Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan İle Sivilce Tedavisi

Soğan sağlık açısından çok önem taşıyan bir besin kaynağı. Doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olan soğan, aynı zamanda birçok hastalığa karşı büyük oranda koruyor ve hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı büyük oranda fayda sağlayan soğan, keskin kokusu ve tadı ile birçok insan tarafından itici olduğu düşünülüyor. Keskin ve uzun süren kokusuna rağmen soğanın düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda soğan cilt için de kullanılır. Bu yazımızda soğanın sivilce tedavisinde kullanımını anlatacağız.

Soğan İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce Tedavisi

Doğal antibiyotik içeriğine sahip olan soğan insan vücuduna büyük fayda sağlar. Eğer cilt sorunlarınız varsa, tedavi etmek için soğan maskesi yapabilirsiniz. Özellikle insanların en büyük cilt sorunlarından biri olan sivilceyi yok etmek için kullanabilirsiniz. Soğan maskesi içerisine farklı malzemeler ilave edilerek, daha zengin bir içeriğe sahip olabilir. Sivilce tedavisinde kullanılan soğan maskelerini listeleyelim.

1. Soğan ve Yulaf Maskesi

Sivilce Tedavisi

Bazı insanlar yağlı cilt yapısına sahip olur. Bu nedenle sivilce yağlı ciltlerin en önemli sorunu haline gelir. Sivilce sorununa çözüm sağlaması için soğan maskesi yapabilirsiniz. Soğan maskesinin içerisinde yer alan yulaf ezmesi de gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olarak, tekrar sivilce oluşumunu engeller. Soğan maskesini düzenli olarak her hafta 3 ya da 4 kere yapabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız zaman hem sivilcelerden kurtarır hem de tekrar sivilce oluşumunu önler.

Malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı su
 • Yarım soğan
 • 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak yulaf ezmesinin yumuşaması için bir kasenin içerisine alın ve içerisine sıcak suyu ilave edin. Bir süre sıcak suda yulaf ezmesini bekletin.
 2. Daha sonra içerisine soğan ve balı ilave edin.
 3. Özellikle sivilcelerin daha fazla olduğu alana uygulayın. 10 dakika boyunca cildinizde soğan maskesini bekletin. Bu süre sonunda cildinizi bol su ile temizleyin.

2. Karbonat ve Soğan Kürü

Sivilce Tedavisi

Malzemeler: 

 • Yarım soğan
 • 1 çorba kaşığı karbonat

Hazırlanışı:

 1. Bir kabın içerisine tüm malzemeleri alın ve iyice karıştırın.
 2. Karbonat eridikten sonra cildinize soğan maskesini sürün ve 10 dakika kadar cildinizde bekletin. Bu süre tamamlandıktan sonra cildinizi bol su ile temizleyin.
 3. Soğan ve karbonat sivilceyi yok etmede çok etkili. Bu nedenle sivilce oluşumuna göre istediğiniz zaman soğan maskesini cildinize tekrar uygulayabilirsiniz.

3. Limon Suyu ve Soğan Maskesi

Sivilce Tedavisi

Malzemeler: 

 • 3 çorba kaşığı limon suyu
 • Yarım soğan

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak yarım soğanı ve limon suyunu bir kasenin içerisine alın. Bir süre karıştırdıktan sonra, cildinize uygulayabilirsiniz.
 2. Soğan maskesini cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletin ve bu süre sonra bol su ile yıkayın.
 3. Düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere cildinize uyguladığınız zaman sivilce sorunundan kurtulursunuz.

4. Soğan ve Bal Maskesi

Sivilce Tedavisi

Sivilceleri yok etmek için doğal malzemelerden yarar sağlayabilirsiniz. Bu doğal malzemelerden en çok faydalanacaklarınız bal ve soğandır.

Malzemeler:

 • Yarım soğan
 • 2 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 2. Daha sonra bir pamukla soğan maskesini cildinize sürün. Özellikle sivilcelerin yoğun olduğu alanlara daha çok uygulayın.
 3. Cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca kalsın. Bu süre sonunda soğan maskesini cildinizden temizleyin.
 4. Soğan maskesi hem sivilcelerden kurtulmanızı sağlar hem de içerisinde yer alan bal sayesinde cildinizi nemlendirir. Bu maskeyi uzun süreli etki sağlamak için her hafta 2 ya da 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Soğan Maskesi Nasıl Kullanılır?

Sivilce Tedavisi

Soğan insan vücuduna birçok alanda fayda sağladığı gibi, aynı zamanda cilt yüzeyine de büyük fayda sağlar. Özellikle sivilce gibi bir şikayetiniz varsa, mutlaka soğan maskesini cildinize uygulamanız gerekir. Soğan maskesinden fayda sağlayabilmek için düzenli olarak her hafta birkaç kere tekrarlamalısınız. Cildinizde farklı cilt sorunları varsa, onların da tedavisinde soğan maskesi etkili olabilir. Soğanın kendisi ya da soğan maskesinin içerisinde yer alan herhangi bir malzemeye karşı alerjiniz olabilir. Bunu test etmek için cildinizin küçük bir kısmına soğan maskesi sürüp, bir süre bekleyin. Cildinizde herhangi bir kızarıklık olmuyorsa soğan maskesini tüm cildinize uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.