Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Halk arasında sivilce olarak adlandırdığımız ciltte görülen akneler özellikle gençler için ciddi bir cilt sorunu olmaktadır. Oysa sivilceler hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde yaşadığı ve sonrasında geçen bir rahatsızlıktır. Fakat bazı insanlarda sivilceler uzun süreler boyunca ciltte kalabilmektedir.

Sivilcelerin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Aslında sivilcelerin oluşma nedeni çok basit bir cilt sorunudur. Derimizin altında yağ bezleri bulunur ve bu yağ bezleri düzenli olarak yağ salgılarlar. Bu yağların da derinin üstüne çıkması ve bir şekilde vücuttan atılması gerekir. Bu atılmayı sağlamak üzere de bazı kanallar görevlidir. Ancak bu kanallar yoğun yağ salgılanması ya da pislik ile dolması nedeniyle bazı durumlarda tıkanabilmektedir. Bunun sonucunda da yağlar dışarı çıkamayıp sıkışırlar. Bunun sonucunda da cilt üzerinde sivilceler meydana gelir. Aslında hem basit tabiriyle sivilcenin oluşum nedeni budur.

Sivilcenin Gençlerde Yoğun Olarak Görülmesinin Sebebi Nedir?

screenshot_6

Derimizin altındaki bu yağ bezleri en çok gençlik dönemlerinde ve ergenlik dönemlerinde aktif olurlar ve fazla salgılama yaparlar. Bu da gençlerin ve ergenlik çağındaki çocukların sivilce problemi ile daha çok karşı karşıya kalmasına neden olur.

Sivilce Çeşitleri Nelerdir?

Aslında sivilceler ciltte üç farklı biçimde oluşmaktadır. Bu çeşitler; beyaz başlı sivilce, siyah başlı sivilce ve iltihaplı sivilce olmaktadır. Beyaz başlı sivilcelerin oluşmasında ölü hücrelerin ve pisliklerin kıl keselerinde birikerek o bölgelerin şişmesi yol oynamaktadır. Siyah başlı sivilcelerin oluşumu da beyaz başlı sivilcelere benzemektedir. Yine ölü hücre ve pislikler birikme nedeniyle dışarıya doğru bir çıkıntı halinde kendilerini gösterirler. Bu çıkıntıların bir süre sonra koyu renge sahip olmasıyla da işte bu siyah başlı sivilceler meydana gelmektedir. İltihaplı sivilcelerde ise zaman içinde bu maddeler birikir ve basınç ile içeride patlayarak cildin hemen alttaki tabakasına yayılırlar. Bunun sonucunda da bu bölgelerde kızarma görülür.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Sivilcelerin ergenlik zamanlarında çok daha fazla görülmesinin ardında elbette hormonal değişiklikler yatmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla yağlı gıdalar tüketmek ve cildi yeteri kadar temizlememek de sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Aynı zamanda yağlı bir cilde sahip olan kişilerde sivilceler daha çok oluşmaktadır. Hatta kuru bir cildi olan kişilerin hayatları boyunca neredeyse hiç sivilce problemi yaşamamaları da mümkün olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sivilce oluşumunda stres, bazı ilaçların düzenli olarak kullanılması ve bazı kozmetik ürünleri de etkili olabilmektedir.

Sivilcenin En Çok Görüldüğü Yaş Aralığı Nedir?

Çocuklarda ergenlik dönemi olarak adlandırılan 12 ile 18 yaş arasındaki dönemde sivilceler oldukça fazla bir biçimde görülebilmektedir. Bu yaş aralığının dışında da sivilce görülebilmektedir ama genelde ya çok azdır ya da hiç olmamaktadır.

Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

screenshot_5

Ergenlik döneminde görülen sivilceler ağırlıklı olarak yüzeysel tedavi metotlarıyla tedavi edilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu yeterli gelmeyebilir. Böyle olduğu zamanlarda ise doktor tavsiyesi ile antibiyotik ilaç kullanılması gerekebilir. Ancak her antibiyotik ilacın sivilce tedavisine uygun olduğunu söylemek mümkün değil. Bunun için kullanılması gereken antibiyotik ilacı da doktorun muayene sonucunda belirlemesi gerekir. Aynı zamanda sivilce tedavisinin etkili bir biçimde yapılabilmesi için öncesinde sivilcelerin hangi türde olduğunun çok iyi bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Çünkü standart yüzeysel sivilceler genelde hafif kremler ile tedavi edilebilir. Buna karşılık iltihaplı sivilcelerin ağırlıklı olarak antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekebilir. Eğer bir kişi normalden çok fazla sivilce problemi yaşıyor ise bu kişide hormonal bir bozukluk olduğu düşünülebilir. Bu yüzden hormonları da düzenleyebilecek ilaçların tercih edilmesinde yarar olacaktır. Fakat yine bu ilaçların da yalnızca doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Çünkü bazı ilaçlar cilt üstünde normalden fazla kıllanma oluşturabilmektedir. Dolayısıyla sivilce tedavisi için öncelikle doktorun iyi bir tetkik yapması sonrasında da gerektiği şekilde ilaç yazması gerekir. Hastanın hiçbir şekilde kafasına göre ilaç kullanmaması gerekir.

Yüzün Gün İçinde Birkaç Kez Yıkanması Sivilce Oluşumunu Engeller Mi?

Bazı insanlar sivilcelerin yalnızca cildin kirli olması nedeni ile meydana geldiğini düşünürler ve buna bağlı olarak da sivilce oluşumunu önleyebilmek için sürekli yüzlerini yıkarlar. Her ne kadar ciltteki kir ve pislikler de sivilce oluşumuna katkıda bulunsa da sivilceler tamamen hormonal nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Yani eğer böyle bir durum söz konusu ise kişi ne kadar yüzünü yıkarsa yıkasın tedavi olmadan bu sorundan kurtulması mümkün değildir. Fakat yine de herkesin yüzünü düzenli bir şekilde ve yeteri kadar yıkaması gerekir. Çünkü temiz bir cilt aynı zamanda sağlıklı bir cilt demektir. Yani cildin temiz olmaması gibi durumlarda ciltte başka ciddi rahatsızlıklar da meydana gelebilmektedir.

Güneş Işığının Sivilcelere Etkisi Nedir?

Uzmanlar henüz güneş ışınlarının sivilce konusunda direkt olarak bir etkisi bulunduğuna dair bir bilgiye sahip değildir. Yine de cilt D vitamine ihtiyaç duyar ve D vitaminini vücuda yeteri kadar almak için güneş ışığı ile temas etmek çok önemlidir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt için güneş ışığının önemi bir hayli büyük olmaktadır.

Sivilceleri Sıkmak Doğru Mudur?

screenshot_6

Başta gençler olmak üzere hemen hemen herkes yoğun bir şekilde sivilce sıkmak yöntemini benimsemiştir ve bunun bir tedavi yöntemi olduğunu düşünmektedir. Ancak uzmanlar sivilcelerin sıkılarak patlatılmasını pek tavsiye etmezler. Çünkü bu şekilde sivilceler patlatıldığında sivilcenin içinden gelen sıvı diğer bölgelere de sıçrayarak oralarda da sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Aynı zamanda sivilce sıkılırken orantısız bir güç sarf edilir ise sivilcenin sıkıldığı yer büyük bir delik oluşabilir ve bu delik uzun yıllar boyunca kapanmadan öylece durabilir. Yani sivilce sıkmak hem sağlık açısından hem de estetik açıdan çok da doğru bir davranış değildir.

Kozmetik Ürünleri Sivilceye Neden Olur Mu?

Elbette her kozmetik ürününün ciltte sivilceye yol açtığını söylemek mümkün değildir. Fakat her kişinin cildinin de birbirinden büyük farklılıklar taşıdığını söylemek gerekir. Bu yüzden bazı kalitesiz kozmetik ürünleri ciltte sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Özellikle cildin uzun süre nefes almasını engelleyen bazı makyaj ürünleri ve kozmetik ürünleri sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Çünkü sağlıklı bir cildin sürekli olarak nefes alması gerekir. Bu tip kimyasal içeren kozmetik ürünleri de cildin nefes almasının önüne geçerek sivilce oluşumuna maalesef ki yol açabilmektedir.

Sivilce Ciltte İze Neden Olur Mu?

Elbette eğer sivilceler çok sert bir şekilde patlatılır ise ciltte uzun süre kapanamayacak olan izlere neden olabilirler. Bu izlerin kapanabilmesi deliğin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fakat profesyonel tedavi yöntemleri ile sivilcelerden kurtulmanın mümkün olduğu durumlarda ve böyle tedavilerin uygulandığı zamanlarda iz görülmesi yüksek oranda beklenmez.

Giysilerin Sivilceler İle Bir İlgisi Var Mı?

Eğer giyilen giysiler vücuda çok fazla yapışan ve cildin nefes almasını engelleyen giysiler ise elbette sivilce oluşumunun da bir hayli artması mümkündür. Çünkü nefes alamayan ciltte sivilce oluşması gayet normaldir. Bu yüzden hava geçiren, rahat ve cilde çok fazla yapışmayan giysilerin tercih edilmesinde sivilce oluşumunun önüne geçmek için büyük bir yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.