Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilce Yaraları

Sivilceler ergenlik döneminin bir belirtisi sayılsa da, her yaşta karşılaşılabilen bir cilt hastalığı. Ergenlik döneminde vücudun yağ dengesindeki değişikliğin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan sivilceler, herhangi bir organ hastalığını işaret etmezler. Durum böyle olunca, sivilceler daha çok estetik bir sorun olarak kabul edilir ve kozmetik ürünler kullanarak kamufle edilmeye çalışılır.

Bu da, zaten tıkanık olan gözeneklerin daha da tıkanmasına ve sivilcelerin çoğalmasına, sorunun büyümesine sebep olur. Bu yaklaşım sadece ergenlik çağındaki gençler arasında değil, sivilce sorunu yaşayan herkes için geçerli. Sivilcelerin kendisi kadar, ardında bıraktığı izler de (özellikle yüz ve kollarda) estetik görünümle birlikte moralleri de bozar ve bu yüzden yaşam kalitesini düşüren bir durum olmaya devam eder.

Sivilce (Akne) Nedir?

Cildi korumak için yağ bezlerinden salgılanan sebum adlı madde, bu kanalların tıkanmasıyla dışarı çıkması engellenince, cilt altında birikir ve sivilce oluşumlarına sebep olur. Pek çoğu kıl köklerinin içinde yer alan yağ bezlerinin kanallarının tıkanması, ergenlik döneminde olduğu gibi metabolizmanın normal bir tepkisi olabildiği gibi daha ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi de olabilir.

Yağ bezlerinin tıkanmasıyla birlikte, sebum üretiminin çoğalması, yağ kanallarındaki hücresel artış, sebum içinde propionibacterium acnes adlı bakterinin çoğalması da sivilce oluşmasında etkili olur. Deri altında biriken bu maddeler deride kırmızı renkli şişliklere ve zaman içinde iltihaba sebep olur.

Sivilce Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Yaygın kanaatin aksine sivilce oluşumunda hormonların etkisi yok denecek kadar azdır. Öte yandan araştırmalar, sivilce oluşumunda bazı faktörlerin etkili olduğunu gösterir.

  • Genetik yatkınlık önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Ailesinde sivilce hikayesi olan kişilerde sivilce şikayetleri olması çok yaygındır.
  • Sigara içen kişilerde daha fazla sivilce şikayeti olduğu görülür.
  • Özellikle yağ oranı yüksek kozmetik ürünlerin sivilce yaptığı konusunda uzmanlar arasında yaygın bir kanaat bulunur. Bu ürünlerin düşük şiddette ama sürekli sivilce oluşumuna sebep olduğu söylenir.
  • Stresin de sivilce oluşumundan sorumlu tutulan önemli bir faktör. Stres sırasında vücut kortizon ve androjen salımını artırır. Bu hormonlar yağ kanallarındaki ifrazatı artırır ve sivilce oluşumu gerçekleşir.
  • Sonbahar ve kış aylarında sivilce şikayetlerinde artış olduğu görülür.

Sivilce Yarası Neden Olur?

Her cilt tipinde zaman zaman görülen sivilceler, uygun bakım ve temizlik şartları sağlandığında çoğunlukla iz bırakmadan iyileşirler. Ama bazı sivilce türleri çoğalmaya, büyümeye ve tekrar etmeye meyilli olur. Sivilceler şiddetlerine ve tiplerine göre değerlendirilir.

Şiddetlerine göre sivilceler;

  • Hafif şiddetli
  • Orta şiddetli
  • Çok şiddetli

Yapılarına göre sivilceler;

  • Kistik
  • Nodüler

sivilceler olarak değerlendirilirler ve tedavileri de bu kriterlere göre planlanır. Yine bu kriterler göz önüne alınarak belirlenen akne türleri ise;

Akne Vulgaris: Daha çok ergenlik döneminde rastlanan basit sivilceler. Siyah noktalar (açık komedon), beyaz ya da sarı renkli yağ noktaları (kapalı komedon), ciltten hafif kabarık ve kırmızı renkli papüller, yine hafif kabarık ve sarı renkli akıntısı olan püstüller, bu sınıfa girer.

Akne Conglobata: Yerleşim yeri olarak daha çok gövde kısmında görülen, apseli ve kistik sivilceler. Kadınlarda çikolata kistlerine, düzensiz adet kanamalarına, kıllanma ve hatta kısırlığa kadar giden ve yumurtalıklarda bulunan polikistik over sendromunun bir belirtisi olabilir.

Akne Fulminans: Daha ciddi kistik bir hal almış sivilcelerdir. Beraberinde ateş ve eklem ağrıları da bulunur. Sıklıkla 13-17 yaş arası genç erkeklerde rastlanır.

Orta ve çok şiddetli sivilcelerin iz bırakma ihtimali yüksek olur. Fakat şiddeti hafif olduğu halde sürekli tekrar eden sivilceler de tedavi edilmedikleri takdirde iz bırakabilirler.
Sivilcelerle oynamak ve sıkarak boşaltmaya çalışmak toplumda çok yaygın bir davranış. Fakat sivilcelerle oynamak deri altında biriken sertleşmiş sebumun dışarı çıkmasına değil tam tersi daha derinlere itilmesine sebep olur.

Yukarıdan yapılan baskıyla sivilce dibinde patlama meydana gelir ve bakteriler cilt altına yayılarak daha geniş bir alanda tahribata neden olur. Eğer bir de iltihaplanma söz konusuysa iyileşme daha güç olur. İltihap yoksa bile, tırnaklardan bulaşma ihtimali çok yüksektir.

Sivilce Yaraları Nasıl Geçer?

Sivilce yaralarının tedavisinden önce sivilcelerin tedavisi bitmiş ve artık sivilce oluşumu durmuş olmalı. Sivilceler hala çıkmaya devam ederken sivilce yaralarının tedavisiyle uğraşmak zaman kaybı olur. Özellikle iz bırakan tipteki sivilcelerin önemli bir deri hastalığı olduğu ve tıbbi tedavi gerektirdiği bilinmelidir. Fakat çoğu zaman kulaktan dolma yanlış bilgiler, tıbbi tavsiyelerin önüne geçer ve sivilcelerin doğru bir şekilde tedavi olması gecikir. Sivilcelerin tedavisi dermatoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılır.

Doktor tarafından, sivilce oluşumuna sebep olduğu bilinen tüm seçenekler değerlendirir, hormon tetkikleri yapılır. Tedavi sırasında hastalar kozmetik ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalı, beslenme alışkanlıklarıyla ilgili doktorlarını bilgilendirmeli ve gerekirse değiştirmeliler. Sivilce tedavisi genellikle sürülerek uygulanan ilaçlarla yapılır. Bu ilaçlar sadece sivilcenin olduğu yere değil, sivilceden etkilenen tüm alanlara sürülerek kullanılır.

Sürülerek kullanılan sivilce ilaçları deriyi inceltip hassaslaştırdıkları için, tedavi sırasında güneşe çıkmak çok doğru olmaz. Gerekli hallerde güneş korumalı bir krem kullanmak yerinde olur. Tedavi boyunca yağlı kozmetiklerden uzak durmak gerekir. Yağsız nemlendiriciler ise incelen deri tabakasının hassasiyetini azaltmakta fayda sağlar. Daha ağır vakalarda ya da doktorun gerekli gördüğü durumlarda ise ağızdan ilaçlar kullanılır. Antibiyotiklerle birlikte kullanılan retinoit türü ilaçlar hem sivilceyi tedavi eder hem de doku yenilenmesini sağlayarak iz oluşumunu engeller.

Sivilce izlerinin (skar) tedavisi ise günümüzde kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller, lazer peeling gibi yöntemlerle başarılı bir şekilde yapılabilir. Genç yaşlarda yapılan tedaviler daha iyi sonuçlar verir ama bu dönemde sivilce oluşumu hala devam ettiği için, çoğu zaman iz tedavisine başlanamaz. Yüzeysel izler ve kızarıklıkların iyileşme oranı oldukça yüksektir. Derin yaralar ise kişinin yaşına, cilt yapısına, ten rengine, sigara alışkanlığına ve yaraların derinliğine bağlı olarak tedaviye cevap verir.
Büyük – küçük, hafif – orta – çok şiddetli, ergenlikte ya da değil tüm sivilceler tedavi edilmelidir. Böylece sivilcelerin tekrar etmesinin önüne geçilir ve doku tahribatı da engellenmiş olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.