Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğan Yağının Faydaları

Soğan Yağı Nedir?

Soğan yağı son zamanların en çok konuşulan yağlarından biri haline geldi. Soğan yağı soğan bitkisinden elde edilen doğal bir yağ. Soğan bitkisi, zambakgiller familyasına ait. Yumrumsu bir yapısı ve yeşil yaprakları bulunan soğan bitkisinin keskin bir kokusu var. Acı bit bitki olan soğan otsu bir bitki. 40-80 cmye kadar uzayabilen bir bitkidir.

Soğan yağı cilde sürülebildiği gibi yiyerek de tüketilebilir. Soğan yağının birçok tüketim şekli bulunur. Ağız yolu ile alınabilen soğan yağını cildinizdeki problemlerinizi çözmek için de kullanabilirsiniz. Ağız yolu ile alındığında genel olarak insanlar soğanın tadını pek sevmeyeceklerdir. Bu nedenle bu yağın direk tüketilmesi çok kolay değildir. Genel olarak insanlar bu yağı yemeklerin içerisine katarak kullanır. Bazı insanlar ise soğan yağını küp şekerin üzerine damlatarak tüketir. Soğan yağının sağlığımız için çok yararı bulunur. Soğan yağının sağlığımıza katkılarından bahsedelim.

Soğan Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip çok sık görülen hastalıklardır. Kış aylarından metabolizmamızın daha güçlü olması gerekir. Soğan yağı metabolizmayı güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığınızı en aza düşürür. Eğer bu hastalıklara yakalandıysanız soğan yağı ile daha kısa sürede atlatabilirsiniz.

2. Bakteriyel Enfeksiyonların Oluşmasını Önler

Soğan yağı kullanarak vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz. Soğan yağının bakterilere karşı direnç özelliği vardır. Soğan yağı kullanarak bakteriyel enfeksiyonların oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Böylelikle ciddi hastalıklar oluşmadan engellemiş olursunuz. Soğan yağının bağışıklık sistemini güçlendiri etkisi bulunur.

3. Vitamin Deposu

Soğan yağı içeriğinde bol miktarda A, B ve C vitamini bulunur. İçeriğindeki vitaminler sayesinde soğan yağı metabolizmayı güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.

4. İdrar Söktürücü

Soğan yağının idrar söktürücü özelliği vardır. Böbreklerin çalışmasını düzenleyen soğan yağı zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

5. Kanı Temizler   

Kanı temizleyici etkisi olan soğan yağı kandaki zararlı maddeleri temizler.

6. Cinsel Gücü Arttırır

Soğan yağı kullanan kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırıcı özelliği olduğu ve iktidarsızlığı önlediği tespit edilmiştir. 

7. Cilde İyi Gelir

Cildinizi besler ve arındırır. Soğan yağı sayesinde akne ve sivilce gibi cilt sorunlarınızı giderirsiniz. Cildinizin tıkanmış gözenekleri soğan yağı sayesinde açılır ve cildiniz daha kolay nefes alabilir. Cildinizdeki sivilcelerden bu yağ sayesinde kurtulabilir ve cildinizin yumuşaklık ve elastiklik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

8. Makyaj Temizleyicisi Olarak Kullanılır

Doğal nemlendiri olan soğan yağının makyaj çıkarıcı özelliği de bulunur. Makyaj temizleme suyu kullanmanıza gerek kalmadan doğal bir şekilde makyajınızı çıkarabilirsiniz. Soğan yağı ile hem makyajınızı çıkarabilir hem de cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Kimyasal madde kullanmadan makyajınızı çıkarırsanız cilt sağlığınızın korunmasına da katkı sağlarsınız.

9. Deri Hastalıklarına İyi Gelir

Deri hastalıklarınıza, egzama ve kaşıntı gibi rahatsızlıklardan soğan yağı ile kurtulabilirsiniz. Soğan yağının deri altı ve deri üstü hastalıklara karşı tedavi edici özelliği bulunur.

10. Damar Tıkanıklığını Çözer

Soğan yağını uzun süre kullandığınızda damar tıkanıklığı sorununuz varsa çözmüş olacaksınız. Aynı zamanda damar tıkanıklığının oluşmasını da soğan yağı kullanarak önleyebilirsiniz.

11. Kemik Ağrılarına İyi Gelir

Soğan yağı kemik ağrılarına ve romatizmaya karşı oldukça etkilidir. Soğan yağını kemiklerinize masaj yaparak sürerseniz ağrıların kesildiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda osteoporoz yani kemik erimesine karşı da etkilidir.

12. Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kilo veremiyorsanız soğan suyunu deneyebilirsiniz. Soğan suyu ile yağların yakımı hızlanacak ve daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşayacaksınız. Soğan yağını düzenli olarak kullanırsak kilolarınızdan kurtulacaksınız. Soğan yağını sabahları aç karnınıza tüketirseniz çok kısa bir sürede fayda görürsünüz. Fakat bu uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Mideniz için sürekli bu uygulamayı yapmanız çok yararlı olmayabilir. Belirli dönemler ara vererek uygulamalısınız.

13. Kansere Karşı Etkili

Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen ve kanserli hücreleri yok edici etkisi olan bir yağdır.

14. Akciğer Sağlığınızı Korur

Akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Soğan yağı ile hastalıklarınızın kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

15. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan yağı kullanarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Soğan yağı sayesinde hastalıklara yakalanma riskiniz azalır ve vücut direnciniz artar.

16. Tansiyonu Düşürür

Soğan yağının tansiyon düşürücü etkisi vardır. Eğer hipertansiyon gibi bir hastalığınız varsa tansiyonunuz çok yükseldiği zamanlarda soğan yağı sayesinde tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

17. Kan Şekerini Dengeler

Soğan yağının kan şekerini düşürücü etkisi bulunur. Soğan yağı ile kan şekeriniz olması gereken seviyesine inecektir. Bu özelliği sayesinde diyabet hastaları tarafından sık sık kullanılır.

18. Yüzdeki Kurtçuklardan Kurtulmanızı Sağlar    

Yüzünüzde geçmeyen sivilceleriniz, akneleriniz ve sivilce izleriniz varsa yüzünüzde kurtçuklar olabilir. Cildinizde sürekli kaşıntı ve geçmeyen izler varsa bunun nedeni yüzdeki kurtçuklar olabilir. Yüzünüzdeki kurtçuklardan kurtulmak için soğan yağı ile kür hazırlayabilirsiniz. Bu kür yardımı ile yüzünüzün kurtçuklardan temizlendiğini göreceksiniz.

Soğan Yağı Nasıl Kullanılır?

Soğan yağını ne için kullanacağınıza göre kullanım şekli değişir. Eğer romatizma ve eklem ağrıları için kullanacaksanız soğan yağı masaj yağı yerine kullanılır. Eğer soğan yağını cilt üzerine değil de diğer rahatsızlıklarınız için kullanacaksanız ağız yolu ile alabilirsiniz. 1 tane kesme şekerin üzerine 3 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Ya da 1 çay bardağı suyun içine 1 damla ekleyerek içebilirsiniz. Eğer soğan yağının tadını ve kokusunu beğenmezseniz tüm bu yöntemlerin dışında yemeklerinize de katabilirsiniz.

Soğan Yağı Kürü Nasıl Hazırlanır?

Soğan, sarımsak ya da bunların yağlarını kullanarak soğan kürü hazırlayabilirsiniz. Soğan yağı kürü hazırlamak için soğan yağı, alkali tuz yani diğer bir ismi ile kristal tuz kullanmanız gerekecek. Soğan yağı kürü hazırlayabilmek için soğan yağından bir miktar beze dökün üzerine de bir miktar alkali tuzu dökün. Bu maddelerin bezin üzerinde karışmasını sağlayınız. Sonrasında yüzünüze yavaş yavaş sürünüz. Masaj yaparak bu kürü yüzünüze iyice sürünüz. Bir süre sonra yüzünüzdeki kıl kurtlarından kurtulacaksınız. Kıl kurtlarının yüzünüzden döküleceğini göreceksiniz. Soğan yağı kürü uyguladıktan sonra kurtların çıktığı yerlerde kalan boşlukların yerlerini doldurmanız gerekecek. Boşlukları doldurmak için kristal tuz gerekecek. Kristal tuz ile yüzünüzde oluşan boşlukları ovalayın. Tuzla yüzünüzdeki boşlukların üzerine masaj yaptıktan sonra gözeneklerin kapanması için tonik uygulayabilirsiniz.

Aynı zamanda kil maskesi yaparsanız da aynı etkiyi görebilirsiniz. Sivilceleriniz için soğan yağının faydalarını görebilmek için soğan yağı kürünü içebilirsiniz. Fakat düzenli olarak içmeniz gerekir. 15 gün boyunca düzenli olarak içerseniz faydasını görebilirsiniz. Soğan yağı kürünü taze olarak kullanmanız gerekir. Bu nedenle her gün hazırlamalısınız.

Soğan Yağı Zararlı Mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda soğan yağının sağlığımız için birçok katkısı bulunduğu ortaya çıktı. Soğan yağı ile birçok hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Soğan yağı birçok ciddi hastalığın tedavisinde de kullanılır. Peki ya soğan yağının zararı var mıdır? diye soracak olursanız şuana kadar tespit edilmiş herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sadece bazı kişilerde mide yanmasına neden olabilir. Mide rahatsızlığı bulunan kişiler çok fazla tüketmemelidir. Aynı zamanda kolit rahatsızlığı olan kişiler için de uygun bir yağ değildir. Eğer ciddi bir hastalığınız varsa ve soğan yağı tedavisine başlamak istiyorsanız doktorunuza sormadan başlamamanız tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.