Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Siyatik Hastalığı

Siyatik, kalçalarda yer alan sinirlere isim veren siyatikler boyunca yayılan ve kalçanın arka ve alt bölümü ile her iki bacağının üst bölümünü etkileyen ağrılardan oluşur. Tipik olarak bakıldığı zaman siyatik hastalığı sadece tek bir bölümü etkiler. Bununla birlikte genellikle omurlar arasında yer alan sinirlerin sıkışması ya da kıkırdak disklerinin yerinden oynaması sebebi ile meydana gelir. Siyatik iltihaplanmalara yol açan bu durum bacağın uyuşmasına sebep olur.

Siyatik sebebi ile şiddetli ağrılar oluşsa da genellikle bu hastalık ameliyata gerek duyulmadan tedavi yapılarak çözülebilir. Şiddet düzeyine göre bu hastalık ile boğuşan kişilerin bacakları güçsüzleşir ve idrar keselerinde çeşitli değişimler meydana gelir.

Siyatik Hastalığı Neden Olur?

Siyatik hastalığı genellikle omurgada bel fıtığı oluşumu ya da sinirlerin sıkışması gibi durumlardan dolayı ortay çıkar. Bununla birlikte omurga kemiklerinin aşırı büyümesi sebebi ile de ortaya çıktığı görülür. Nadiren de olsa tümör ve diyabet oluşumu gibi çeşitli hastalıklar sebebi ile bazı sinirlerde hasar oluşabilir.

Siyatik Hastalığının Belirtileri

Siyatik sebebi ile oluşan ağrılar karakteristik özellikler taşır. Bu ağrılar genellikle alt omurgadan kalçaya doğru yayılır ve bacakların alt bölümlerinin arka kısımlarında yoğunlaşır. Lakin kimi zamanlar sinir yolu boyunca neredeyse her yerde rahatsızlık hissi oluşabilir ve baldır ile uyluklarda ağrı hissedilebilir.

Siyatik hastalığı sebebi ile ortaya çıkacak olan ağrı yelpaze hafif bir ağrıdan neredeyse dayanılmayacak kadar keskin ağrılar arasında değişkenlik gösterir. Ağrılar kimi zaman elektrik şoku kadar etili kimi zaman ise basit bir sarsıntıdan ibaret olur. Kimi zaman ağrılar, öksürme, uzun süreli oturma ya da hapşırma gibi basit sebepler ile şiddetlenebilir. Fakat siyatik ağrılar, vücudun yalnızca belirli bir bölümü etkiler. Kimi kişilerde bacak ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve kas güçsüzlüğü gibi yan etkilerin oluşması da mümkün.

Diğer bir yandan hafif şiddete sahip olan siyatik ağrılar kendi kendine ve zaman içinde geçer. Ağrıların giderek artış göstermesi halinde ise ne olursa olsun bir doktora gidilmesi gerekir.

Şiddetli siyatik belirtileri, iyileşmeyen ve uzun süren ağrılar idrar kesesi ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Bu tür sorunlar organlarda yaşanan zayıflama ve güçsüzlük ya da fonksiyon kaybı sebebi ile ortaya çıkar.

Siyatik Hastalığının Risk Faktörleri

Siyatik hastalığı genellikle aşağıda yer alan gruplarda görülür.

Yaş: Omurgada yaş ilerledikçe çeşitli değişimler meydana gelir. Kemiklerde çıkıntıların oluşması ve bel fıtığı oluşumu siyatik oluşumunu tetikler.

Obezite: Aşırı kilolar omurgaya baskı oluşturarak siyatiği tetikler.

Çeşitli Faaliyetler: Sırtın eğilmesine sebep olacak türden bir işte çalışmak, uzun saatler boyunca motosiklet sürmek ya da araba kullanmak ve ağır yük taşımak gibi sebepler siyatiğe yol açabilecek olsa da bu durum herhangi bir kesinlik belirtmez.

Uzun Süre Oturmak: Uzun süre boyunca aynı şekilde oturan kişiler ile sedanter bir yaşam şekline sahip olan kişilerde siyatik oluşumu gözlemlenir.

Diyabet: Vücut tarafından kullanılan kan şekeri sebebi ile etkilenmekte olan diyabet, sinirlere zarar vermesi sebebi ile siyatik oluşumuna sebep olabilir.

Siyatik Hastalığının Komplikasyonları

Birçok siyatik hastası, tedaviye ihtiyaç duymadan zaman içerisinde kendiliğinden iyileşse de kimi zaman siyatik hastalığının kalıcı hasarlara yol açtığı da gözlemlenmiş bulunuyor. Bu tür sebeplerden dolayı ortaya çıkan komplikasyonların önüne geçilebilmesi için mutlak surette en kısa süre içinde tıbbi yardım alınmasında fayda var. Aşağıda yer alan komplikasyonlar siyatik hastalığı sebebi ile ortaya çıkabilir;

 • Bacaklarda oluşan his kaybı
 • Bacaklarda güçsüzlük hissi
 • İdrar kesesi ya da bağırsaklarda meydana gelen fonksiyon bozuklukları

Siyatik Tanı ve Testleri

Lumbago siyatik nedir Lumbago tedavisi ve nedenleri…

Fiziksel muayene esnasında doktor sizin reflekslerinizin verdiği tepkiyi ve kaslarınızın ne kadar güçlü olduğunu ölçer. Bu bir yana bacaklar belirli bir süre çeşitli pozisyonlara sokulur. Bu tür pozisyonların aşırı ağrılara sebep olması halinde siyatik belirlenmiş olur. Yapılan muayenenin ardından gerekli görülmesi halinde görüntülü tarama testleri yapılsa da bu tür testler genel olarak ağrıların çok şiddetlenmesi ve haftalar kadar sürecek kadar çok uzun süre boyunca devam etmesi halinde yaptırır.

X-Ray: Röntgen cihazı olarak da bilinen X ray cihazının yardımı ile birlikte aşırı oranda büyüyen kemikler sebebi ile siyatik sinirlerinde oluşan baskını tespit edilmesi mümkün olur.

MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme): Güçlü bir mıknatıs ve radyo dalgasının yardımı ile birlikte sırt bölgesinde yer alan yumuşak dokuların tespiti mümkün olur.

BT (Bilgisayarlı Tomografi): Omurga görüntülemek için kullanılmakta olan bu cihaz, X Ray öncesi omurga kanallarına boya enjekte edilmesi ve omurilik ve omurga sinirlerinin cihaz yardımı ile görüntülenmesi şeklinde gerçekleşir. Bu cihazdan alınan görüntülerin beyaz bilgisayar ekranına aktarılması sayesinde boyalar kullanılarak siyatik tanısı konulabilir.

EMG (elektromiyografi): Sinirler tarafından üretilmekte olan eletkriksel impulsarın ölçülmesi ve kasların buna vereceği tepkinin tespit edilmesi amacı ile bu test kullanılır.

Siyatik Hastalığının Tedavisi

Kendi kendine geçmeyen siyatik ağrıları neticesinde doktorlar tarafından verilen çeşitli ilaçları kullanmanız gerekir. Reçeteli bir şekilde satılacak olan bu ilaçlar aşağıdaki etkiler gösterir;

 • Kas gevşetici
 • Trisiklik antidepresan
 • Anti iltihap etkili ilaç
 • Anti felç etkili ilaç
 • Nakrotik uyuşturucu özellikli ilaç

1. Fizik Tedavi

Bir kez dahi olsa akut ağrı yaşanması halinde her duruma karşı fizik tedavi programına geçilir. Bu süreç içinde sırt bölgesini rahatlatan ve kasları destekleyen çeşitli egzersizler yapılır.

2. Steroid İğneler

Kimi durumlarda sinir kökünün de dahil olduğu bölgeye kortikosteroid adı verilen ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar iltihap sebebi ile sinirlerde oluşan baskıyı azaltmak ve ağrıları hafifletmek için kullanılır. Bu ilaç fazla kullanıldığı takdirde ciddi yan etkilere yol açar.

3. Ameliyat

Herhangi bir tedavi sonuç vermediği takdirde ameliyat yoluna başvurulur. Bu yol siyatiğin, idrar kesesinde ve bağırsakta ciddi oranda fonksiyon kaybına ve zayıflamalara yol açması halinde kullanılır. Ameliyat ile birlikte sorun çıkartan sinir çıkartılacak ve siyatik bu şekilde düzeltilmiş olacaktır.

Şimdi sizlere alternatif ilaçlardan bahsedeceğiz. Sırt ağrılarını giderme ya da hafiflemesini sağlama amacı ile kullanılmakta yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu yöntemler şu şekildedir;

4. Akupunktur

Bilindiği üzere akupunktur, ince iğneler yardımı ile vücudun çeşitli bölgelerine uygulanarak çeşitli ağrıların giderilmesi için kullanılır. Kimileri tarafından oldukça işe yaradığı söylenen bu uygulama kimilerine göre faydasız bir yöntem olarak ifade edilir. Doktor tarafından izin verilmediği takdirde bu tür bir uygulamanın yapılmaması gerekmekte olup, doktorun izin vermesi halinde de güvenilir ve yasa dışı olmayan bir akupunktur merkezine gidilmesi gerekir.

5. Kayropraktik 

Kayropraktiik tedavi yönteminin bir türü olan ve manipülasyon adı verilen spinal ayar yöntemi kullanıldığı zaman kısıtlı bel kemiği hareketleri tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemin amacı bel ağrılarını azaltmak ve bel kemiği hareketlerini geliştirmek şeklinde olur. Yayılan ağrılar için pek işe yaramayan bir yöntem olsa da özellikle hafif sırt ağrıları için etkili ve güvenilir bir yöntem olarak bilinir.

Siyatik Hastalığına Karşı Alınabilecek Önlemler

Siyatik hastalığı genel olarak önüne geçilemeyen bir hastalık olsa ve tekrar tekrar oluşabilse de sırt bölgenizi koruyabilmek adına çeşitli önlemler almanız mümkün.

Bunun için aşağıda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz;

 • Duruş düzenlenmesi ve kas güçlenmesin için düzenli bir şekilde egzersiz yapmak,
 • Beli bükmeden, dik bir şekilde ve uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalmadan doğru duruş ve oturuşa dikkat etmek,
 • Bükülme hareketlerinden kaçınmak ve ağır yük kaldırmamak için vücut mekanizmasını sağlıklı ve doğru bir şekilde yönetmek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.