Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan Kürünün Zararları

Birden fazla rahatsızlığa iyi gelen karışımlardan biri olarak soğan kürü günümüzde çok fazla yapılıyor ve kullanılıyor. Ancak insanların aklına gelen soru soğan kürünün herhangi bir zararı olup olmadığı ya da zararları varsa bunların neler olduğudur. Bu yazımızda sizlere soğan kürünün zararları hakkında ayrıntılı bir bilgi vermeye çalışacağız.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen bütün yemeklerde kullanılabilen ve içerdiği vitamin ve minerallerin sayısı ile bir şifa deposudur. Bu nedenle soğan suyu, soğan kürleri çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Soğan içerisinde potasyum, kalsiyum, manganez, fosfor, kükürt, iyot ve sodyum gibi mineraller olduğu gibi A, B, ve C vitamini de bulunmaktadır. Bu nedenle soğan suyu, soğan kürü bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Soğan ile hazırlayacağınız kür ile solunum yolları problemlerinize, mide ağrılarına, cilt sorunlarına, kulak ağrılarına, saç sağlığına ve bağışıklık sisteminize birçok fayda sağlayabilirsiniz. Soğan kürünün birçok faydası bulunur.

 • Ciltte çıkan iltihap bulunduran sivilceler ve akneler için kullanıldığında tedavi edici olur.
 • Soğan kürü antibiyotik özelliğe sahiptir.
 • Sindirim ve dolaşım sistemini güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyici ve güçlendirici etki gösterir.
 • Prostat iltihaplarını azaltır böylece daha az ağrı hissedersiniz.
 • Sinüzit rahatsızlığı olanlarda bu rahatsızlığın ilerlemesinin önüne geçer.
 • Menopoz şikayetlerini azaltır.
 • Kadınlarda adet düzensizliğine oldukça etkili bir çözüm olur.
 • Vajinal akıntıların giderilmesinde kullanılır.
 • Öksürük bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

100 gr soğanda sadece 38 kalori bulunur. Kolestrol değerleri sıfırdır.

Soğan Kürü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Soğan kürü ile ilgili tarif verenler mutlaka kürü 15 gün boyunca kullanmanız ve 15 gün ardından bırakmanız gerektiğini söylerler. Bu uyarıyı dikkate almalısınız aksi halde vücudunuz zarar görür.
 • Soğan kürü hazırlarken kullanılan soğanın türüne mutlaka dikkat edilmelidir. Soğan kürü için yemeklik soğan tercih edilmeli asla mavi ya da kırmızı soğan kullanılmamalıdır.
 • Soğan suyu tüm tariflerde ılık içilmesi gerektiği söylenir. Soğuk içilmemelidir. Zira soğuk olduğunda herhangi bir faydası olmaz.
 • Kür içileceği zaman taze olarak hazırlanmalıdır. Üzerinden bir gün geçmiş olan su tüketilmemelidir.
 • Soğan kürü kullanımına başlandıktan kısa süre sonra akıntılarınızda artış olacaktır. Endişelenmenize gerek yok. Bu kürün bir etkisidir.
 • Soğan bakterileri çeken bir özelliğe sahiptir. Özellikle yarım kesilmiş soğanın aynı gün içerisinde kullanılması gerekir. Bekletilmiş soğan ortamdaki bakterileri üzerine çektiği için kullanıldığında bu bakterilerin taşıdığı hastalıklara maruz kalınabilir. Bu nedenle evde hasta birisi olduğunda gece yatmadan önce odasına yarım dilimlenmiş soğan konulur ve ertesi sabah bu soğan alınır. Soğan ortamdaki bakterileri mıknatıs gibi içine çekerek hapseder. Bu nedenle bekletilmiş soğan kullanılmamalıdır.

Soğan Kürünü Kimler Kullanamaz?

 • Önemli bir hastalığınız varsa mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışınız. Aksi halde alerjik reaksiyon göstererek vücudunuza kalıcı büyük zararlar verebilirsiniz.
 • Hipoglisemi gibi hastalıklara sahip olanlar soğan kürünü kullanmamalıdırlar. Bu hastalığa sahip olanlar için soğan kürü çok zararlıdır.
 • Adet dönemini düzenlemek için kürü kullanmak isteyenler mutlaka adet dönemi bitiminden bir hafta sonrayı beklemelidirler. Kesinlikle adet döneminde bu kür kullanılmamalıdır.
 • İki farklı kürü karıştırmak her zaman çok tehlikelidir. Bu nedenle eğer soğan kürü kullanıyorsanız bu süre zarfında kesinlikle herhangi bir kür kullanmayınız. İki farklı kür birleştiğinde çok zararlı reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Şeker hastalığı sorunu olanlar soğan kürünü kullanırken mutlaka bir doktora danışmalıdırlar. Soğan kürü şeker hastalığına ya da şeker hastalarına bağlı olarak değil şeker hastalığı için kullanılan ilaçlardan dolayı zarar verebilir. Şeker hastalarının kullandıkları ilaçlar ile aşırı tüketilen soğan kürü tepkimeye girebilir ve şeker hastaları için sorun oluşturabilir. Bu nedenle mutlaka bir doktora danışılmalı ve ardından çok az miktarlarda kullanılmalıdır.

Soğan Kürünün Zararları Nelerdir?

Soğan kürü kullanıldığında elbette birçok fayda sağlar. Ancak bünyeye, kullanım miktarına ve şekline bağlı olarak kişilerde zararlara yol açabilir. Bu zararları önlemek için en başta yapılması gereken doktorunuza başvurmanız. Doktorunuz vücudunuzun ne gibi eksiklikleri olduğunu tahlil eder ve varsa vücudunuzda soğan kürü ile zarar verecek bir etkileşime geçecek sorunları tespit eder. Buna göre soğan kürü kullanımınıza onay verebilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

1. Mide Bulantısı ve Kusma

Soğan kürü özellikle aşırı kullanıldığında keskin kokusu ve aromasından dolayı mide bulantısı ve kusmaya sebep olur. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde soğan kürünün miktarı iyi ayarlanmalıdır.

2. Şeker Hastaları için Zararlıdır

Soğan kürünün kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Şeker hastalarının kullandıkları ilaçlar ile etkileşime geçerek hastaların vücutlarında zararlara yol açar.

3. Kanın Aşırı Sıvılaşmasına Sebep Olur

Soğan kürünün kanı sıvılaştırıcı özelliği bulunur. Kan inceltici ilaç kullananların kesinlikle uzak durması gerekir. Soğan kürü ile kan inceltici ilaçların karıştırılması durumunda kanın aşırı sıvılaşması sonucu çok tehlikeli zararlara sebebiyet verilir. Bu nedenle soğan kürü kullanırken dikkat edilmelidir.

4. Şiddetli Baş Ağrısı Yapar

Soğan kürü içerisinde bir çok mineral ve vitamin bulunduğundan bahsetmiştik. A, B ve C vitaminlerinin aşırı tüketilmesi vücutta rahatsız edici sonuçlar verir. Bunların en başında ise şiddetli baş ağrısı gelir. Sağlıklı kişilerde bile aşırı soğan kürü tüketimi sonrası benzer rahatsızlıklar meydana gelebilir. Baş ağrısını geçirmek için kullanılacak ek ilaçlar ise reaksiyona sebebiyet vererek çok daha tehlikeli sonuçların çıkmasına imkan sağlayabilir. Bu nedenle aşırı soğan kürü kullanımı sonrası şiddetli baş ağrısı yaşarsanız. Herhangi bir ilaç takviyesi yapmayınız ve uzun süre geçmez ise doktorunuza mutlaka başvurunuz.

5. Hemoroid Kanamalarını Arttırır

Basur olarak bilinen hemoroid hastalarının soğan kürü tüketmemeleri gerekir. Soğan kürü kanı sıvılaştırıcı etki yaptığı için Hemoroid hastalarında kanamaların artmasına sebep olur. Böyle bir durumda derhal doktorunuza başvurunuz.

6. Mide Yanması

Özellikle mide problemi olan kişilerin soğan küründen zarar görme ihtimalleri çok yüksektir. Bunun nedeni olarak soğan kürü içerisinde çok yüksek miktarda asit barındırır. Bu asit midedeki mide asidi ile etkileşime geçtiğinde, yanma, delinme gibi zararlı etkilere yol açabilir. Bu nedenle reflü gibi mide şikayetleri olanların soğan kürü kullanması tavsiye edilmez.

7. Solunum Zorluğu

Soğan çok keskin bir kokuya sahip olduğu için solunumda zorluk yaşanmasına yol açabilir. Bu nedenle soğan kürü hazırlarken dikkat edilmeli soğan kürünün miktarı iyi ayarlanmalıdır. Solunum problemi çekenler için mümkünse doktor tavsiyesi ile ve belirli bir oranda kullanılmalıdır. Aksi halde genizde yanma ile başlayan yan etkiler solunum zorluğu çekmenize sebep olur.

Her üründe kullanılan her gıdada fazlası mutlaka zarar verir. Bu nedenle soğan kürünü kullanırken belirtilen sürenin ve miktarın dışına çıkmamalı ayrıca belirli bir rahatsızlığınız, hastalığınız varsa mutlaka önce doktorunuza danışmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.