilerin ortadan kalmasına da yardımcı olur. İçeriğinde yer alan özellikler sayesinde enfeksiyonların cilt üzerinde daha geniş alanlara yayılmasını önleyerek de sizleri olası bir sivilce oluşumundan da uzak tutar. Aynı zamanda diğer sivilce maskeleri gibi yüzünüzde kurumaya da neden olmaz. Kurumanın yanı sıra cildi nemlendiren bir malzeme de konulacağı için cildiniz her zamankinden daha nemli ve daha yumuşak olur. Aspirin aslında genelde ateş düşürmek ya da ağrı kesmek için kullanılsa da bu içeriği nedeniyle haricen de kullanıma uygun hale gelir.

Sivilce ve Lekeler İçin Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • iki yada dört aspirin
  • bir çay kaşığı bal
  • bir çorba kaşığı ılık su

Hazırlanışı:

  1. Küçük bir kasenin içerisine sivilce probleminizin büyüklüğüne göre aspirin dökün.
  2. Daha sonrasında üzerine balı ilave edin.
  3. Suyu da döktükten sonra bir fırça yardımıyla kremsi bir kıvam elde edinceye dek karıştırın
  4. Bir fırça yardımıyla bu maskeyi yüzünüze uygulayın

Sivilce ve Lekeler İçin Aspirin Maskesi Kullanımı

Bu maskeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus daha önceden sıkılmamış sivilcelere uygulanması gerektiğidir. Bu uygulamanın ardından kişi bu maskeyi yüzünde on on beş dakika kadar beklettikten sonra ılık bir suyla iyice yıkamalıdır. Daha sonrasında cilt tipine uygun bir nemlendiriciyle birlikte yüzünü nemlendirmeli. Dikkat edilmesi gerekilen bir husus da bu maske uygulanmadan önce cilt temiz olmalıdır. Hatta bunun öncesinde bir peeling maskesi bile uygulanabilir. Eğer cildiniz oldukça hassas ise bu maskeyi haftada bir kez deneyebilirsiniz. Eğer cildinizde böyle bir hassasiyet oluşumunu görmek istiyorsanız da öncelikle cildinizin küçük bir bölümünde bu maskeyi deneyebilir sonrasında yüzünüzün tamamına uygulayabilirsiniz. Eğer bir hassasiyet oluşmadıysa bu maskeyi haftada iki kez de uygulayabilirsiniz. Hamile ve emziren kadınların kızarıklık hassasiyeti oluşabilir. Bu yüzden bunu kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalarında fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.