Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soda İle Sivilce Tedavisi

Her insan cildine düzenli olarak bakım yapmak ister. Ancak günümüzde güzellik sektöründe cilt bakımı ve ciltle ilgili yapılan diğer işlemler çok pahalı. Bu sebeple insanlar hem sağlıklı olması açısından hem de sürekli alabilme gücü olduğu için doğal ürünlerle cildine bakım yapmayı tercih eder. Cilt bakımı denilince ilk olarak akla sivilce gibi önemli bir cilt sorunu gelir. Ergenlik döneminden itibaren birçok kişinin kabusu olan sivilceyi kozmetik ürünlerle kapatabilir ve belirginliğinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu geçici bir çözüm olur. Kalıcı olarak sivilcelerden kurtulmak için soda ile bakım yapabilirsiniz.

Sodanın Cilde Faydaları

Birçok insan cilt bakımında kozmetik ürünler kullanmak yerine, daha faydalı olduğu için doğal ürünler tercih eder. Doğal ürünlerin başında cilde faydalı ile tanınan soda ilk sırada gelir. Sodanın içerisinde yer alan silisyum ile cildinizi güçlendirir ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda soda vücudunuzu, özellikle de cildinizi toksinlerden arındırarak, rahatlatıcı bir etki sağlar. Sıcak yaz aylarında cildinize sürdüğünüzde hem ferahlatır hem de cildinizin serinlemesine yardımcı olur. Gülerken dudak kenarında meydana gelen mimik çizgilerine sürdüğünüz zaman kırışıklık görünümünü azaltır.

Soda İle Sivilce Tedavisi Çeşitleri

İnsanların en büyük sorunları arasında ilk sırada sivilceler gelir. Sivilce kötü bir görüntünün oluşmasına neden olduğu için anında müdahale ederek, yok etmek gerekir. Sivilceleri yok etmek için doğal malzemelerle hazırlanan maskelerden yararlanabilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız farklı içeriğe sahip olan soda maskelerini listeledik.

1. Soda Maskesi

Cildinizde birçok sebebe bağlı olarak sivilce çıkabilir. Bunun için doğal bir malzeme olan sodayı kullanabilirsiniz. Sodanın içerisinde yer alan farklı mineraller sayesinde cilt yüzeyindeki sivilceleri yok etmede çok etkili olur. Düzenli olarak her hafta uyguladığınız zaman sivilceler üzerinde büyük oranda fayda sağlar.

Malzemeler:

 • Yarım şişe soda

Hazırlanışı:

 1. Sodayı bir kabın içerisine alın.
 2. Bir pamuğu sodaya batırarak, cildinize sürün. Özellikle sivilcelerin olduğu alana daha fazla sürün.
 3. Bir gece cildinizde bekletin.
 4. Sabah cildinizi suyla yıkayın.

2. Soda ve Limon Maskesi

Sivilce Tedavisi

Özellikle sindirime yardımcı olması için içilen sodanın, bir diğer özelliği ise cilt için büyük fayda sağlaması. Düzenli olarak her hafta 3 ya da 4 kere soda maskesini tekrarlayabilirsiniz. Sivilceleriniz daha sık çıkıyorsa hem sivilcelerden kurtulmak hem de tekrar oluşumunu engellemek için günlük olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım soda
 • 3 tatlı kaşığı limon suyu.

Hazırlanışı:

 1. Bir kabın içerisine tüm malzemeleri koyun ve bir süre karıştırın.
 2. Daha sonra bir pamuk yardımıyla sivilcelerin olduğu kısma sürün.
 3. Cildinizde 10 dakika kadar beklettikten sonra, bol su ile temizleyin.

3. Badem Yağı ve Soda Maskesi

Sivilce Tedavisi

Soda, özellikle cilt yüzeyinde büyük oranda fayda sağlar. Sivilce gibi önemli bir cilt sorunun tedavisinde soda kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Yarım şişe soda
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve biraz karıştırın.
 2. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cildinizin sivilce olan kısımlarına sürün.
 3. 10 dakika boyunca cildinizde bekletin ve daha sonra bol su ile cildinizi temizleyin.
 4. Etkili bir sonuç elde etmek için bu maskeyi her hafta düzenli bir şekilde 3 ya da 4 kere uygulayabilirsiniz.

4. Soda ve Aspirin Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilcelerden kurtulmak ve tekrar oluşumunu engellemek için soda ve aspirin maskesini düzenli olarak cildinize yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 tane aspirin
 • Yarım şişe soda

Hazırlanışı:

 1. Sodanın içerisine aspirini atarak, erimesini bekleyin.
 2. Aspirin eridikten sonra cildinize bir pamuk yardımıyla sürün.
 3. Bir süre cildinizde kuruduktan sonra, bol su ile yıkayın.
 4. Bu maskesi düzenli olarak her hafta 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz.

5. Soda ve Yoğurt Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilce sorununa kalıcı bir çözüm olarak soda ve yoğurt maskesini cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak kullanım sonucunda sivilceleri yok eder ve sivilcenin oluşumunu önler.

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı soda
 • 3 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

 1. Soda ve yoğurdu bir kabın içerisine alın ve karıştırın.
 2. Bir pamuk yardımıyla özellikle sivilcelerin yoğun olduğu kısma sürün.
 3. Kuruyuncaya kadar cildinizde bekletin ve daha sonra suyla iyice temizleyin.
 4. Soda maskesini düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz.

Soda Maskesini Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sivilce Tedavisi

Sivilce oluşumunu engellemek için soda maskesini düzenli olarak cilt yüzeyine uygulayabilirsiniz. Sodanın içerisinde nitrit ve amonyak maddesinin olmamasına özellikle dikkat edin. Sodanın içerisine limon suyu ekleyebilirsiniz. Ancak limonlu soda kullandığınız zaman, aynı faydayı vermeyebilir. Bu nedenle sade soda almaya dikkat edin. Eğer cildiniz çok hassas ve kılcal damarlar belirgin ise, sodayı cildinize dikkatli bir şekilde sürün. Soda ile cildinizi temizlerken çok fazla yanma ortaya çıkarsa, cildinize sürmeyin. Soda cildinizi tahriş edebilir. Cildinde çok fazla yanma olan kişiler sodanın gazı kaçtıktan sonra ılık bir kıvama geldiği zaman cildinize sürün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.