Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sivilceye İyi Gelen Yiyecekler

Sivilceler, en basit tanımıyla vücudumuzu kaplayan deri tabakasında görülen bir çeşit deri hastalığıdır. En sık ergenlik dönemindeki erkeklerde görülmektedir. Fiziki görüntüyü bozduğundan ötürü bu yaştaki gençleri psikolojik olarak da etkilemektedir. Sivilce oluşumlarının birçok farklı sebebi bulunsa da, genel olarak yağ bezlerimizin yer aldığı kanallarda yaşanan tıkanıklık sonucu oluşmaktadır. Bazı sivilceler kendiliğinden geçer ve herhangi bir iz bırakmaz. Bazı sivilceler ise, ağrılı ve sonrasında iz bırakan yapıda oluşabilir. Bu sebeple sivilcelerle oynamamak ve kopartmamak gerekir. Sivilce tedavisinde çok ileri durumlarda doktorlar ilaç tedavisine başlayabilmektedir. Fakat çoğunlukla cilt bakımına dair birtakım losyon ve kremlerle beraber bazı faydalı yiyecekler önerilmektedir. Ayrıca kükürt ve zeytinyağı içeren sabunlar da sivilce tedavisinde kullanılabilecek bir yöntemdir. Ciltteki yağ oranını dengeleyecek, sivilce oluşumlarını azaltacak ve var olan sivilcelerinizin daha çabuk tedavi olmasına yardımcı olacaktır.

Sivilceye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Tahıllı Yiyecekler

Hemen hemen tüm tahıllı gıdalar içerdikleri lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin besinlerdir. İçerdikleri bu zengin mineral ve maddelerle tahıllı yiyecekler, cildin yağ tabakası için de önemli gıdalardandır. Aynı zamanda hormonal durumları da dengeleme özelliği olan tahıllar, kan şekerini de kontrol altında tutarak hormonal bozuklukları dengede tutabilmektedir.

2. Balık

Balık diğer et ürünlerine göre zararlı yağ gruplarından olan kolestrolü içermemesi sebebiyle oldukça sağlıklı bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda özellikle deniz balıkları çinko ve mineral açısından da oldukça zengin bir yiyecektir. Balığın içerdiği çinko, sivilceleri geçirme konusunda oldukça yardımcı bir mineral olarak bilinir. Yine de şunu da dikkate almakta yarar var, insan vücudunda fazla çinko bulunması, bazı toksik yani zehirli vakalara yol açabilir, dolayısıyla özellikle doğal olmayan, besin takviyesi olarak alınan çinko mineraline dikkat etmek ve bir uzman doktor tavsiyesiyle başlamak gerekir. Günlük beslenme düzeniniz içinde balığa yer vermeniz sadece sivilceleriniz için değil, aynı zamanda balıklarda bulunan omega 3 yağları sayesinde genel sağlık sorunlarınız için de oldukça faydalı bir yiyecektir.

3. Meyve ve Sebze


Meyve ve sebzeler insan vücudunun tamamını kaplayan cilt tabakasının kendini yenilemesine yardımcı olan en önemli yiyeceklerdendir. Sivilce tedavisi için kullanılan tüm ilaçlar da neredeyse bu yenilenmeye katkı sağlamak ve düzensiz hormonal aktiviteleri dengelemek adına çalışırlar. Meyve ve sebzelerle de bu amaca ulaşabilir, hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilir hem de sivilce oluşumlarını engelleyebilirsiniz. Tüm meyve ve sebzeler vitamin ve mineral açısından bir hayli zengin besinlerdir. Günlük beslenme rutinine muhakkak dahil edilmesi gereken sebze ve meyvelerden örneğin ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler A vitamini açısından; portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerden olan meyveler C vitamin açısından oldukça zengin yiyeceklerdir. Bu vitaminlerin vücudun genel vitamin ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, A vitamini aynı zamanda bir anti-oksidan olarak görev yapar ve vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasında bağışıklık sistemi ve sindirim sistemine yardımcı olan bir vitamindir.

4. Sarımsak


Sarımsak halk arasında doğal antibiyotik olarak geçer. Çoğu eski Çin kaynaklarında ölümsüzlük bitkisi olarak yer alan sarımsak, A vitamini, B vitamini ve C vitamini içeren çok yararlı bir yiyecektir. Hemen hemen tüm yemeklere kolaylıkla ilave edebileceğiniz sarımsak sayesinde sivilcelerin yanı sıra genel olarak tüm cildinizin gençleşmesine ve görünümünün iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca birçok aminoasit içeriğini de bünyesinde barındıran sarımsak, cilt rahatsızlıklarına ilave olarak kalp ve damar rahatsızlıklarıyla alakalı şikayetlere de iyi gelmesiyle bilinmektedir.

5. Patates


Patlıcangiller ailesine ait olan bir sebze olan patates, nişasta açısından oldukça zengin bir besin maddesidir ve belkide dünyada en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Patatesin birçok faydası bulunur. Bunlardan başlıcaları mide rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıkları şikayetleri üzerinedir. Fakat patatesin yararları bunlarla sınırlı kalmıyor. Patates, içerdiği karbonhidratlar, mineraller ve vitaminlerle dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için oldukça önemli bir sebzedir. İçerdiği C ve B1 vitaminleriyle cilt dokusuna da oldukça faydası vardır. Bu vitaminlerin yanı sıra içinde potasyum ve fosfor da yer almaktadır. Bu özellikleriyle bilhassa sivilcelerin kurumasında ve cilt dokusuna katacağı parlaklıkla sivilceye iyi gelen yiyeceklerden biridir patates.

6. Soya


Soya sivilceyi önleyen bir besin maddesi olarak bilinmektedir. İçinde yer alan kimyasal maddeler bünye için oldukça faydalı olmakla beraber, cilt için de oldukça faydalı mineraller içerir. Özellikle sivilce oluşumu konusunda etkisi kanıtlanmış olan soya bitkisi, içerdiği E vitamini sayesinde cildin yeni hücre oluşturma işlevine yardımcı olur ve cildin yağ dengesini düzenlemeyen enzimlere katkı sağlar.

7. Kavun


Tamamına yakını sudan oluşan kavun, yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Genellikle yüz dışındaki bölgelerde oluşan sivilcelere iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle kol, dirsek, sırt gibi bölgelerdeki sivilce oluşumlarının önüne geçmek adına yaz aylarında her gün birkaç dilim kavun yenmesi durumunda muhakkak faydası görülecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.