Sivrisinek kanla beslenmek amacıyla kendi ağız salgılarıyla ısırdığı bölgenin şişmesine neden olmaktadır. Genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşen sivrisinek ısırıkları nadiren de olsa, büyük şişkinliklere, yaralara ve kızarıklara neden olmaktadır. Bu gibi etkiler ise çocuklarda yaygın şekilde görülmektedir.

Bazı virüs ve bakterileri taşıyan sivrisinekler, bazen de ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Örneğin Batı Nil virüsü dünyanın her yerine sadece sivrisinekler yardımıyla taşınabilmektedir. Diğer sivrisinek kaynaklı enfeksiyon ise, sıtmadır.

Oluşum Nedenleri

Sivrisinek ısırıkları dişi sivrisinekler nedeni ile oluşmaktadır. Dişi sivrisinek, insan derisinden ağız kısmı ile kanı basınçlı şekilde emmektedir. Erkek sivrisineklerin kan emme yetenekleri yoktur, çünkü onların yumurta üretme durumları yoktur ve bundan dolayı da, kandaki proteine gereksinimleri yoktur.

Bir dişi sivrisinek ısırdığı zaman, ısırdığı kişinin deri altına tükürük enjekte etmiş olur. Tükürüğünde bulunan proteinler ise, bir hafif bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak genellikle kaşıntı ve kabarcıklar oluşmasına neden olmaktadır. Sivrisinek ısıracağı kurbanını, kurbanının açığa çıkardığı karbondioksit ve terinden yayılan kimyasallara göre seçmektedir.

Komplikasyonlar

Sivrisinek ısırıklarının neden olduğu bazı komplikasyonlar şu şekildedir;

 • Enfeksiyonlar
 • Batı Nil virüsü
 • Sıtma
 • Sarı humma
 • Dang humması
 • Beyin iltihabı virüsü

Eğer sivrisinek, ısırdığı bir insan veya hayvandan dolayı, bir virüs ya da parazit taşıyorsa, sonra da gidip başka bir insanı ısırdıysa, bu virüs ya da parazit o insana da bulaşabilmektedir. Batı Nil virüsü ve beyin iltihabı virüsü Amerika Birleşik Devletleri’nde, dang humması güney bölgelerde ve Havai’de, sıtma ve sarı humma gibi diğer hastalıklar ise tropikal bölgelerde yaygın olarak gözlenmektedir.

Koruyucu Önlemler

Bazı yöntemler yardımıyla sivrisinek ısırıklarından korunmanız mümkündür. Bu yöntemler ise şu şekildedir;

 • Eğer çok fazla sivrisinek varsa, ev dışında bahçe ve piknik gibi aktivitelerden kaçınmak ya da çok sık çıkmamak
 • Kapı ve pencereleri sinek koruyucular ile kaplamak ve yırtık ya da delik olmamasına dikkat etmek
 • Yatak ve karyolaların üzerine tül gerilmesi ya da dışarıda uyunulacağı zaman korunaklı olunması
 • Evdeki sivrisineklerin def edilmesi
 • Deet (N- dietil m-toluamid) sivrisinek ve böcek kovucu toksik kimyasal kullanmak
 • Picaridin ilaç kullanmak
 • Limon okaliptüs yağı
 • Uzun kollu giysiler kullanmak
 • Açık renkler giyinmek

NOT: Deet kimyasalını ve picaridin ilacı 2 aydan küçük bebekler üzerinde kullanmayınız. Limon okaliptüs yağını da 3 yaşından küçük çocuklar üzerinde kullanmayınız. Ayrıca, güneş yanıkları, yara, bere, kesik ve tahriş varsa, bu adı geçen kimyasalları tercih etmeyiniz.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığına iyi gelen ve verdiği rahatsızlığı hafifleten doğal, evde uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Limon

670px-Make-Lemon-Olive-Oil-Step-1

Doğal bir anti-iltihap olan ve uyuşturucu özelliği bulunan limon, sivrisinek ısırıklarına iyi gelen etkili bir yöntemdir. Bu durumda limonu şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Sadece 1 adet limonu ikiye bölün ve sivrisineğin ısırdığı bölgeyi ovalayın.
 • Ya da limonun sarı renkli kabuk kısmını etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, etkilenen bölgede oluşan enfeksiyonu azaltmak için limon suyu da sürebilirsiniz.
 • Diğer bir şekilde, öğütülmüş fesleğen yaprakları ile limon suyunu karıştırarak, sivrisinek ısırığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

2.Soğan veya Sarımsak

garlic-and-onions-tom-mc-nemar

Soğan ve sarımsak, şişkinliğin azaltılması ile sivrisinek ısırması sonucu oluşan kaşıntının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik yoğun kokuları sayesinde de sivrisinekleri uzaklaştırmaktadırlar. Soğanı şu şekilde kullanabilirsiniz;

Kıyılmış soğan ya da sarımsağı etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra da iyice yıkayın.

3.Karbonat

o-BAKING-SODA-facebook

Karbonat, sivrisinek ısırmasından kaynaklanan kaşıntının giderilmesinde oldukça etkilidir. Doğal bir alkalin olan karbonat, cildin pH dengesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu durumda, karbonatı aşağıda belirtildiği şekilde kullanabilirsiniz;

 • 1 tatlı kaşığı karbonatı 1 su bardağı su içerisine ekleyin ve çözünene kadar karıştırın. Daha sonra temiz bir bez parçasını bu suya batırın ve etkilenen bölgeye 10-20 dakika kadar uygulayın.
 • Ya da cadı fındığı ile karbonatı karıştırarak bir macun elde edin ve sivrisineğin ısırdığı bölgeye uygulayın. Bu şekilde 10 dakika kadar bekletin ve sonra da ılık suyla yıkayın.

4.Aloe Vera

aloe-vera-gel-on-wooden-spoon

Aloe vera doğal bir antiseptiktir ve sivrisinek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Çünkü aloe vera, ağrıların, şişkinliklerin ve kaşıntıların azalmasına yardımcı olmasının yanı sıra iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Buna göre;

Etli aloe vera yapraklarının içinden özünü çıkarın. Eğer aloe vera bitkisi bulmanız mümkün değilse aloe vera bazlı jel ve kremleri, etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çıkardığınız bu aloe vera özünü 10-15 dakika boyunca buzlukta bekletiniz ve sonra da direkt olarak etkilenen bölgeye sürünüz.

5.Tuz

670px-Cure-a-Sore-Throat-(Salt-Water-Method)-Step-4

Sivrisinek ısırığına iyi gelen bir diğer yöntem ise tuzdur. Çünkü tuz, antiseptik ve anti-iltihap özelliklere sahiptir. Bu durumda tuzu şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Az miktar sofra tuzu ile birkaç damla suyu karıştırıp hamur haline getirin ve sonra da etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Ya da sarımsak tuzu, baharat tuzu ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Etkilenen bölgeye sürün. İlk başta yanma hissi yaşanacaktır fakat sonra büyük oranda faydalı olduğunu fark edeceksiniz.
 • Eğer plaj yakınlarında yaşıyorsanız, yüzmeye gidebilir ve bu şekilde tuz banyosu yapabilirsiniz.

6.Buz

Cold Feet

Soğuk, sivrisinek ısırığının olduğu bölgeyi uyuşturmakta ve iltihap oluşumunun dağılmasını önlemektedir. Bu durumda buz uygulamasını şu şekilde yapabilirsiniz;

 • Bir buz paketi ya da temiz bir havluya sarılmış buz küplerini etkilenen bölgeye 10-15 dakika süreyle uygulayın. Böylece hem şişkinlik hem de kaşıntı azalacaktır.
 • Eğer buz bulamıyorsanız, soğuk suyun altında etkilenen bölgeyi birkaç dakika boyunca yıkayın.
 • Ya da soğuk bir içecek şişesini veya dondurulmuş sebze bulunan bir poşeti de etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

7.Rubbing Alkol

Use-Rubbing-Alcohol-Step-3

Rubbing alkol, binde 966’sı ispirto geriye kalanı ise sudan oluşan bir ispirtodur. Genellikle ev temizliğinde kullanılan rubbing alkolün antiseptik özellikleri vardır ve enfeksiyon oluşumunu azaltmaktadır.

Az miktar rubbing alkolü bir parça pamuğa dökün ve etkilenen alana sürün. İlk başta birazcık acı yaşanmasına neden olan rubbing alkol, ağız yıkama sularında da kullanılmaktadır ve alkol ile vodkanın içeriğinde de yüksek oranda bulunmaktadır.

8.Çay Ağacı Yağı

Herbal Medicine

Çay ağacı iyi bir antiseptiktir ve sivrisinek ısırığından kaynaklanan bakteri enfekteli yara ile aknelerin iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca çay ağacı, şişkinliklerin ve kaşıntının da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sadece bir parça pamuk üzerine çay ağacı yağı damlatarak ve etkilenen bölgeye sürerek faydasını görebilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa, çay ağacı yağını kullanmayınız. Aksi halde tahriş oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca, sivrisinek ısırması için, lavanta ya da sedir ağacı yağı da kullanabilirsiniz.

9.Diş Macunu

g6xcqxfy9dnuffrdrce7

Diş macunu sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Sadece parmak ucunuzla az miktar diş macununu etkilenen bölgeye sürmeniz yeterlidir. Çok daha hızlı sonuç elde edebilmek için, naneli diş macunu kullanabilirsiniz. Çünkü naneli diş macunu, anti-iltihap özelliği göstermektedir. Ayrıca, karbonatlı ve mentol içeren diş macunları da etkili olacaktır. Diğer yandan, jel bazlı diş macunlarını kullanmak uygun değildir.

10.Aspirin

aspirin-pills

Aspirin güçlü şekilde anti-iltihap etki göstermektedir ve sivrisinek ısırığından kaynaklanan şişkinliği kontrol altına almaktadır.

 • Bir adet aspirini toz haline getirin ve birkaç damla suyla hamur kıvamına getirin. Daha sonra etkilenen bölgeye sürün ve birkaç saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.
 • Ya da sivrisinek ısırığının olduğu bölgeyi ıslatın ve aspirin ile ovalayın.
 • Burada anlatılan doğal yöntemler sivrisinek ısırığına iyi gelmektedir. Ancak, şişkinlik ve kaşıntı inatçı şekilde devam ediyorsa, bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.