Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Günümüzde en çok karşılaştığımız sorunların başında gelen siyah noktalar, birçok kişinin korkulu rüyası.. Peki bu siyah noktalar nasıl geçer? Bir tedavisi var mıdır? Ne iyi gelir? Bu yazımızda sizlere siyah noktalar hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde siyah noktalarınızdan nasıl kurtulmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Siyah nokta, cildin gözeneklerinin bloke hale geldiği bir deri durumudur. Siyah noktalar, sırt, omuz, yüz ve göğüste yer alan yağ bezeleri ile ilgili olan bir deri sorunudur. Bu sorun en çok 14-20 yaş arası kişilerde görülmektedir. Bu durum gençlerin en hassas dönemleri olan büyüme evrelerinde ortaya çıkar ve psikolojik anlamda kişilerin kötü hissetmesine neden olur.

Siyah noktaların etkili tedavileri bulunmaktadır. Ancak kimi kişilerde bu durum kalıcı bir haldedir. Siyah noktalar ise; stres, şiddet gibi birçok nedenden dolayı oluşmaktadır. Tıp dilinde siyah noktalara komedon denmektedir.

Siyah Nokta Nedenleri Nelerdir?

Siyah nokta oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Yağ salgılayan bezlerin varlığı siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır.
 • Bloke olmuş gözenekler
 • Ergenlik döneminin tetikleyici etkileri, hormonal değişiklikler
 • Adet dönemleri
 • Gebelik ve doğum kontrol hapları
 • Aşırı terleme veya yüksek nem
 • Cildi ve gözenekleri tıkayan kozmetikler, temizleyiciler ve giyim
 • Bazı ilaçların kullanımı da siyah nokta oluşumuna neden olmaktadır.

Bunlara ek olarak;

 • Kötü hijyen veya yetersiz yüz yıkama (aşırı yıkama veya ovma siyah nokta oluşumuna da neden olmaktadır.)
 • Çikolata, fındık ya da yağlı gıdalar
 • Mastürbasyon ya da cinsel ilişki (gözlemlenen bağlantılar ya da bilimsel dayanağı olmayan bir şehir efsanesi)

Siyah Nokta Belirtileri Nelerdir?

Siyah noktalar genellikle yüz bölgesinde oluşmaktadır. Ancak vücudumuzun diğer bölgelerinde de bulunmaktadır. Sırt, kollar, bacaklar üst boyun ve göğüs gibi bölgelerde de bulunmaktadır. Siyah noktanın doğrudan bir belirtisi olmayabilir. Siyah noktaların varlığı sadece deri üzerinde siyah sivilce görünümü şeklindedir.

Siyah nokta tanısında ise, herhangi bir teste girmeniz gerekmeyecektir. Doktorunuz ve sizler fiziksel bir muayene ile birlikte teşhisini koyabilirsiniz. Bu aşamadan sonra siyah nokta sorununun nedenleri ve en iyi şekilde nasıl tedavi edilmesi gerektiğini doktorunuz ile birlikte bulabilirsiniz. Geçmişinize bağlı olarak doktorunuz sizlere bazı tedavi seçeneklerini sunacaktır.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah noktalar ile mücadele etmeniz için doktorunuzun sizlere verecek olduğu tıbbi yardımın yanı sıra, evde yapacak olduğunuz birkaç basit işlemler de bulunmaktadır. Bu işlemler, yüzünüze yapacak olduğunuz maskeler, kürler ve yüzünüzü dinçleştiren tedavileri sizlere sunmaktadır.

1.Kil Maskesi

Bentonit killer, yüzyıllardır bir dizi cilt hastalıkları ile ilgili tedavilerde kullanılmış, mineral bakımından zengin, iyileşme sağlayan bir maddedir. Kil molekülleri, kilitli olan gözeneklerin yağlarını veya diğer yabancı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olmaktadır. Yapacak olduğunuz kil maskesi ile, yüzünüzdeki siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Kuru veya hassas bir cildiniz varsa su veya elma sirkesini kil ile karıştırınız. 

Kil maskesini yapabilmek için macun oluşturmak üzere yeteri kadar su ile karıştırını. Temiz elleriniz ile yavaşça yüzünüze ince bir tabaka halinde sürünüz. Maskeyi 15-20 dakika boyunca bekletiniz. Bu süreden sonra ılık bir su ile durulayınız.

2.Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı geçici kapalı olan gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılabilecek kolay bir maskedir ve ayrıca siyah noktaları gidermek için oldukça iyi bir yöntemdir. Bunun için kullanmanız için ihtiyacınız olacak malzemeler şöyledir;

 • 1 Yumurta
 • Tuvalet kağıdı
 • Küçük kase
 • Temiz bir havlu

Bu aşamadan sonra ise yumurtayı sarısında ayırarak tuvalet kağıdı yardımı ile yüzünüze hafif hafif yumurtanın beyaz kısmını uygulayınız. İlk katmanın kurumasını bekleyin. Bu aşamadan sonra ikinci ve üçüncü katmanı uygulayınız. Toplamda 3 ile 5 arasında bir katmandan sonra kurumasının bekleyerek temizleme işleminizi yapınız.

3.Bal ve Süt Maskesi

bal-ve-sut-maskesi

Süt ve bal ciltdiniz için yararlı özelliklere sahiptir. Bal antibakteriyel özelliklere sahiptir ve sütteki laktik asit cildi yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda ihtiyacınız olacak malzemeler şöyledir;

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı süt
 • Pamuk

1 çay kaşığı sütü 1 yemek kaşığı organik ham balı karıştırınız. Mikrodalgada 5-10 saniye ısıtınız ve sonra iyice karıştırınız. Yeterli bir sıcaklık olduğunda, siyah noktalar üzerinde ince bir tabaka uygulayınız. 20 dakika bekleyiniz ve sonrasında soğuk bir suyla nemlendiriniz. 

4.Tarçın ve Bal Şeritler

bal-maskesi

Yapılan bu karışım lezzetli bir şeker gibi durmaktadır, ancak tarçın ve bal siyah noktalar için çok iyi bir kombinasyondur. Tarçın kan dolaşımını artırır ve bu artan kan akımı cildinizi pürüzsüz, sağlıklı olmasına yardımcı olur ve parlaklık verir.

Etkilenen alanı kaplayacak kadar macun elde edene kadar bal ve tarçını birlikte karıştırınız. Siyah noktalar üzerine ince bir tabaka halinde uygulayınız ve sonra bunun üzerine temiz pamuk şeritleri koyunız. Yüzünüzü yıkamadan önce 3-5 dakika bekletiniz. 

5.Oksijen Tedavisi

Yüze-Buhar-Banyosu

Cildinizin kurumasını önlemek için haftada birkaç kez kullanabilirsiniz. Haftada 1-2 kez yapacak olduğunuz okjisen tedavisi gözeneklerinizi açmanıza, ölü derilerden ve siyah noktalardan kurtulmanıza kolaylık sağlayacaktır.

6.Limon

spotlight-on-lemons

Limon, siyah noktalar için yararlı olmuş olsa da, bu ancak geçici bir süre sizlere yardımcı olacaktır. Eğer hassas bir cildiniz varsa, ilk önce su ile limon suyu kullanın. Limonu kullanırken bir pamuk yardımı ile etkilenen bölgeye uygulamalarını yapın. Yatmadan önce haftada 3-4 kez bu limon tedavisini uygulayabilirsiniz. Uyandıktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayınız ve her zamanki gibi nemlendirici uygulayınız.

7.Kabartma Tozu ve Su

kabartma-tozu

Kabartma tozu cildiniz için yararlı olmakla birlikte fazla kullanımı ise, cildinize zarar vermektedir. Bu karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. nazik dairesel hareketlerle, cildinize macunu masajla yediriniz. Duru su ile iyice durulayınız, yüzünüze kurulayınız ve ardından nemlendiriniz.

8.Buhar Yöntemi

BUHAR-MASKESİ

Buhar yöntemi ile kapalı gözeneklerinizi açmanız mümkündür. Bunun için kaynar bir suyu kaseye doldurun. Cildinizin yanma riski bulunduğundan dolayı dikkat edin. Havlu yardımı ile suyun sıcaklığını yüzünüzde hissedin. Bunu haftada bir aç kez yapabilirsiniz. Uzun vadade sizleri kötü etkileyeceği için bu tedavileri ayarında yapmanız gerekmektedir.

9.Elma Sirkesi ve Nane

elma_sirkesi_zayiflatir_mi

Ezilmiş nane yapraklarını ve elma sirkesini karıştırarak elde ettiğiniz maddeyi yüzünüzde siyah noktaların bulunduğu bölgeye sürün. İhtiyacınız olan malzemeler ise;

 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • İnce doğranmış / ezilmiş taze nane
 • Su

Küçük bir şişe sirke ve naneyi birleştirin ve serin karanlık bir yerde 1 hafta bekletin. Su ile yüzünüzü durulayın ve ardından toner uygulamak için temiz pamuk toplarını kullanın. Bu bakım kürünü geceleri kullanın.

Ev tedavilerin yanı sıra, yüz temizliğinize her zaman önem vermeniz gerekmektedir. Bunun için yüzünüzü yıkamaya özen gösterin. Ayrıca yüz nemlendirilmesi siyah nokta ve akne gibi sorunlarda önem teşkil etmektedir. Terlemeden kaçının ve bu yüzden kalın giysiler giymekten kaçının. Ayrıca çok sıcak ortamlarda bulunmak sizleri aynı şekilde kötü etkileyecektir.

Doktorunuz ayrıca siyah noktalar ile mücadele e sizlere bazı ilaçlar verebilir. Ancak kullanacak olduğunuz bu ilaçlar, cildinizin daha kuru olmasına neden olmak gibi yan etkilere sahiptir. Bunlara ek olarak doktorunuz sizlere kremler de verebilir. Bunları düzenli ve planlı bir şekilde kullanmanız ile birlikte zamanla siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.