Siyah Fasulye Faydaları

Siyah Fasulye Faydaları

Çok eski araştırmalara göre siyah fasulye ilk olarak Güney Meksika ve Orta Amerika’da ortalama 7000 yıl öncesinde tüketilmeye başlanmıştır. Siyah fasulye İspanyollar tarafından ilk olarak Peru’da keşfedilmiştir. Bu keşiften sonra siyah fasulye diğer ülkelere tanıtım amaçlı olarak gönderilmiştir. Ana vatanı Amerika’dır. Özellikle Latin Amerika’da siyah fasulye üretimi yapılmaktadır. Fonksiyonel olarak da siyah fasulye insan sağlığı için çok faydalıdır.

Bizim ülkemizde ise fasulyegillerden en çok beyaz ve yeşil olanları tüketilir. Beyaz fasulye ve siyah fasulye tüketiminin bu kadar fazla olmasının yanında artık siyah fasulyeye de büyük bir merak başlamıştır. Çünkü siyah fasulye de içerdiği protein ve de çeşitli mineraller bakımından çok faydalı bir besindir. Hemen hemen her türlü markette bulabilecek olduğunuz siyah fasulye hastalıkların büyük bir kısmından kişiyi korur. Bu nedenle siyah fasulye tüketimi önemlidir.

siyah-fasulye-faydalari1

Siyah Fasulyenin İnsan Sağlığına Olan Yararları Nelerdir?

 • Siyah fasulye tüketimi sırasında A, B2, B3, B6 ve B9 gibi pek çok yararlı vitaminler alındığı için siyah fasulye mercimek ve nohut gibi sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Siyah fasulyenin diğer bakliyatlardan hiçbir farkı yoktur. Aynı şekilde siyah fasulye tüketilerek alınan besinler sonucunda sindirim sistemimiz güçlendirilebilir. Aynı zamanda siyah fasulye kolon kanserine karşı da sağlığı korumaktadır.
 • Kan şekerinin yükselip alçalması kişinin diyabet rahatsızlığı olmasına yol açar. Diyabet hastalarının bu nedenle kanlarında olan şeker oranına dikkat etmeleri gerekir. Kan şekerinde meydana gelen tüm bu oranların korunması için de bizlerin beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Kanda bulunan şeker oranının düzenlenmesi için bizler siyah fasulye tüketimini arttırabiliriz. Çünkü siyah fasulye içerisinde kan şekerini dengeleyici maddeler barındırır. Böylelikle kan şekerini dengeler.
 • Kalp hastalıklarına karşı da siyah fasulye oldukça etkilidir. Tüm kalp hastalıklarına karşı siyah fasulyeyi bolca tüketebilirsiniz. Çünkü siyah fasulye içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kalp rahatsızlığı olan kişilerin de kalp sağlığını korumaktadır. Kalp hastalıklarına sahip olan kişiler daha fazla siyah fasulye tüketerek kalp rahatsızlıklarından korunabilirler. Kalp krizi, felç, kalp ağrısı gibi risklerini de azaltmış olurlar. Diğer kalp ve damar hastalıklarına karşı da daha güçlü bir vücutlarının olmasını sağlarlar.
 • Siyah fasulye aynı zamanda vücuda salgılayacak olduğu mükemmel bir etki ile kişilerin daha olumlu düşünmesini sağlar. Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkiler ile korunmasını sağlayan siyah fasulye oldukça faydalıdır. Bu nedenle siyah fasulye tüketimi arttırılarak bizler sinir sistemine fayda sağlayabiliriz.
 • Kolesterol hastaları da aynı zamanda siyah fasulyenin faydalarından yararlanabilir. Çünkü siyah fasulye kolesterolü düzenleyen vitaminler barındırır. Bu barındırmış olduğu vitaminler ile kolesterolünüzün daha fazla yükselmesini önleyebilir bunun yanında daha kontrollü bir şekilde kolesterol değerlerimizi koruyabiliriz. Kolesterol hastalarının fazla yağlı ve tuzlu yemekleri tüketmemeleri gerekir. Bu nedenle siyah fasulye tüketmeleri faydalı iken  çok yağlı ve çok tuzlu şekilde tüketirlerse faydasını değil zararını görürler. Bu nedenle oldukça dikkatli olmaları gerekir.

siyah-fasulye-faydalari

 • Kanser hastalığı ile mücadele vermek zorunda olan kişiler de siyah fasulye tüketimini arttırabilir. Çünkü kanser hücrelerinin gelişimini engelleyici vitaminler barındıran siyah fasulye kanser için çok faydalıdır. Siyah fasulye için bu oldukça önemli bir etkidir. Her an kanser ile karşılaşabilecek olan bizler de korunmamızı sağlamak için siyah fasulye tüketebiliriz.
 • Alzheimer çağımızın yaygın hastalıklarından biridir. Bu hastalık çok tehlikelidir. Kişi zaman geçtikçe etrafındakileri, yaşadıklarını unutmaya başlar. En kötü hastalıklardan biri olan alzheimerdan korunmak için de bizler tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Alzheimer hastalığının etkilerinden korunmak içinde bizler siyah fasulye tüketebiliriz. Siyah fasulye beyin fonksiyonlarının gelişimini sağlar. Bu gelişim sonucunda da alzheimer hastalığını önleyici mineralleri içerisinde barındırır. Genlerinde alzheimer olan kişiler siyah fasulye tüketerek kendilerini bu gibi etkilere karşı koruyabilirler.
 • Siyah fasulye aynı zamanda büyük ölçüde kalsiyum ve fosfor deposudur. Kalsiyum ve fosfor oranında incelendiğinde çok fazla içeren siyah fasulye de bu nedenle kemik sağlığına da oldukça faydalıdır. Kemik gelişimini hızlandıran ve de özellikle çocukların kemik gelişimine oldukça faydalıdır. Kemik sağlığı için bu siyah fasulye tüketimi yapılabilir.
 • Siyah fasulye kan basıncını düşürür. Bu düşürmüş olduğu kan basıncının sayesinde hipertansiyon hastalarının tedavileri için birebirdir. Siyah fasulye tansiyon hastalarının tansiyonunu kontrol edebilmesi için çok kadar faydalıdır.
 • Siyah fasulye içerisinde selenyum bulunmaktadır. Selenyum minerali her sebze ve meyvede mevcut değildir. Selenyum karaciğer temizliğini sağlar ve kanser oluşumunu engelleyici hücreler barındırır. Siyah fasulyede bulunan bu selenyum sayesinde vücudunuzda oluşan tüm iltihapların vücuttan uzaklaşmasını sağlar.
 • Siyah fasulye tamamıyla lif içeriğine sahiptir. Bu içermiş olduğu lifler sayesinde de kişinin tokluk hissi artar. Yani öğünlerinde siyah fasulye tüketen kişiler uzun süre tokluk hissine sahip olacaktır. Böylece fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler rahatlıkla bu siyah fasulyeyi tüketebileceklerdir. Obezite ile savaşan kişilerin doktorları da onların diyet listelerine mutlaka siyah fasulye yazmaktadır. Bunun dışında uzun süre yemek yiyemeyeceksiniz sizler ilk öğününüzde siyah fasulye tüketmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Gastrit ve mide rahatsızlıkları çeken kişiler de siyah fasulye tüketerek bu rahatsızlıklardan korunabilirler. Çünkü siyah fasulye gastrit ve mide rahatsızlıklarını önlemektedir.
 • Küçük çocuklar ne yazık ki oyun sırasında ve benzeri durumlarda düşerek yaralanabilirler. Yaralanmalarının sonucunda da derinin kendini hemen onarması gerekir. Bu onarım için çocukların beslenmesi önemlidir. Besin değeri bakımından vücut onarımını hızlandıran mineraller taşıyan siyah fasulye yaralanmaların daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Bu nedenle de siyah fasulye tüketerek deri onarım hızımızı arttırabiliriz.
 • Kolon kanseri ile mücadele eden kişiler de siyah fasulye faydalarından yararlanabilirler.

Siyah Fasulye Nasıl Tüketilir?

siyah-fasulye

Siyah fasulye tüketimi siyah fasulye yemeği yapılarak gerçekleştirilebilir. Kuru fasulye, yeşil fasulye yemeklerinin yapıldığı gibi siyah fasulye yemeği de yapılabilmektedir. Üstelik yapım aşaması da diğer yemekler kadar kolay ve pratiktir. Siyah fasulye öncelikle su ile beraber ocakta bir buçuk saatten daha fazla kaynaması gerekir. Bu kaynama aşamasından sonra aynı şekilde zeytinyağlı yemek yapılabilir. Zeytinyağlı yemek yapımının ardından da sizler aynı zamanda sadece bu siyah fasulyeyi eğer isterseniz haşlanarak da tüketebilirsiniz. Siyah fasulye haşlandıktan sonra isteğe bağlı olunarak blenderdan geçirilerek püre haline de getirilebilir. Biraz sert kıvamlı olan bu pürenin üzerine limon sıkılarak hem ekşi hem de daha yumuşak bir tat elde edebilirsiniz. Bunun yanında haşlanan siyah fasulyenin yeşil sebzeler ve tavuk suyu ile karıştırılarak çorba yapılabilir. Yetişkinlerin tüketmesi gerektiği kadar da siyah fasulyeyi bebeklerinde tüketmesi gerekir. Bu nedenle yapılan bu çorba blenderdan geçilerek biberon yardımı ile bebeklere bu siyah fasulye yedirilebilir. Aynı zamanda da siyah fasulyenin kabukları oldukça faydalıdır. Siyah fasulyeyi kabukları ile beraber tükettiğiniz zaman daha acı bir tat elde etseniz bile bu şekilde alınan mineral ve de vitaminlerden tam 10 kat daha fazlasını almış olacaksınızdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ