Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Smear Testi Nedir?

Artık ne yazık ki birçok kadın cinsel hastalıklar ile birlikte kadınsal hastalıklara da çok kez maruz kalıyor. Yaş ve ırk fark etmeksizin artık kadınlar gerek yanlış beslenme gerekse katkı maddesi olan besinler nedeniyle birçok hastalığa maruz kalıyor. Ancak teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu hastalıklara günümüzde kolay ve pratik bir şekilde teşhis koyulmaya ve bunun beraberinde çeşitli tedavi yöntemleri ile önlemler alınarak bu kişilerin tedavisine başlandı. Kadınların maruz kaldığı hastalıklardan en bilineni genellikle rahim ağzı veya rahim içi kanser çeşitleridir. Adet döneminin oldukça fazla şiddetli geçmesi aslında sizlere bir hastalık habercisidir.

Artık basit teknolojik aletler ile kadınların bu ve buna benzer hastalıkları kolayca test ediliyor. Bunlardan biri de Smear testi. Smir olarak okunulan bu test kadınların hastalığının kolay bir şekilde teşhis edilmesi adına tıp alanında oldukça önemli bir gelişmedir. Bu test sayesinde bir çok kadına erken teşhis koyularak kısa bir süre içinde tedavi edilir.

Smear Testi

Smear testi kadınların rahim ağzında bulunan tüm enfeksiyonları buna bağlı olarak gelişen hastalıkların teşhisinde doktorların sık sık kullandığı bir testtir. Halk arasında kısaca rahim ağzı tarama testi olarak da bilinir. Vücutta bulunan tüm dokular zaman içerisinde yenilenme ile birlikte ölü hücre haline gelir. Ölü hücreler aslında tanı konulması adına oldukça önemli olup bu hücrelerden alınan örnekler o dokuya ait bilgileri bize gösterir. Ölü hücreden örnek alınarak yapılan bu test 1930 yıllarında ünlü bir bilim adamının buluşudur. Ancak günümüz teknolojisi ile birlikte de bu test geliştirilmiştir. Smear testi sırasında vücut dokusundan alınan örnek mikroskobik bir ortam da oldukça ince bir şekilde incelenir.

Kadınların altı ayda bir kontrol amaçlı uzmanlara gitmesi ve muayene olması gerekir. Ülkemizde erken teşhise yönelik bir çok kampanya vardır. Erken teşhis için kadınların düzenli olarak muayene olması gerekir. Muayene esnasında jinekologlar sizlerden örnek alır. Bu örnekler doğrultusunda smear testi yapılır. Bu yüzden smear testi için ayrıca bir başvuruda bulunmanız ve bununla birlikte ağrı çekmeniz gerekmez. Oldukça ağrısız bir şekilde smear testi için örnek verebilirsiniz. Ülkemizde kadınların birçoğu artık göğüs kanseri riski ile karşı karşıyadır. Bunun ardından üreme sistemine ait olan kanserler gelir. Bu kadar sık rastlanılan bu kanser çeşitlerinde de her kanser çeşidinde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Rahim ağzı ve bunun türevi ile ilgili olan hastalıklar genellikle uzun süre kendisini gizleyen hastalıklardır. Kişinin belirtileri gördükten sonra bu testi yaptırması erken sayılmaz. Bu yüzden mutlaka kadınlar altı ayda bir bu testi yaptırmalı ve olası hastalıklara karşı önlemlerini almalıdırlar.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi yaptırmak üzere doktora giden kişinin vajinasına spekulum adı verilen bir alet takılır. Bu aletin kanama yapıp yapmamasına göre işleme devam edilir. Burada bir spatula yardımı ile doku örneği alınır. Daha sonra bu örnek lamlar üzerinde incelenmek üzere bir sabitleyici ile lam üzerine sabitlenir ve bu şekilde incelenmeye alınır. Smear testinin sonuçları sadece bu örneğe bağlı değildir. Aynı zamanda hastanın bazı bilgileri de patoloji uzmanına verilir. Kişinin yaşı oldukça önemli bir detay olup aynı zamanda şikayetçi olduğunuz belirtiler teşhisin yarısını ortaya koyar. Bu açıdan belirtiler oldukça önemlidir. Adet dönemi sırasında kadının tüm doku hücreleri yenilenir. Adet tarihi ve adetlerinin düzenli olup olmaması belirleyici faktörlerden biridir. Ölü hücrelerde yapılan incelemeler zaman zaman bazı hastalıklara ya da gebeliğin olmasına bağlı olarak da kendini gösterebilir. Bu nedenden dolayı doktor mutlaka hastanın yaşadığı hastalıkları bilmesi gerekir. Rahim içi dokunun zedelendiği durumlarda olabilir. Tampon ya da spiral kullanılması bunlara örnektir. Eğer kişi bu durum ile karşı karşıya ise doktoruna mutlaka bunu bildirmelidir.

Alınan örnek uzun bir inceleme ile birlikte sonuçlanır. Özel bir muayenehaneye gittiyseniz test sonuçlarına birkaç gün içinde ulaşabilirsiniz. Devlet hastanesine gittiyseniz sonuçlara ulaşmanız birkaç gün daha uzayabilir. Uzman kişilerin araştırmasına göre smear testi ile birlikte rahim ağzı ve buna bağı kanserler %78 oranında azalmıştır. Erken teşhis için bu test oldukça önemli. Mutlaka her kadının yaptırması gerekiyor. Smear testi yaptırmak için illa bir belirti ile karşı karşıya kalmanız gerekmez. Kontrol amaçlı yapılan tüm test uygulamaları olası hastalıkların önüne geçerek kişinin hayatını kurtarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.