Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan Çayının Faydaları

Günümüzde birçok çeşit bitki türü hayatımızda sıkça kullanılır. Bunların kullanılma amaçları ve biçimleri toplumdan topluma değişiklik gösterir. Bitkilerin genel olarak kullanım amacı vücuda olan faydaları ve hastalıklara karşı vücuda sağladıkları desteklerdir. Kullanılan bu bitkilerin, sebzelerin ve meyvelerin arasında en sık kullanılanlarından birisi ise soğandır. Soğan çok yıllık ve iki yıllık soğangiller ailesinin bir üyesi olan sebze türüdür. Bilinen 900 civarında türü bulunur. Soğan bünyesinde birçok faydayı bulundurur ve soğanın birçok çeşit kullanılma şekli bulunur. Bunlardan bir tanesi ise soğanın kabuğundan çay yapılmasıdır. Soğan çayı olarak bilinen bu sıvının birçok faydası bulunur. Bu yazımızda sizlere soğan çayının faydalarından ve nasıl hazırlanacağından bahsedeceğiz.

Soğan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikli olarak soğan çayını hazırlayabilmek için soğan kabuklarını soğandan ayırmak gerekir. Daha sonrasında bu kabukları bir kâse içerisinde toplayarak üzerine 200 ml civarında kaynamış su dökün. Döktükten sonra 15 dakika kadar kapağını kapatıp beklemeye bırakın. Bu bekleme sürecinde soğan kabukları sıcak su içerisinde demlenecektir. Tek başına demlemenin yanında soğan kabuklarını siyah veya yeşil çay ile birlikte de demleyebilirsiniz. Bu işlemi her sabah kahvaltıdan yarım saat önce tekrarlanması büyük fayda sağlar.

Soğan Çayının Faydaları Nelerdir?

Soğan çayı bitkisi tamamen organik bir üretim olduğu için vücuda oldukça faydası bulunur. Bu faydalar vücut sistemlerinin düzenlenmesinden hastalıklara karşı vücuda direnç sağlamayı da kapsar. Aşağıdaki kısımda sizlere bu faydalardan bahsedeceğiz.

1. Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sistemi vücudumuzu dışarıdan gelebilecek olan zararlı mikroorganizmalara karşı korur. Bu sebeple bağışıklık sistemi vücudun sağlığının temel taşlarındandır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudun sağlığı için oldukça önem arz eder. Bu yüzden bağışıklık sistemini beslemek ve güçlü tutmak gerekir. Bunu da ancak dışarıdan alınan besinlerle sağlayabilir. Tüketilen besinlerin yapıtaşları bağışıklık sisteminin elemanlarının yapısına katılır. Soğan çayı ise içerisinde bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek birçok bileşen bulundurur. Bu bileşenler bağışıklık sistemine katılarak daha güçlü bir hal almasını sağlar. Bu sebeple soğan çayı tüketimi bağışıklık sistemini oldukça geliştirir.

2. Sindirimi normalleştirir

Sindirim vücutta alınan besinlerin yapıtaşlarına ayrılmasını sağlar. Ancak çoğu zaman sindirim istenildiği performans ile gerçekleşmez. Bunun sebebi sindirim elemanlarının yeterli besin takviyesini alamaması veya fazla yorulmasıdır. Bunu engellemek için besin tüketimi aşırı olmamalı ve düzenli beslenilmelidir. Soğan çayı sindirim elemanlarına karışarak daha rahat bir sindirim gerçekleşmesini sağlar. Sindirim sisteminde gerçekleşen bozuklukların ortadan kaldırılmasını ve sindirimin tekrardan normale dönmesini sağlar.

3. Vücudun fazla yağlarını eritir

kilo

Vücuda gereğinden fazla besin alınması durumunda vücut bunları ihtiyaç anında kullanabilmek için depolar ve vücudun belirli yerlerini depo amacı ile kullanır. Bu depolama şekli çoğunlukla yağ olarak yapılır. Bu sebeple aşırı tüketim sonucu vücudun birçok yeri yağlanır. Bu yağlardan kurtulabilmek için birey düzenli beslenmeli ve düzenli spor yapmalıdır. Ancak bunların dışında yağ yakımı hızlandırma amacı ile belirli takviyeler kullanabilir. Bu takviyeler organik takviyeler olmalıdır. Bu takviyelerden birisi de soğan çayıdır. Soğan çayı içerisinde bulundurduğu bileşenlerle yağ yakılmasını hızlandırıcı etki gösterir. Yağ yakılmasını hızlandırdığı için vücutta depo olarak bulunan yağlar normale göre daha hızlı yakılır. Yağ yakılmasının hızlanabilmesi ve istenilen seviyeye ulaşılabilmesi için soğan çayının düzenli olarak kullanılması gerekir.

4. Kanser tedavisinde kullanılır

Kanser vücutta serbest radikaller tarafından oluşturulur ve neredeyse hepsi ölümle sonuçlanır. Vücut bu serbest radikallerle savaşabilmek için savunma sistemi kurar ve kanser hücrelerini yok etmeye çalışır. Bu savunma sistemi kanser hücrelerinin yok olabilmesi için her yolu dener. Savunma sistemini güçlendirmek ve beslemek gerekir. Soğan çayı serbest radikallere karşı vücuda direnç verir ve yok edilmesini sağlar. Bu sebeple düzenli olarak soğan çayı kullanımı serbest radikallerin vücutta oluşmasını önceden engeller. Ayrıca oluşmuş olan serbest radikallerin yok olmasını sağlar.

5. Astım belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur

Astım bir çeşit solunum sisteminin düzensizliğidir. Bu düzensizliğin giderilmesi için birçok ilaç kullanılabilir. Ancak bunların birçoğu vücut için zararlıdır. Bu sebeple organik yolla üretilen ilaçların kullanılması gerekir. Soğan çayı ise tamamen organik olup astım sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Solunum sisteminin yapısına katılarak oradaki işleyiş bozukluğunun ortadan kalkmasını sağlar ve daha sağlıklı bir solunum faaliyeti sunar. Astım gibi solunum sorunlarının ortadan kalkabilmesi için düzenli olarak soğan çayı tüketilmesi gerekir. Bu sebeple soğan çayı tüketimi astım sorununu uzun vadede kullanım ile ortadan kaldırır.

6. Adet problemlerine iyi gelir

Kadınların düzenli olarak yaşadığı adet döneminde birçok problem gerçekleşir. Genelde ağrı ile gerçekleşen bu problemlerden kurtulabilmek için birçok ilaç kullanılır. Ancak adet döneminde gerçekleşen karın ve bel ağrıları için soğan çayı kullanılması gayet yararlıdır. Soğan çayı adet döneminde gerçekleşen bu ağrıların dindirilmesini sağlar. Tüketildiğinde bu bölgeyle etkileşeme geçerek buradaki ağrı kaynağını baskılar ve adet döneminin daha acısız bir şekilde geçirilmesini sağlar. Bu sebeple soğan çayı adet problemlerine oldukça iyi gelir.

7. Vücuttan toksin ve zehirlerin atılmasını sağlar

Günlük yaşantımızda sürekli olarak ağız yolu ile veya solunum yolu ile toksin ve zehir alımı yapmaktayız. Bunların birçoğu vücuttan atılırken birçoğu vücutta depolanır. Vücutta depolananlar zamanla birikerek zarar verebilecek seviyenin üstüne çıkar. Bu sebeple bunların vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Soğan çayının faydalarından bir tanesi ise biriken bu toksin ve zehirlerin vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Soğan çayı bu biriken bölgelere ulaşarak buradaki birikenleri dışarıya atılmasını sağlar. Bu sebeple toksin ve zehirlerin temizlenmesinde soğan çayı oldukça etkilidir. Düzenli kullanımı ile bunların birikimi rahatlıkla önlenebilir.

8. Kalp krizi ve felç riskini azaltır

Kalp kasları sürekli olarak çalışan kas gruplarındandır. Bu sebeple zamanla birlikte bu kaslar giderek yaşlanarak eski performansını kaybeder. Buda kalbin işleyişinde ciddi problemler meydana getirir. Ayrıca bunların dışında vücutta felç gibi hareket kaybının söz konusu olduğu ciddi durumlarda bulunur. Bunların tedavisinde veya önceden önlenmesinde soğan çayı kullanılır. Soğan çayının düzenli olarak kullanılması buralarda oluşabilecek olan kalp krizi riskini veya vücutta oluşabilecek olan felç riskini ortadan kaldırır. Çünkü damarların kriz anında rahatlatarak hasarsız bir şekilde krizin atlatılmasını sağlar.

9. Soğuk algınlığını tedavi eder

bağışıklık sistemi

Bilindiği gibi kış aylarında özellikle çoğu insanın karşılaştığı soğuk algınlığı vücudun direncini büyük ölçüde kırar ve vücuda halsizlik çökmesine sebep olur. Bunu aşabilmek için çoğunlukla sıcak sıvı tüketimine yönelim gerçekleşir. Ancak bunun yerine soğan çayını tüketmek soğuk algınlığının bir an önce geçmesini sağlar. Soğan çayı içerisindeki besin yapıtaşları, mineraller ve vitaminler vücudun bağışıklık sistemine katılarak soğuk algınlığına karşı vücudun direncini arttırır. Bu yüzden soğan çayının tüketimi soğuk algınlığının atlatılmasına yardımcı olur.

10. Hafif bir müshil etkisi verir

Çoğu zaman boşaltım sistemi iyi bir şekilde çalışmaz. Bu sebeple kabızlık denilen durum ortaya çıkar. Bu durumu atlatmak için birçok yöntem kullanılır. Bunlardan bir tanesi de müshil denilen ilaçtır. Bu ilaç kullanıldığında bağırsak hareketlenmesi oluşturur ve boşaltımı kolaylaştırır. Ancak bu kimyasal temelli bir ilaç olduğu için vücuda zararı da bulunur. Bunun yerine soğan çayının tüketilmesi hafifte olsa bir müshil etkisi göstermesini sağlar ve boşaltım işleminin biraz daha iyi olmasını sağlar.

Soğan Çayının Zararları Nelerdir?

Soğan çayının bilinen bir etkisi yoktur. Aksine çoğu insan için zararsız bir çaydır. Ancak gene de özel alerjisi olanlara, hamilelere veya küçük çocuklara tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu sebeple bu durumlarda kullanılması sakıncalı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.