Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan ve Sarımsak Kokusu Gidermenin Püf Noktaları

Soğan ve sarımsak neredeyse her yemekte kullanılan çok lezzetli yiyeceklerin başında yer alıyor. Ancak bu güzel ve lezzetli yiyeceklerin bir sorunu var. Bu sorun, insanların ağzında, ellerinde, evlerinde kötü bir koku bırakıyor olması. Bu koku yüzünden doğanın bize sunduğu bu mucizevi yiyeceklerden vazgeçecek değilsiniz tabi ki, bu kokuları gidermek için evde uygulayabileceğiniz ufak püf noktalar bulunuyor.

Ağızdaki Soğan ve Sarımsak Kokusunun Gidermenin Püf Noktaları

1. Diş Fırçalamak

Karbonat İle Diş Nasıl Beyazlatılır

Ülkemizdeki yemek kültüründe soğan ve sarımsak neredeyse her gün çiğ veya haşlanmış olarak yenir. Bu kadar sık tüketilmesi de koku sorunun neredeyse her gün ortaya çıkması anlamına geliyor. Koku sorununu uzaklaştırmak için diş fırçalamak başlıca yöntemdir. Dişleri 2 dakika boyunca fırçalamak kötü kokuyu uzaklaştıracaktır. Bu işlemin yanında ağız bakım suyu ile gargara ağzınızın daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

2. Süt İçmek

Kötü kokuyu uzaklaştırmak için en kolay yol süttür. Dişleri fırçaladıktan sonra bir ağız dolusu sütü ağzınıza alın. Daha sonra gargara ve çalkalama işlemi uyguladıktan sonra tükürün. Bu işlemden sonra bir bardak süt içmeniz ağızdaki soğan ve sarımsak kokusunu alacaktır.

3. Karbonat ve Limon

Neredeyse her şeye çözüm olan limon ve karbonat ağız kokusunu gidermek için de kullanılabilir. Bu işlemi uygulamak için bir çay tabağını alıp içerisine bir çay kaşığı karbonat koyun. Daha sonra limonu ortadan ikiye bölün. Bölünen limonu karbonatın üzerine dört, beş damla olacak şekilde damlatın. Karbonat ve limonun reaksiyona girmesini bekleyin. Köpüren karbonat ve limon yardımı ile dişlerinizi fırçalayın. Bu fırçalama işlemi hem dişlerinizi beyazlatacak hem  de ağızdaki kötü kokuyu uzaklaştıracaktır.

4. Ağız Kokusu Giderici Sakız ve Spreyler

Ağız kokusu giderici bazı markaların sakızları bulunuyor. Dişleri fırçaladıktan sonra bu sakızları kullanmak hem ağzınızı ferahlatacak hem de kokuyu uzaklaştıracaktır. Ancak bu sakızlar sık sık değiştirilmelidir. Bunun kötü koku giderici ağız spreyleri de bulunuyor. Bu spreyleri eczane ve büyük marketlerden alabilirsiniz. Bu spreyi uygulamadan önce dişlerinizi fırçalayın ve ağzınıza günde üç kere iki doz şeklinde uygulayın. Soğan ve sarımsak kokusunu tamamen giderecektir.

5. Yeşil Çay Yöntemi

Ağız kokusunu gidermek için dişleri fırçaladıktan sonra içilen bir bardak yeşil çay kötü kokuyu tamamen giderecektir. Bununla beraber yeşil çayın içine konulan bergamot ağzınızda güzel bir koku bırakarak sizi daha mutlu edecektir.

6. Kakule Yöntemi

Kakulenin güçlü aroması soğan kokusunu güçlü bir şekilde yok edecektir. Kakuleyi çiğnemek veya çayını içmek ağızdaki soğan ve sarımsak kokusuna tamamen çözüm olarak ağzınızda güzel bir koku bırakacaktır. Soğan ve sarımsak kokusundan tamamen kurtulduktan sonra dişlerinizi fırçalayarak ferah bir nefese kavuşabilirsiniz.

Ellerdeki Soğan ve Sarımsak Kokusunun Gidermenin Püf Noktaları

1. Metal Cisme Dokunmak

mayonez

Ellerdeki kötü kokuyu uzaklaştırmak için metal bir cisme dokunabilirsiniz. Bu yöntem için mutfağınızdaki çorba kaşığı işinizi görecektir. 5 dakika boyunca metal ile ovuşturulan elden koku uzaklaşacaktır. Daha sonra el sabunu ile ellerinizi yıkayarak tamamen bu kokulardan kurtulabilirsiniz.

2. Tuzla Ovmak

Sofra tuzunu elinize döküp ovalayın. Tuz peelling etkisi yaracağından kokuyu giderecektir. Bu işlemi uyguladıktan sonra elleri sıcak bir suda sabun yardımı ile yıkayın. Yıkanan eli kuruttuktan sonra ellerinize uygun nemlendirici yardımıyla ellerinizi nemlendirin.

3. Kahve Telvesi

Kalbin Hızlı Atması

Yemekten sonra içilen Türk kahvesinin telvesini ellerinizdeki soğan kokusundan kurtulmak için uygulayabilirsiniz. Bu işlem için kahve telvesini elinize döküp yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin ve ellerinizde telveyi ovalayın. Sonra elleriniz su ve sabun yardımı ile yıkayın. Bu yöntem ellerdeki soğan ve sarımsak kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

4. Bal Yöntemi

Sivilce Tedavisi

Ellerdeki koku için çiçek balı kullanılabilir. Bir çay kaşığı balını elinizin her yerine uygulayın. Uygulanan balı 2, 3 dakika kadar ellerinizde bekletin. Daha sonra elinizde bekleyen balı su ile yıkayın. Ellerinizde yapışkanlık hissi kalmaması için ellerinizi sünger yardımı ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemden sonra ellerinizde harika bir bal kokusu kalacaktır. Daha sonra elleriniz için nemlendirici uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bu işlemleri uyguladığınız taktirde elinizde hiçbir şekilde kötü koku kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.