Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soda ile Diş Beyazlatma

Herkes gülerken ortaya çıkan ve gülüşünü etkileyen dişlerinin, hem sağlıklı hem de renginin beyaz olmasını ister ve buna dair bazı bakım ürünleri kullanırlar. Son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden beyaz dişlere sahip olabilmek adına birçok ürün satışa çıkarılmıştır. Ancak bu ürünler her ne kadar amacı doğrultusunda işe yarasalar da kişiye farklı yönlerde zararı da dokunabilir.

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için günde en az 2 kere dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. Fakat bazı diş macunlarının içerisinde bulunan fosfat ve benzeri maddeler özellikle küçük çocuklarda zeka geriliğine sebep olabilir. Bu nedenle olabildiğince organik ürünleri ya da doğal yöntemleri uygulamakta fayda var.

Diş beyazlatma işlemi için doktorlar diş minesini kazıyarak üstteki sarı tabakayı yok ediyor. Bu da aslında diş minesinin incelmesine neden oluyor. Dolayısıyla soğuk ya da sıcak bir şeyler yediğiniz ya da içtiğinizde dişlerinizdeki sızlanma da artabilir.

Soda, uzun zamandır doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında kullanılıyor. Özellikle sigara alkol ve kahve gibi dişinize zarar verecek yani dişlerinizin rengini solduracak maddeleri oldukça sık tüketiyorsanız soda yöntemi sizlere oldukça faydalı olacak. Sarı bir diş hem yapısının bozuk olduğunun göstergesidir. Olabildiğince daha az bu ürünleri tüketmeniz gerekiyor, fakat yine de bırakamıyorsanız dişlerinizin bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekir.

Soda ile Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem için ihtiyacınız olan bazı malzemeler evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerdir.

Malzemeler: 

  • Bir çay kaşığı kadar soda
  • Yarım limon kadar limonun suyu
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı:

Öncelikle küçük bir karışım kabının içerisine 1 çay kaşığı sodayı ilave edin ve daha sonra yarım limonu sıkın. Ardından bu karışımın üzerine dişlerinizin minesini koruması için de 2 damla zeytinyağı ilave edin. Ve kremsi bir yapı elde edinceye kadar bu karışımı karıştırın. Dişinize uygun olarak seçtiğiniz diş fırçanızın üzerine bu karışımdan biraz sürün. Ardından bu karışım ile birlikte dişlerinizi öncelikle oval hareketler ile tamamen fırçalayın. Ön dişlerinizi ise yukarıdan aşağıya doğru fırçalayın. Günde en az 2 kere bu şekilde dişlerinizi fırçalarsanız dişleriniz kısa süre içerisinde gözle görülür bir şekilde beyazlar. Ancak bu yöntem yüzeysel sararan tabakanın ortadan kalkmasına neden olur. Eğer sigara, alkol, kahve ve çayı sıklıkla tüketiyorsanız bunları azaltarak alt tabakaların da beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek hassas nokta dişlerinizin doğru bir şekilde fırçaladığınızdan emin olmak ve aynı zamanda fırçalama süresini de abartmamak olacaktır. Yoksa diş mineniz kolay bir şekilde yıpranabilir ve zarar görebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.