Her mutfağın vazgeçilmezi olan soğan, aynı zamanda iyileştirici gücü ile tıbbi bir bitkidir. Sarımsak gibi oda zambak ailesinin bir üyesidir. Ayrıca soğan suyunun tıbbi faydaları oldukça fazladır. Dilimlenmesi sırasında göz yaşı akıtmanıza sebep olsa da içerisinde çok özel şeyleri barındırmaktadır. Tıbbi özelliklerinin dışında yemeklere tat verir ve oldukça lezzetlidir.

Hastalıklardan ve enfeksiyondan uzak durmak için her insan günlük olarak soğan tüketmelidir. Eğer grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara sahip iseniz bu durumda da tüketilmesi gereken en pratik ilaç soğandır. Keskin kokusu soğan yemenizi engelleyebilir. Ancak faydaları düşünülecek olduğunda buna kesinlikle değecektir. Hemen hemen tüm tarifleri pişmiş olarak tüketmekten geçer ve tüketilmesi oldukça basittir.

Soğanın boyutu, şekli, rengi ve lezzeti değişiklik gösterebilir. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğanlardır. Tatları ise yetiştirilen ve tüketilen mevsime göre değişiklik gösterirler. Soğanın sağlığa olan yararları arasında kanser riskini azaltmak, cilt ve saç sağlığını azaltmak sayılabilir. Ek bilgi olarak arı sokması gibi durumlarda, ağrının olduğu bölüme soğanın suyunu sıkarak uygulayabilirsiniz.

Vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan soğan, kalori değerleri düşük ve besin değerleri ise oldukça yüksektir. Bir fincan kadar doğranmış soğan 64 kalori, 15 gram karbonhidrat, sıfır yağ, sıfır kolesterol, 3 gram lif, 7 gram şeker, 2 gram protein ve günlük vitamin ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılamaktadır. Soğan aynı zamanda az miktarda kalsiyum, demir, folik asit, magnezyum, fosfor, potasyum ve antioksidan içermektedir. Soğan halk arasında doğal bir antibiyotik olarak da bilinmektedir. Grip ve gribe bağlı hastalıkları önlemede de kullanılır. Soğanın genel itibari ile özelliklerinden bahsettikten sonra şimdide sırası ile soğanın sağlığa olan faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceleyecek, fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedecek ve son olarak da besin değerlerine ait bir besin tablosunu siz okurlarımız ile paylaşacağız.

1.Kanser

283174-cancer-cells-4

Kanser hastalığı bilindiği üzere tedavisi en zor olan hastalıklardan biridir. Kansere sebebiyet veren ise vücudumuzda özgür olarak dolaşan serbest radikallerdir. Bu serbest radikaller dolaşım sisteminde gezinerek kontrolsüz bir şekilde büyürler ve zararlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar. Sonuç olarak tümör oluşumuna sebebiyet verirler. Soğanın faydaları arasında mide ve kolorektal kanserini önlemesi yer almaktadır. İçerdiği organo-sülfür bileşikleri bu kanser türleri üzerinde faydalı ve iyileştirici etkiler göstermektedir. Tümör büyümesini, mutagenezi ve serbest radikal oluşumunu engeller. Soğanda güçlü bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca tüm sebze ve meyvelerden yüksek lif alımını sağlar ve kolorektal kanseri riskini azaltır. İçerdiği kuersetin bileşikleri de kanseri önleme de önemli bir rol oynamaktadır.

2.Kalp

-469

Soğan, kalp sağlığını pek çok açıdan desteklemektedir. Kan basıncını ve kalp krizi riskini azaltır. 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre kükürt doğal bir kan inceltici olarak görev yapmaktadır ve bir araya gelen kan trombositlerini engeller. Trombositlerin kümelenmesi ile kalp krizi ve inme riski meydana gelmektedir. Ayrıca kükürt alımı hipertansiyon başlangıcını da engellemektedir. Tüm bu faydalar düşünüldüğünde soğan tüketimi kalp sağlığı açısından oldukça önemli olduğu anlaşılmaktadır. Bu araştırmaların çoğu hayvan odaklı yapılmıştır. Ancak insan üzerinde de aynı etkileri yapacağı bilinmektedir.

3.Bağışıklık Sistemi

immunesystem110413

Soğandaki polifenoller, antioksidan gibi davranmaktadır ve kanser oluşumuna sebep olan serbest radikallere karşı vücudumuzu korumaktadır. Bu serbest radikalleri ortadan kaldırmak da güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı gerektirir. Ayrıca soğanda bulunan kuersetin de histamin üretimini hızlandırarak, hapşırma ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların etkisini azaltır.

4.Sindirim Sistemi

kabizlik_nedir_dogal_tedavi

Soğanda bulunan lifler sindirim sisteminizi daha iyi çalışmaya sevk eder ve vücudunuzu dinç tutar. Soğanın bir diğer etkisi de serbest radikalleri temizlemek, içerdiği doğal kimyasallar ile de mide ülseri tedavisinde kullanılmaktadır.

5.Kan Şekeri

diyabet

Soğanda bulunan krom, kan şekerinizi düzenlemektedir. Ayrıca içerdiği kükürt de artmış olan insülin seviyesini düzenler ve düşük bir kan şekerine sahip olmanızı sağlar.

6.Kemik Yoğunluğu

skeleton-family-1800x2880

Yaşı ilerleyen bayanlarda menopoz bitimi esnasında soğanın tüketiminin faydaları arasında, kemik yoğunluğunu arttırması da yer almaktadır. Kalça kırıklığı riski de günlük düzenli olarak soğan tüketen bayanlarda, tüketmeyenlere göre yüzde 20 oranında daha azdır.

7.Uyku

beautiful girl sleeps in the bedroom

Soğanda bulunan folat maddesi, homosisteinin alınan fazla miktarlarının beyne ulaşmasını engeller. Homosistein de depresyona sebebiyet veren bir maddedir. Böylece soğanın faydaları arasına depresyona bağlı uyku bozukluklarını engellemeyi de ekleyebiliriz.

8.Cilt

5-bi-kip-cho-da-mặt-dep-quanh-nam-

 

Güçlü bir saç yapısına sahip olabilmek için gerekli olan C vitamini, saç sağlığınız için önemli bir rol oynamaktadır. Soğanda bulunan C vitamini sayesinde daha güçlü ve sağlıklı bir saç yapısına sahip olabilirsiniz. İçerdiği A, C ve E vitaminleri, cildinizin maruz kaldığı ultraviole ışınlara karşı savaşarak mücadele eder. Bu durumda cildinizin erken yaşlanmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca soğanda bulunan kuersetin bileşikleri de en güçlü antioksidandır ve cildinizde meydana gelebilecek kırışıklıkları önler. Böylece daha genç, yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Soğanı yemeklerinize eklemek hem tat ve lezzet katmaktadır hem de ekstra kalori, yağ ve sodyum gibi vücudunuza zararlı olan birtakım besinler olmadan lezzetli yemekler yemenizi sağlamaktadır.

Soğanın saklanma koşullarından bahsedecek olursak. İlk olarak soğan temiz, sert, kuru ve temiz bir yüzeye sahip olmalıdır. Çürüme belirtisine sahip olan soğanları satın almaktan ve tüketmekten uzak durunuz. Ayrıca soğanı saklarken, patatesten uzak tutmanız gerekmektedir. Çünkü soğandan yayılan nem ve etilen gazı patates tarafından absorbe edilir ve patatesin çabucak bozulmasını sağlar. Soğanı buzdolabınızın buzluklarına koymayınız. Çünkü dondurulup, buzu tekrar çözülen soğanın lezzetinde de belirli bir kayıp olacaktır.

Soğanın sağlığa olan etkileri ve faydalarından sonra fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden ve son olarak besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Soğan Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Soğanın fazla tüketilmesinde genel itibari ile bir zarar yoktur. Ancak kişiye göre değişiklik gösterebilen özelliklere göre belli bir yan etkiler görebilir. Buna örnek olarak çok miktarda soğan tüketen bir kişi fazla miktarda karbonhidrat alacağı için doğal olarak gaz ve şişkinlik meydana gelebilir. Kronik mide ekşimesi ve reflü olan kişilerin soğanı çiğ tüketmesi durumunda da mide ekşimesi oluşabilir. Yeşil soğanda yer alan bol miktardaki K vitamini, kanın incelme özelliğini düşürebilir. Nadir olarak meydana gelse de bazı kişilerin soğana alerjisi olabilir. Bu durumda soğan tüketiminden uzak durmalı ve doktorunuza görünerek belirli bir çözüme ulaşmalısınız. Soğana alerjisi olan kişilerin, soğana dokunmaları esnasında deride kırmızılıklar, kaşıntı ve deri döküntüleri meydana gelebilir. Ayrıca soğan yemeye toleransı olan kişilerin de bulantı, kusma ve diğer mide rahatsızlıklarını yaşaması olasıdır.

Sonuç olarak soğanın yararları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsettik. Son olarak soğana ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Umarız verdiğimiz bilgiler doğrultusunda soğanın önemini sizlere daha iyi anlatmış oluruz.

Soğanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 39
 • Toplam yağ 0,1 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 4 mg
 • Potasyum 146 mg
 • Karbonhidrat 9 g
 • Diyet lifi 1,7 g
 • Şeker 4,2 g
 • Protein 1,1 g
 • A vitamini 2 IU
 • C vitamini 7,4 mg
 • Kalsiyum 23 mg
 • Demir 0,2 mg
 • D vitamini 0 IU
 • Piridoksin 0,1 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 10 mg