Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Skolyoz Eğriliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan omurgasına yan taraftan bakıldığı zaman tam olarak düz olmadığını görebilirsiniz. Boyun ve bel bölgelerinde lordoz isimli hafif çukurlar ve sırt bölgelerinde kifoz isimli hafif kamburlar bulunur. Arkadan bakıldığı zaman ise dümdüz olur. Omurganın sola ya da sağa eğrilmesi halinde ise ortaya skolyoz eğriliği çıkar.

Skolyoz esasında bir hastalıktan ziyade ağrı ya da ateş gibi bulgu olup, bir başka hastalığın bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Birçok farklı hastalıktan dolayı ortaya çıkabilen omurganın farklı bölgelerinde ve farklı yaştan kesimlerde görülebilir ve herkeste aynı şekilde seyretmediği için de kişiden kişiye göre değişen tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyar.

Skolyozun Türleri Nelerdir?

1. İdiopatik Skolyoz (Nedeni Bilinmeyen Skolyoz)

En sık karşımıza çıkan ve tam olarak sebebi bilinmeyen idiopatik skolyoz omurganın S ya da C şeklinde yana doğru eğilmesi ile meydana gelir. Aynı zamanda omurların kendi etrafında dönerek de bu tür bir sonucu ortaya koyabilir. Omurlarda meydana gelen dönmeler bel ya da sırtta asimetrik çıkıntılara sebep olur.

2. Nöromusküler Skolyoz

En sık görülen ikinci skolyoz tipi ise nöromusküler skolyoz olup bu rahatsızlığın temel sebebi sinir ya da kas hastalıkları olur. Sinir ve omurilikten meydana gelebilen sinir hastalıkları, çocukluk ya da daha ileri dönemde meydana gelebilen kas hastalıkları ile ortaya çıkabilir. Duyu ve solunumu sıkıntılarının meydana geldiği bu hastalık epileptik nöbetler, duyu kusurları, iletişim bozuklukları ve solunum sorunları sebebiyle skolyoz korsesinin kullanımını engelleyebilir. Genellikle küçük yaşlarda cerrahi müdahale edilerek tedavi edilen bu hastalık için füzyon tedavisi de uygulanabilir.

3. Konjenital Skolyoz

Üçüncü sıklıkla görülen skolyoz türü ise konjenital skolyoz olup anne karnında olan çocuğun gelişimi esnasında omurilik anomalilerine bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Hızlı bir şekilde işleyen bu skolyoz türü, küçük yaşlarda cerrahi müdahaleyi gerektirir. En sık görülen bu skolyoz türleri haricinde de birçok farklı hastalık skolyoza neden olabilir.

Skolyozun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyozun tedavi edilebilmesi için öncelikle ne tür bir skolyoz ile karşı karşıya kalındığının bilinmesi gerekir. Bazı hastalar için bu süreç doğal bir şekilde devam ederken bazı hastalar skolyoz türüne göre farklı tedavi yöntemleri ile karşılaşır. Çocukluk ve ergenlik döneminde ilerleyen bu rahatsızlık omur eğriliğini arttırır. Bu sebeplerden dolayı tek bir tedavi seçeneği olmayan skolyozun, eğrilik derecesi ve yeri, tanısının konulduğu yaş, radyolojik tetkiklerden alınan veriler ve muayene bulguları bir arada incelendikten sonra kişiye özel tedavi yöntemi geliştirilir.

Her bir tedavi yöntemi hastaya göre kendi içerisinde dahi değişiklikler alsa da genel itibarı ile üç farklı tedavi çeşidi bulunur. İlk olarak izlem seçeneği vardır. 20 – 24 dereceden küçük olan eğriler için uygun olan izlem belirli aralıklar ile takip edilir ve genel vücut kondisyonu ile sportif faaliyetlerinin artmasını gerektirir.

Özel fizik tedavi egzersizlerinde zamanlamaya dikkat ederek skolyoz tedavisi uygulanabilir. Erken yaşlarda başlanması gereken bu egzersizler, çocukların canını sıkabilir. Bu sebeple de çocukların egzersize ihtiyacı olan ergenlik döneminde yani hızlı büyüdüğü yaşlarda egzersizden uzaklaşabilir.

İkinci yöntem olarak korse tedavisi uygulanır. Eğriliği 20 ile 40 derece aralığında olan ve büyüme potansiyeline sahip olan kişilerde kullanılmakta olan etkili bir yöntem olup, Kanada ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok merkezli bir şekilde 2013 yılında yürütülmüş olan bir çalışmaya göre korse kullanan hastaların ameliyat olma oranı, kullanmayan kişilere oranla daha düşük çıkmış bulunuyor. Yani korse tedavisi ile birlikte ameliyat olma şansınızı düşürebilirsiniz. Böylelikle tüm hastalarda korse tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Öyle ki korselerin neredeyse tüm gün takılması gerektiğine karar verilmiştir.

Üçüncü ve son yol olan cerrahi yöntemi ise 40 ile 45 derecelik eğrilerin olması halinde ortaya çıkar. Akciğer gelişimini tamamlamış olan ergen ve erişkinlerde dondurma yani sabitleme ve düzeltme ameliyatları uygulanır. Cerrahiye dahil edilmiş olan omurlarda hareket sınırlamasının yapılması gerektiği için olabilecek en düşük seviye ameliyat edilip en çok düzelmenin gerçekleşmesi için ameliyatın öncesi ve sonrası için planlama yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.