Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan Suyunun Faydaları

Antiseptik bir besin olan soğanın sayamayacağımız kadar çok faydası bulunur. Soğan tıpkı sarımsak gibi ağır bir kokuya sahip olduğu için insanların kaçındığı yiyeceklerin başında gelir. Soğan suyunun faydaları arasında elbette ilk olarak antiseptik özelliği sayesinde bakterilere karşı vücudu koruması yer alır. Düzenli bir biçimde soğan suyu tüketen kişilerin bağışıklık sistemi çok daha dirençlidir.

Soğan suyunun faydaları konusunda yapılan araştırmalar her geçen gün artarak, soğan suyu mucizeleri keşfedilmektedir. Yapılan son araştırmalara göre soğan suyu kullanımının kanser hastalığını önlediği bilgisi bilim insanları tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kanserden katarakta, anemiye kadar hemen hemen birçok hastalığın tedavisinde soğan suyu kullanılabilir. Kokusundan dolayı soğan tüketiminde çekingen kalan kişiler için ise maydanoz tüketmeleri tavsiye edilir.

Soğan Suyu Faydaları Nelerdir?

1. Kanseri hücrelerininin oluşmasını engeller

Soğan hakkında yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak soğan tüketen insanların, tüketmeyenlere oranla kansere yakalanma ihtimallerinin çok düşük olduğu belirlenmiştir. Doktorlar kuru soğan tüketiminin kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği gerekçesiyle hastalarına soğan suyu tüketimini tavsiye ediyor. 32 ülke arasında yapılan bir istatistik çalışmasına göre soğan kullanımının yüksek olduğu ülkelerde prostat kanserine bağlı olarak yaşanan ölüm sayısının oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Soğan içerisinde bulunan maddeler sayesinde kanser hücreleri ile savaşacak ve vücut direncini arttıracaktır.

2. Mide kramplarını önler

Mide krampı yaşayan kimseler soğan suyu kullanmaları halinde bu rahatsızlıklarından kurtulabilirler. Yapılan bir araştırmaya göre soğan suyunun içinde bulunan maddelerin mideyi rahatlatıcı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ancak gastrit ve ülser hastaları soğan suyu tüketiminde dikkatli davranmalıdır. Doktor tavsiye olmadan soğan suyu tüketmeleri hastalıklarını ileri boyuta taşıyabilir.

3. Anemi tedavisinde yardımcıdır

Anemi vücutta bulunan kan hücrelerinin sayıca az olmasıdır. Halk arasındaki genel tabiriyle kansızlık tedavisinde kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri soğan suyu kürüdür. Soğan suyu içerisinde bulunan demir sayesinde günlük demir ihtiyacının önemli ölçüde sağlanmasını sağlar. Ancak tek başına yeterli gelmeyecektir, bu sebeple demir açısından zengin besinlerin soğan suyuna ilave olarak tüketilmesi gerekir.

4. Alerjilere iyi gelir

Soğan suyu içerisinde bulunan “quercetin” isimli etken madde sayesinde alerjilerin önlenmesine yardımcı olur.

5. Tansiyonu düzenler

Yapılan birtakım araştırmaların sonucuna göre soğan suyunda bulunan “quercetin” isimli etken maddenin alerjiyi önlemesinin yanı sıra tansiyonu da düzenlediği açıklanmıştır. Özellikle tansiyon hastalarına soğan suyu kürü uygulaması tavsiye edilir.

6. Kolesterolü dengeler

Kolesterol hayvansal gıdalar sayesinde vücudumuza aldığımız bir lipid yani yağ türüdür. Yüksek kolesterol ise hayvansal gıdaların tüketimi sonucu damarlarımızda tıkanıklık oluşmasıdır. Damarda yüksek oranda biriken kolesterol bir süre sonra felç, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar ile ortaya çıkacaktır. Soğan suyunun bilinen bir diğer faydası da kolesterol düzenleyici özelliğidir. Özellikle et yemekleri sonrasında tüketilen soğan suyu kolesterolü kontrol altına alacaktır. Her gün düzenli olarak soğan suyu tüketen kişilerin iyi kolesterol oranı %30 oranında yükselmektedir.

7. Polikistik Over hastalığını önler

Kadınlar arasında çok yaygın bir biçimde gözlenen polikistik over yada kısaltılmış hali ile pko hastalığı yumurtlama düzensizliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Polikistik over hastalığında rahimde kist oluşumu başlar. Soğan suyu kürü uygulaması bu hastalığın en etkili tedavilerinden biridir. Polikistik over hastalarının 1 ay boyunca düzenli olarak soğan suyu tüketmesi sonucunda kistlerin küçülmesine hatta bazı hastalarda kistlerin tamamen kaybolmasına sebep olabilir. Kaynatılmış soğan suyu kullanımı polikistik over sendromunun yanı sıra erken menopoz yaşayan kadınlar içinde tedavi amaçlı kullanılır.

8. Kilo verdirir

Günümüzde birçok insanın yaşadığı kilo problemine her geçen gün farklı çözümler aranmaya devam ediyor. Kilo problemi yaşayan insanların büyük bir kısmı pahalı fakat etkisiz birçok yönteme başvuruyor. Ancak kilo problemi ile baş etmenin en etkili çözüm yolu her mutfakta bulunan soğanda. Yapılan araştırma sonuçlarına göre düzenli soğan suyu tüketen insanlar fazla kilo problemlerinden kurtuluyor.

9. Antioksidan etkisi yaratır

Soğan ve sarımsak doğada bulunan doğal antioksidan besinlerdir. Bu besinlerin tüketilmesi vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Soğan vücutta bulunan bakterilerin enfeksiyon oluşturmasını önler. Düzenli olarak soğan tüketen kişiler antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymazlar. Soğanın antiseptik etkisi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Boğazda oluşan balgamın atılması ve bu sebeple oluşan öksürüğün tedavisinde soğan suyu kürü uygulanır.

10. Burun tıkanıklığı ve balgama iyi gelir

Özellikle grip ve nezle dönemlerinde sıklıkla yaşanan burun tıkanıklığının en etkili çözümlerinden biri soğan suyudur. Ancak bu yöntem çok fazla bilinmiyor. Soğan antiseptik özelliği sayesinde burun tıkanıklığı ve balgam konusunda tedavi amaçlı olarak kullanılır.

Soğan Suyu Nasıl Hazırlanır?

Soğan suyu; hamile kalma, iyi huylu prostat büyümesi,polikistik over, kıl dönmesi, menopoz ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılan mucizevi bir ilaçtır. Soğan suyu kürü yapmak kişilerin ilk olarak bilmesi gereken düzenli bir kullanımın şart olduğudur. Soğan suyu küründen fayda görmek için en az 15 günlük düzenli kullanım şarttır. Maliyet olarak da son derece uygun olan soğan suyu kürünün hazırlanışı oldukça kolaydır. Şimdi gelelim asıl merak edilen soğan suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabına.

Malzemeler

  • 1 adet kahverengi kabuklu kuru soğan
  • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

  1. Soğan suyu hazırlarken soğanın kök ve kabukları da kullanılır. Bu yüzden hijyen için soğanı yıkayıp sirkeli su içerisinde 10-15 dakika bekletmek gerekir.
  2. Sonrasında sirkeli su içerisinde beklettiğimiz soğanı bir kez daha yıkayıp 4 eşit parçaya bölmeliyiz.
  3. Soğan parçalarını küçük bir tencere içerisine alıp üzerine 2 su bardağı klorsuz suyu ekleyerek 5 dakika boyunca kaynamaya bırakıyoruz.
  4. Soğan suyumuz böylece hazır olacaktır. 5-10 dakika boyunca dinlenmeye bıraktığımız soğan suyumuz kullanıma hazır hale gelecektir.

Soğan Suyu Kürü Nasıl Uygulanır?

Soğan suyu kürü uygulamak isteyen kişilerin kürü kesinlikle düzenli olarak kullanması gerekir. Yukarıda vermiş olduğumuz tarife göre hazırladığınız soğan suyunu en az 15 gün süre ile sabah akşam aç karına tüketmelisiniz. Soğan suyunu içtikten sonra dilerseniz koku oluşmaması için taze maydanoz ya da nane yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.