Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Siz Günlük İşlerinizle Uğraşırken Sizin Yerinize Vücut Yağlarınızla İlgilenen 10 Besin

Kilo kontrolü söz konusu olduğunda sağlıklı ve yağ yakıcı besinler bulmak zor olsa da amacımıza hizmet eden önemli bir ayrıntıdır. İçerdiklerinden daha fazla kalori yakmamıza yardımcı olan bu mucize yiyecekler, bünyelerinde büyük ölçüde su barındırırlar.

İşte, siz günlük işlerinizle uğraşırken, sizin yerinize vücut yağlarınızla ilgilenen 10 besin:

1. Kereviz

1. Kereviz

Kerevizin %75’i su, geri kalan %25’lik içeriği ise lif ve sağlıklı besin ögeleridir. Kereviz gibi lezzetli tüm sebzeler bol miktarda su içerdiğinden, kereviz gibi sebzeler tüketmek atıştırmalık ürünlere kıyasla çok daha az kalori almak demektir.

Kereviz lifli yapısı sayesinde uzun saatler yok hissetmenizi sağlar. Buna ek olarak sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan kereviz, cildi güzelleştirir. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra kereviz tam bir vitamin deposudur. Yüksek miktarda A, C ve K vitaminleri içerir.

Güçlü bir antioksidan olan kereviz, damar sertleşmesini önleyerek kalp krizi ve başka kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kerevizi salatalara ekleyebilir, baharatlı soslarla atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

2. Greyfurt

2. Greyfurt

Bu hem tatlı hem ekşi meyve, bol miktarda su ve diyet lifinden oluşur. %60 civarında su içeren greyfurt sindirim sistemini harekete geçirerek tok hissetmenizi sağlar.

Yüksek oranda ‘pektin’ lifi içeren greyfurt sadece tok hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi damar sertleşmesi ve olası kalp hastalıklarına karşı korur.

Bol bol greyfurt tüketmek metabolizmayı hızlandırarak vücut yağlarını yakmayı kolaylaştırır. Sabah tüketilen bir dilim greyfurt bile gün boyu enerjik hissettirir.

Greyfurt, içerdiği ‘limonoid’ fitokimyasalı sayesinde akciğer, mide ve kolon kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte kırmızı greyfurt tüketen kişilerin kötü huylu kolesterol (LDL) seviyelerinde %16’lık bir düşüş gözlenmiştir. Siz de greyfurt tüketerek yağ yakımı sürecine ciddi katkı sağlayabilirsiniz.

3. Yeşil yapraklı sebzeler

3. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin yağ yakma sürecinde etkili olmasının nedeni tıpkı kereviz ve greyfurt gibi yüksek oranda su içermesidir. Ancak bu kez oran %50 su ve %50 liftir.

Yeşil yapraklı sebzeler mükemmel bir enerji kaynağıdır ve kesinlikle tatlı tüketme ihtiyacını bastırırlar. Eğer yağ yakmak kadar sağlıklı beslenmeyi de önemsiyorsanız hiçbir besin grubu yeşil yapraklı sebzeler kadar faydalı olamaz. Örneğin; 1 porsiyon karalahana suyu, içerdiği ‘glukozinolat’ anti-kansereojeniyle kolon, prostat, yumurtalık, mesane ve meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Bu arada hemen belirtelim: 1 porsiyon karalahana güçlü kemik gelişimini destekleyen, günlük A vitamini ihtiyacının %192’sini, günlük K vitamini ihtiyacının %1327’sini karşılar.

Yeşil yapraklı sebzeler arasında ıspanağın ayrı bir yeri vardır. Öyle ki; 1 gram ıspanak, 1 gram biftekten daha fazla protein içerir. Protein içeren yiyeceklerin sindirimi güç olsa da ıspanak vücudunuzda sindirilirken içerdiğinden daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

4. Karpuz

4. Karpuz

Yazın olmazsa olmaz meyvesi karpuz, düşük kalorili yapısıyla ve bol su içeriğiyle diyet yapanlar için oldukça faydalıdır. Karpuzu küçük küpler halinde doğrayarak başka meyvelerle karıştırabileceğiniz gibi salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Karpuzun kilo vermeye yardımcı bir yiyecek olmasındaki en önemli etken yüksek miktarda B vitamini içermesidir. B vitamini içeren yiyecekler enerji vererek daha fazla yeme dürtüsünü baskılar. Kendinizi bitkin hissettiğinizde karpuz yemeyi deneyin. Kısa süre içinde kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

Karpuz neredeyse hiç yağ içermeyen, düşük kalorili yiyeceklerin başında gelir ve beslenme uzmanlarının kilo vermek isteyenlere kesinlikle tüketmeyi önerdiği meyvelerdendir.

Tüm bunların ötesinde karpuz içerdiği ‘likopen’ sayesinde sizi rahim, kolon, meme ve solunum sisteminde gelişen kanser türlerine karşı korur.

5. Yoğurt

5. Yoğurt

Saydığımız diğer besinlere göre biraz daha fazla kalori içerse de yoğurt, bağırsak hareketlerini düzenleyen, kemikleri güçlendiren önemli bir yiyecektir. Ancak yoğurt seçimi kilo vermek isteyenler için ekstra özen gerektiren bir konudur. Örneğin; yağı azaltılmış diyet yoğurtlar bol miktarda şeker ve yapay tatlandırıcı içerir. Öte yandan şekeri azaltılmış krema kıvamındaki yoğurtlar daha fazla yağ içerir. Bu nedenle yoğurt seçerken mutlaka yağ ve şeker dengesine dikkat etmelisiniz.

Alternatif olarak yoğurdu evde mayalayabilir ya da bulabilirseniz yağsız ve şekersiz yoğurt alabilirsiniz. Bu yoğurda kuru meyve ve kuruyemiş ekleyerek lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Yağsız süt ve yoğurt sağlıklı smoothie’ler için mükemmel bir malzemedir.

6. Elma ve portakal

6. Elma ve portakal

Tatlı sevenler için elma ve portakaldan daha lezzetli bir atıştırmalık olamaz. Genellikle meyvelerin çoğu az miktarda şeker ve bol miktarda lif içerir. Bu anlamda elma ve portakal kilo vermek isteyenler için en etkili seçeneklerdendir.

Elma içerdiği ‘kuersetin’ antioksidanı sayesinde serbest radikal etkinliği sonucunda gelişen Alzheimer’a yakalanma riskini azaltır. Portakal ise içerdiği magnezyum ve potasyumla kan basıncını düzenleyerek sizi kalp hastalıklarına karşı korur. Bununla birlikte portakal içerdiği ‘herperidin’ ile kandaki kötü huylu kolesterol seviyesini düşürür.

Yapılan bilimsel çalışmalar her gün portakal tüketmenin felç riskini neredeyse %20 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

7. Kırmızı biber

7. Kırmızı biber

Kırmızı biber içerdiği ‘kapsaisin’ sayesinde, tükettikten sonra çok kısa bir süre içinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmanızı sağlar. Özellikle acı kırmızı biber iştahınızı keserek öğünde daha az yemenize yardımcı olur.

Birçok yemekte rahatlıkla kullanabileceğiniz kırmızı biber, kırmızı biberden elde edilen baharatı ya da sosu aynı şekilde açlığınızı bastırır ve metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ancak acı biber soslarında birçok koruyucu madde olabileceğini de hatırlatalım. Bu nedenle en sağlıklısı evde kırmızı biberle kendi hazırlayacağınız soslardır.

8. Domates

8. Domates

Domates düşük kalorisiyle birçok yemekte lezzet patlaması yaratan harika bir besindir. Listemizdeki diğer besinler gibi yağ yakmaya yardımcı olan domatesin birçok sağlık faydası vardır.

İçerdiği ‘likopen’ sayesinde kanser hücrelerinin büyüyüp yayılmasını engellemek domatesin sağlık faydalarının başında gelir. Özellikle prostat kanserine karşın etkin yarar sağlayan domates, yoğun egzersiz yapan sporcularda kalp büyümesini önler.

Uzun saatler tok tutmasının yanı sıra domatesteki krom, tip-2 diyabet için kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Her mevsim tüketilen domatesin organik olmasına dikkat edin.

9. Salatalık

9. Salatalık

İçerdiğinden daha fazla kalori yakmayı sağlayan listemizdeki diğer tüm yiyecekler arasında salatalık içerdiği su miktarıyla ayrı bir önem arz eder. Bu yönüyle tüm gün susuzluğu gidermeye yardımcı olan salatalığı yoğun egzersizlerden önce ve sonra gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Zengin lif içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendiren salatalığı iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile birlikte tüketmeniz daha faydalı olabilir. Yüksek oranda C vitamini içeren salatalık vücudunuzu bakteri ve virüslere karşı korur.

Vücuttaki iltihapları azaltan antienflamatuar enzimleriyle salatalığın çalışma prensibi, ibuprofen ilacıyla büyük benzerlik gösterir. O halde ilaç almak yerine daha fazla salatalık tüketmeyi deneyebilirsiniz.

10. Kahve

10. Kahve

Listemizde hiç içecek yok diye üzülmeyin. Şeker, tatlandırıcı ya da krema eklenmeyen sade kahve içerdiği kafeinle metabolizmayı, dolayısıyla yağ yakımını hızlandırmak konusunda oldukça etkilidir.

Kahve, hormon seviyelerini değiştirme yeteneğine sahip olduğundan vücudunuzdaki açlık sinyallerini bastırmakta gerçekten başarılıdır. Bunun yanı sıra karaciğer kanseri, Parkinson hastalığı ve tip-2 diyabet riskini azaltan kahve, her gün 1 fincan tüketilmelidir.

İlk başlarda sade kahve size biraz sert gelse de zamanla alıştıkça tadını daha çok seveceğinize şüphe yok.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.