Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalar hemen hemen herkesin hayatının bir dönemin baş etmek zorunda kaldığı cilt problemlerinden bir tanesidir. Yani her cilt tipinde yaygın olarak görülebilen bir durum olmaktadır. Ancak ağırlıklı olarak bu durum fazla yağlı ciltlerde ve ciltteki yağın iyi bir şekilde temizlenmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Eğer ki ciltteki o fazla yağ temizlenmez ve gözenekleri tamamen doldurur ise nihayetinde ortaya siyah nokta görünümündeki izler kalır.

Bazı kişilerde bu noktalar beyaz da olabilmektedir. Bunun nedeni ise gözeneklerin açık ya da kapalı olması ile ilgilidir. Gözeneklerin açık olduğu durumlarda bu birikintiler hava ile temas ettikleri için oksitlenme olmakta ve nihayetinde de o noktalar siyah renge dönmektedir. Fakat buna karşılık gözeneklerin kapalı olması halinde noktalar beyaz bir renkte kalmaktadır.

Aslında siyah noktalar yalnızca nahoş bir görüntü yaratmazlar. Aynı zamanda siyah noktaların yoğun olarak yer aldığı ciltlerde sivilce gibi cilt problemleri de çok daha fazla görünmektedir. Ayrıca tıkalı gözeneklerde bakterilerin birikme şansı da çok daha fazla olmaktadır. Üstelik o bakteriler sonrasında ciltte çeşitli iltihaplar da yaratabilmektedir. Hatta sırf bu yüzden pek çok kişi siyah noktaları sivilcelerin ilk aşaması olarak görmektedir.

Eğer kişi düzenli olarak cilt bakımı yaptırır ise bu siyah noktalardan hem kurtulabilir hem de oluşmalarının önüne güçlü bir şekilde geçebilir. Fakat siyah nokta oluşmasının arkasında yatan tek sebep yağlı bir cilt olmamaktadır. Vücudun hormon seviyelerinin çeşitli dalgalanmalar göstermesi de ciltte siyah nokta artışına ortam hazırlayabilmektedir. Bu yüzden ister direkt olarak evde kendiniz cilt bakımı yapabilirsiniz, isterseniz de dışarıda bir güzellik merkezinde profesyonellere cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

Pek çok insan yağlı yiyeceklerin siyah nokta oluşumunu arttıran bir neden olduğunu düşünmektedir. Fakat bu aslında doğru bir düşünce olmamaktadır. Çünkü siyah nokta oluşumu ile sağlıksız beslenme arasında direkt olarak organik bir bağlantı bulunmamaktadır. Fakat bu demek değildir ki sağlıksız beslenme sonucunda ciltte herhangi bir olumsuzluk olmamaktadır. Elbette sağlıksız beslenen bir insanın cildi diğer insanlara göre çok daha erken bir yaşta yaşlanmaya başlanacaktır. Bu yüzden hem genel vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için sağlıklı beslenmeye özen göstermek ve fast food yiyeceklerden, aşırı yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden kaçınmak gerekmektedir.

Siyah nokta temizliği için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hiç kuşku yok ki en pratik olanı bir güzellik merkezine gidip işlem yaptırmaktır. Ancak bunun dışında evinizde siz de siyah nokta bandı, özel sabunlar, özel siyah nokta jelleri ve siyah nokta temizleme ile alakalı kozmetik ürünleri alarak da yapabilirsiniz. Fakat bunların hepsi biraz maliyetli seçenekler olmaktadır. Buna karşılık evinizde az maliyetler ile siyah noktalarınızdan kurtulmak istiyor iseniz size aşağıda vereceğimiz tarifleri de uygulayabilirsiniz. Bu siyah nokta maskeleri de en az diğer ürünler kadar cilt temizliğiniz konusunda etkili olacaktır.

1. Kil Maskesi

Kil kozmetik sektörünün en önemli maddelerinden bir tanesidir. Çünkü cildin temizliği ve bakımı konusunda çok ama çok etkili olan bir maddedir. Kilin içerisinde cildin beslenmesine yardımcı olan minerallerden bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca kil çok fazla yağlı olan ciltler için de etkili bir maddedir. Çünkü hem yağ üretimini dengeler hem de ciltteki fazla yağı alır. Bu yüzden siyah nokta temizliği konusunda oldukça etkili bir doğal madde olmaktadır.

Killerin pek çok farklı rengi de vardır. Ancak siyah nokta maskesi yapmak için kullanacağınız kilin renginin çok fazla önemi yoktur. Pembe, yeşil ya da beyaz renk kil tercih edebilirsiniz. Eğer ki hazırlayacağınız bu kil maskesini düzenli bir şekilde kullanmaya başlar iseniz gözenekleriniz temizlenecek ve siyah noktalarınız da ciddi düzeyde ortadan kalkacaktır.

Fakat kil maskesi yapmadan evvel bazı noktalara da özen göstermenizde büyük bir yarar olacaktır. Kil maskesi ile cildinizin haddinden fazla kuruması ve tahriş olması gibi bir risk de vardır. Bu yüzden kil maskesini bir haftada en fazla iki defa kullanmak gerekmektedir. Elbette fazla yağ ciltte siyah noktalara yol açmaktadır ancak belli miktarda yağa cildin de ihtiyacı vardır. Çünkü yağ cildin esnekliğini korumasına ve kırışmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kili yoğun bir şekilde kullanıp cildinizde olan tüm yağı da tamamen ortadan kaldırmamanız gerekir. Aynı zamanda cildinize kil maskesi uyguladıktan sonra mutlaka ama mutlaka cildinizi nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekir. Bu sayede cildinizin sağlığı dengelenecektir ve cildinizde herhangi bir kuruma ya da tahriş ortaya çıkmayacaktır.

Aslında kil maskesinin tarifi oldukça kolay olmaktadır. Yani ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca kil ve su olacaktır. Eğer farklı renk alternatifleriniz var ise cildiniz aşırı yağlı ise yeşil kili, biraz daha az yağlı ise beyaz kili tercih edebilirsiniz. Fakat temelde her renk kil aynı işe yaramaktadır. Bu yüzden renk ayrımı yapmak zorunda da değilsiniz.

Bunun için öncelikle bir kabın içine bir yemek kaşığı kadar kil koyun. Ardından içine azar azar su ilave etmeye başlasın ve sürekli olarak karıştırın. Karışımın yoğun bir kıvamda olması gerekiyor. Karışım yoğun bir hale geldikten sonra kil maskesini gözlerinizin çevresini ve dudaklarınızın çevresini atlayarak her yere sürün. Yaklaşık on dakika boyunca bu şekilde kil maskesini cildinizde bekletin. Ardından maskeyi bol su kullanarak iyice temizleyin. Maske temizlendikten ve yüzünüz kurulandıktan sonra da bir nemlendirici krem sürün tüm cildinize.

Ancak kil maskesini cildinizde on dakikadan fazla bekletmemeye özen gösterin. Çünkü maske cildinizde ne kadar çok kalırsa cildiniz o kadar fazla kuruyacaktır. Bunun için mümkün mertebe maske cildinizde tam olarak kurumadan maskesi yıkayın.

2. Yumurta Akı ile Hazırlanan Siyah Nokta Maskesi

Yumurta akı hem siyah nokta oluşumunu engellemekte hem de hali hazırda var olan siyah noktaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Çünkü yumurta akı ciltteki gözenekleri sıkılaştırma gibi bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden siyah noktalarınızı temizlemek için yumurta akı ile hazırlanan bir cilt maskesi hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yumurta akı cilt için çok da besleyici bir besindir. Ortalama olarak yumurta akı maskesini üç ya da dört kez uyguladıktan sonra cildinizin çok daha canlı bir hale geldiğini siz de fark edebilirsiniz. Eğer ki cildiniz çok fazla yağlı bir cilt değil ise ama yine de siyah noktalarınız bulunuyor ise cildi kurutma özelliği bulunan kil maskesi yerine cildi çok fazla kurutmayacak olan akı yumurta maskesini tercih edebilirsiniz. Bu noktada cildinizi iyi tanımanız ve ona göre hareket etmeniz çok önemli olacaktır. Gerekirse bir güzellik merkezine gidip cilt analizi bile yaptırabilirsiniz.

Yumurta akı siyah maskesini hazırlamak da oldukça kolaydır. Bir yumurtanın akını bir kabın içine kırın ve iyice çırpın. Ardından bu yumurta akını parmak uçlarınız ile cildinizde çok ince bir tabaka oluşturacak biçimde sürün. Sürmüş olduğunuz yumurta akının yüzünüzde 15 dakika ile 20 dakika arasında kalıp iyice kuruması gerekiyor. Ardından yumurta akı maskesini cildinizden bol soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından da cildinizi iyice kurulayıp bir nemlendirici krem sürmeniz oldukça faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.