Soda; içinde çözülmüş halde karbondioksit gazı bulunan sudur. Soda özellikle insanlar tarafından hazmı kolaylaştırdığı için yemeklerden sonra tüketilmektedir. Tabi ki bunun dışında insan sağlığı bakımından oldukça faydalı bir ürün olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sodayı sağlık açısından faydalı kılan en önemli özelliği magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller açısından zengin olmasıdır. Özellikle maden suyunun en önemli özelliği doğadan saf bir şekilde elde ediliyor olmasıdır, terin derinliklerinden natural olarak elde edilmesi nedeni ile masrafsızdır. Aynı zamanda faydalıdır da. Ancak doğal diyor olmamıza rağmen bazı kişilerce suya karbonat koyarak da elde edildiğinden yapay soda elde edilebilir buda insanlar arasında karbonatlı su olarak yaygınlaşmıştır.

 

Maden suları günümüzde genel olarak şişelenmiş şekilde evlerimizde yerini almıştır. Özellikle mineral bakımdan zengin olması onu su kadar faydalı bir içecek olmasını sağlamaktadır. Özellikle insanların midesine iyi gelmesi yönü ile bilinen sodanın bunun dışında da birçok faydası bulunmaktadır. Bizlerde bu yazımızda sizlere sodanın bu yararlarından bahsedeceğiz.

Yapılan birçok çalışmanında desteği ile sodanın sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Bu besinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 9 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde düzenledik. Ancak sodanın içerisinde bulunan yararlı minerallerden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Sodanın kemik sağlığına, kardiyak hastalıklara, cilt sağlığı ve zihinsel aktifliğin yanısıra  insan vücuduna çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bizlerde yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde bu faydalarını sizler için anlattık.

SODANIN  FAYDALARI NELERDİR ?

Sodanın en temel özelliği olan sindirim sistemine yararından sonra akla gelen organ elbette beyindir. Özellikle içerisindeki mineraller sayesinde beyin fonksiyonlarını çalıştırmakta ve aktif bir şekilde işlev görmesini sağlamaktadır. Soda gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda elbette ufak sorunlar neden olabilir ancak dünya üzerinde en zararsız içecek olarak bilinmektedir ancak bunun için özen gösterilmesi gerek bir durum söz konusudur, sodanın doğal olması en temel özelliktir.  Kimyasal aromalar ile tatlandırılmış olan sodalar yarardan çok insan vücudunda zarara yol açmaktadır. Özellikle kilo vermeye yardım etmesi isteniliyorsa meyveli ve şekerli olan sodalardan uzak durulması gerekmektedir.

1. Vücuttaki Asit Seviyesini Dengeler

vücut

Soda içerisinde bulunan sülfatlar nedeni ile kişilerin vücudundaki asit seviyesini dengeleme konusunda yardımcı olmaktadır. Asit seviyesi sindirim sistemindeki olaylarda etkili olduğundan dolaylı olarak sindirim sistemi de etkilenmektedir. Bunlara ek olarak vücutta bulunan toksinlerin katılaşarak vücuda yapışmasının aksine vücuttan atılması konusunda da etkilidir.

2. Kemik Sağlığı

callos-on-bone

 

Maden suyunun mineral ve kalsiyum bakımından zengin bir içecek olduğundan söz etmiştik, işte sodanın kalsiyum bakımdan zengin olmasının yararına bakacak olursak kemik gelişimi için en gerekli maddenin kalsiyum olduğunu göreceğiz. Bu nedenle soda kemik sağlığı için oldukça etkili bir üründür. Kalsiyum kemik oluşumu, gelişimi ve sağlığının korunması bakımdan en gerekli olan maddelerin en başında gelmektedir. Bu nedenle düzenli olarak maden suyunun tüketilmesi kemik ve diş sağlığını ciddi oranda korumakta ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıklarından ve bu hastalıklara yakalanma riskinden kişileri kurtarmaktadır.

3. Zihinsel Aktiflik

Brain power

Sodanın içerdiği mineraller aynı zamanda hafıza için gerekli olan minerallerdir. Beyindeki elektronların mükemmel bir seviyede çalışmasını sağlamaktadır. Soda kişin hafıza hareketlerini ve kişilerin konsantrasyonunu ciddi bir oranda arttırmaya yardımcı olabilir. Bu yararların sonucunda soda zihinsel aktifliğin yüksek seviyede olmasına ve bunun yanında zihinsel yorgunluğun giderilmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu nedenden dolayı günlük olarak belirli miktarda soda tüketimi stresle mücadele içinde kişilerin bünyesini güçlendirmektedir.

4. Vücuttaki Yağ Oranını Dengeler

dikkat-gizli-sisman-olabilirsiniz

 

Sodanın bilinen en önemli yararlarından birisi vücutta yağ oranını düzenliyor olmasıdır. Kilolu insanların kilo vermelerine yardımcı olduğu gibi zayıf insanlarında kilo almasını sağlayabilmektedir. Ayrıca diğer gazlı ve şekerli içeceklerin aksine hem mide için zararlı değil hemde kilo almaya neden olan ve sağlığa zararlı kimyasal katkılar içermemektedir. Bu nedenle tamamen doğal bir ürün olan soda hiçbir sağlık riski taşımamaktadır.

 

 

5. Cilt Sağlığı

cilt

Soda cilt için fayda sağlayan silis parçacıklarını içerisinde bulundurmaktadır. Bu madde cilde canlılık ve güzellik kazandırmaktadır ve bunun yanında ciltte ortaya çıkan kararma, renkte koyuluk, sivilce ve buna benzer sorunların ortadan kaldırılmasına yardım etmektedir. Ayrıca cildin esnekliğini koruyarak nemlendirdiği için yaşlanmaya başlı oluşan kırışıklıkları da önlemektedir.

 

 

6. Kan Basıncı

nocanvas_kirmizi-kan-hucresi

Sodanın bir diğer faydasına bakacak olursak herhangi bir sorundan dolayı kan basıncındaki dalgalanmaları ortadan kaldırmasıdır, bu durum içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde gerçekleşmektedir. Daha öncede belirttiğimizi gibi bu iki madde beyinin aktivitesini de arttırmaktadır. Beyinde elektrotların dengesini sağlamasıyla birlikte kalsiyum ve magnezyum kan basıncının da dengelenmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

7. Saç Sağlığı

sac-dokulmesi

Sodanın bir diğer etkisi içerisindeki mineraller sayesinde saçlardır. Saçlara etki eden bu ürün sayesinde kişilerin saçları sağlıklı bir  şekilde uzamaktadır. Sodanın böyle bir etkisinin olmasından dolayı kişisel saç bakımı ürünleri içinde de kullanılmaktadır. Kafa derisindeki pullanma ve kepeğe karşı etkili olmasınını yanında deri sağlığını koruması nedeni ile dökülmeleri önlemesi ile de bilinmektedir. Güneş ışınları ile yıpranmış olan saçlara parlaklık kazandırarak sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır.

8. Kolesterole Yardımcı

kolesterol6

Sodanın içerisindeki mineraller sayesinde kolesterol seviyesi dengelenmekte, kötü kolesterol ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca kalp damarlarında biriken yağlanmaların da temizlenmesinde yardım ederek kalp hastalıklarından ve kalp krizinden kişileri korumaktadır.

9. Zinde Vücut

muathuoctot.com_140386311485969089

Magnezyum ve potasyumun insanların kas ve eklemlerine ciddi etkileri olduğu bilinmektedir ve bu iki besin zengin miktarda soda da bulunmaktadır. Bu nedenle soda tüketen kişilerde özellikle yaşlanmaya bağlı eklem ağrıları, kramplar, kas sancıları  riski azalmaktadır. Hatta her kim olursa olsun kas sancıları görülen kişilerde sodanın etkisi tartışılmaz bir boyuttadır. Bu ağrılardan kurtulan kişilerde bu nedenle yatağa veya koltuğa bağlı kalmayarak enerjik bir yaşam sürdürebilirler.

SODANIN AŞIRI TÜKETİMİNİN ZARARI VAR MIDIR ?

Sodanın sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak bu ürünün sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürününün fazla tüketilmesi durumdan kaynaklanan bazı ufak zararlar vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre yok denecek kadar azdır. Çünkü doğal bir içecek olaması nedeni ile soda bir zarar teşkil etmemektedir tabi bu durum aşırıya kaçıldığı zaman değişiklik göstermektedir. Bunlara bakacak olursak eğer ;

  • Sodanın natural ve doğadan olmasına özen gösterilmelidir. Fabrikalarda içerisine farklı kimyasal maddelerin karıştırıldığı soda bu yazıda bahsedilen sodanın kapmasına girmemektedir. Bunlara aromalı olan sodalarda dahil değildir.
  • İshal ve idrar solu sorunları olan kimseler bu durum esnasında soda tüketimine ara vermelidirler.

Soda her yaştan insan için faydalıdır ve günde ortalama olarak bir bardak tüketilmesi her hangi bir soruna neden olmaz.

SODANIN BESİN DEĞERİ

Tablo bir porsiyon yani 100 gr üzüm soda alınarak hesaplanmıştır.

Karbonhidrat (g) 0
Protein (g) 0
Yağ (g) 0
Lif (g) 0
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 213
Potasyum (mg) 27
Kalsiyum 163