Sodyum Nedir?

Esas adı Yunanca doğal tuz anlamına gelen “nitron” daha sonradan Latince’de “natrium”olan ve “Na” sembolü ile gösterilen sodyum, bir mineral türüdür ve alkali metaller grubuna dahil bir metaldir. Sodyum ve sodyum iyonları, kan ve diğer vücut sıvılarının sinir uyarıları işlemlerinde etkili olduğu gibi, kan basıncının dengelenmesi, metabolizma ve kalp işlevlerinin düzenlenmesinde de önemli bir role sahiptir. Genellikle sodyum ihtiyacı, sodyum klorür yani sofra tuzu aracılığı ile karşılanmaktadır. Sinirlerdeki uyarım sonucu oluşan kimyasal ve elektriksel değişikliğin gelişmesinde (impuls) etkili olan sodyum iyonları, bazı enzimlerin aktivatörü olarak da görev yapmaktadır.

Özellikle de kas ve sinir sağlığı için gerekli bir mineral türü olan sodyum, vücudun pH dengesinin korunmasında, kas kasılmaları ile sinir gerginliklerinin önlenmesinde etkilidir.

Sodyum metabolizmasını düzenleyen bölge ise böbrek üstü bezinin korteks hormonudur ve daha sonra da fazla arta kalan sodyumlar idrar yolu ile vücuttan dışarı atılmaktadır. Vücutta sodyumun bulunduğu bölge de hücre dışı sıvılarının yapısıdır.

Bazı sağlık sorunları nedeni ile, vücuttaki sodyum seviyesinde azalma yaşanabilmektedir. Kronik böbrek hastalıkları, aşırı terleme ve yanık olayları, bağırsak tıkanması, kusma ve ishal gibi sağlık sorunları, vücutta sodyum seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Sodyum seviyesinin vücutta aşırı yükselme neden ise, böbrek üstü bezinin aşırı şekilde fazla çalışması durumudur.

Sodyum Eksikliği

Sodyum eksikliğinde de, diğer minerallerin eksikliğinde olduğu gibi, birtakım sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Özellikle de aşırı sinirlilik hali, sodyum eksikliğinde ortaya çıkan bir problemdir. Bunun dışında sodyum eksikliğinde ortaya çıkan sağlık sorunları ise; kalp ve böbrek hastalıkları, kusma, baş ağrısı, zayıflık, düşük tansiyon, uyuşukluk, kilo kaybı, baş dönmesi, nöral dokularda ve sinir sağlığında bozulma şeklinde gelişebilmektedir.Vücut için gerekli bir mineral olan sodyumun, düzenli şekilde alınması önemlidir ve bu ihtiyacın doğal yöntemler ile karşılanması tavsiye edilmektedir. Bunun için de yapılması gereken, sodyum içeren besinleri dengeli şekilde tüketmek olacaktır.

Aşırı Sodyum Alımı

Aşırı miktarda sodyum alınması sonucu da bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Yüksek tansiyon başta olmak üzere, kalp ve böbrek hastalıkları, aşırı sodyum alımı sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarından bazılarıdır.

Günlük Alınması Tavsiye Edilen Sodyum Miktarı

Günlük alınması tavsiye edilen soydum miktarı, yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, bazı sağlık sorunları da günlük alınması gereken sodyum miktarını etkilemektedir. Buna göre, günlük alınması tavsiye edilen sodyum miktarları aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Bebekler 0-6 ay: 120 mg
 • Bebekler 7-12 ay: 370 mg
 • Çocuklar 1-3 yaş: 1000 mg
 • Çocuklar 4-8 yaş: 1200 mg
 • Gençler 9-13 yaş: 1500 mg
 • Yetişkin 14-50 yaş: 1500 mg

Sodyum İçeren Besinler

Bazı besin maddelerinin yapısında doğal olarak bulunan sodyum, kontrollü şekilde tüketilmesi halinde, zararlı değil aksine gereklidir de. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, sodyumun dengeli ve uygun şekilde tüketilmesidir. Sodyum içeren bazı besinler ise aşağıda belirtildiği şekildedir;

1.Sofra Tuzu

Spilled salt shaker

Yaygın şekilde tüketilen sofra tuzu, sodyum içeriği en yüksek olan besinlerin başında gelmektedir. Sadece 1 çay kaşığı sofra tuzunun içermiş olduğu sodyum miktarı 2325 miligramdır.

2.Sos Türleri

blog-soya-sauce

Salata, meze ya da et yemeklerine lezzet katan ve oldukça da farklı çeşitleri bulunan sosların içermiş olduğu sodyum miktarı bir hayli yüksektir. 1 çay kaşığı sosun içermiş olduğu sodyum miktarı 409 miligramdır.

3.Peynir

peynirin faydaları

Sabahları kahvaltı öğününün vazgeçilmez besinlerinden biri olan peynir, bir protein deposu olmasının yanı sıra, çok iyi birer kalsiyum ve sodyum kaynağıdır da. 100 gram peynirin içermiş olduğu sodyum miktarı ise, 1809 miligramdır.

4.Et, Balık ve Pastırma

2453652157_antrikot

Kırmızı et, balık eti ve pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin içermiş olduğu sodyum miktarı, türlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir. 100 gram et ürünün bir besinin içermiş olduğu sodyum miktarı 2193 miligramdır.

5.Salatalık Turşusu

GTY_pickles_sk_140922_16x9_992

Lezzetli bir turşu türü olan salatalık turşusunun içermiş olduğu sodyum miktarı da, azımsanacak boyutta değildir. 100 gram salatalık turşusunun içermiş olduğu sodyum miktarı ise 1208 miligramdır.

6.Kavrulmuş Kuruyemişler ve Tohumlar

pumpkin seeds

Ay çekirdeği, tuzlu fıstık ve özellikle de kabak çekirdeği, sodyum içeriği yüksek olan bazı kuruyemişlerdir. Örneğin 100 gram kabak çekirdeğinin içermiş olduğu sodyum miktarı 2541 miligramdır.

7.Simit, Kraker ve Benzeri Atıştırmalıklar

simit

Sabahları kahvaltıda tercih edilen simit ile, ara öğünlerde açlığın giderilmesi için tüketilen kraker ve benzeri atıştırmalık besinler, sodyum içeriği yüksek gıda maddeleridir. 100 gram simidin içermiş olduğu sodyum miktarı ise 1715 miligramdır.

8.Konserve Sebze Ürünleri:

buying_canned_fruits

Pratik bir şekilde yemek yapılmasına yardımcı olan konserve sebze ürünleri, aslında çok da fazla tavsiye edilen besin maddeleri değildir. Soydum içerikleri ise genel olarak yüksektir. 100 gram konserve sebze ürününün içermiş olduğu sodyum miktarı ise 1369 miligramdır.

9.Fast Food Gıdalar

A-heranca-maldita-do-fast-food

Patates kızartması, hamburger, pizza, soğan halkası ya da çıtır tavuk gibi bazı fast food besinler, sodyum içeriği yüksek olan ve aşırı tüketilmemesi gereken besin maddeleridir. Bu gibi fast food gıdalardan alınan sodyum ve diğer besin bileşenleri, sağlıklı nitelikte değildir. 100 gram fast food ürünü bir besinin içermiş olduğu sodyum miktarı ise 1093 miligramdır.

10.Hazır Çorbalar

soup-4

Çeşitli lezzet seçenekleri ile cazip olabilen hazır çorbalar, pratik şekilde çorba yapmanın en kolay yoludur. Fakat içermiş olduğu sodyum ve diğer besin bileşenleri ile katkı maddeleri, hazır çorbanın sağlıklı besinler arasında gösterilmesini engellemektedir. 100 gram hazır çorbanın içermiş olduğu sodyum miktarı ise 8408 miligramdır.

11.Sodyum İçeren Diğer Besinler

0-3

Sodyum içeriği yüksek olan diğer besinler ise şu şekildedir;

 • Soya sosu
 • Hamburger
 • Bisküvi
 • Cips
 • Salata sosları
 • Patates kızartması
 • Pizza
 • Sosis
 • Ekmek
 • Çörek
 • Poğaça
 • İşlenmiş kümes hayvanı eti
 • İşlenmiş etlerin tümü
 • Şarküteri ürünlerin tümü
 • Salam
 • Çedar peyniri
 • Süzme peynir