Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğanın İnanılmaz Bir Şekilde Tedavi Ettiği Sağlık Sorunları

Soğan sayesinde neredeyse bütün sağlık sorunlarını tedavi edebileceğinizi söylesek.. İnanması güç değil mi? Evet biraz abartılı oldu belki ama soğan gerçekten de mucizevi bir bitkidir. Eskilerin tedavi reçetelerini düşününce soğansız bir tarif yok denecek kadar az. Soğan; yüksek ateşe, yanığa, siğile ve hatta kansere bile iyi gelir. Bunlar soğanın en yaygın bilinen özelliklerinden yalnızca birkaçıdır.

Soğanın Medikal Özellikleri

Soğanın Medikal Özellikleri

Soğanın çok eski zamanlardan beri hazırlanan bitkisel reçetelerde yer almasının nedeni içerdiği ‘kuersetin’ flavonoididir. Bu antioksidan madde özellikle kırmızı soğanda daha yoğun bir şekilde bulunur. Soğanın dış kabuk kısmına yakın halkaları ile köke yakın parçası kuersetin açısından en zengin kısımlarıdır. Beyaz ve sarı soğanda da bulunan kuersetin; antienflamatuar, antihistaminik ve antikolesterol yapıdadır. Yani iltihap kurutucu, alerjileri önleyen ve kolesterolü düşüren özellikler gösterir. Ayrıca soğanın güçlü antibiyotik içeriği, toksinlerin vücuttan başarılı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden soğanın hem antik hem modern tıpta büyük bir önemi vardır.

Eğer soğan gibi güçlü antioksidanlar kullanarak ilaç hazırlamayı seviyorsanız organik üretim soğanları tercih etmelisiniz. Çünkü marketten aldığınız soğanlar uzun bir mesafeden gelir ve bu arada değerli besin ögelerinin bir kısmını yitirir. Yerli, organik soğan en sağlıklısıdır.

İşte soğanın inanılmaz bir şekilde tedavi ettiği sağlık sorunları:

1.Soğan soğuk algınlığına karşı etkilidir

1. Soğan soğuk algınlığına karşı etkilidir

Soğanın bu özelliğini mutlaka duymuşsunuzdur. Soğuk kış aylarında ve mevsim geçişlerinde, hastalanacağınızı hissettiğinizde çiğ soğan tüketmeniz gerekir. Soğanı bu şekilde yemeyi sevmiyorsanız bunun yerine soğan, zencefil ve bal karışımından doğal bir çay hazırlayabilirsiniz. Soğan tüketmeye başladığınız anda sinüsler temizlenir. Soğan çayı reçetesi ise antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra boğazdaki ağrıyı azaltır.

2.Soğan yüksek ateşi düşürür

2. Soğan yüksek ateşi düşürür

Soğanla yüksek ateşin düşürülmesi size biraz tuhaf gelebilir ancak bu yöntemi bilenler gerçekten işe yaradığı konusunda kendilerinden eminler. Bunun için bir miktar rendelenmiş patates, soğan ve sarımsağı çorabın içine koyarak bu çorapları giyin. Bu şekilde beklerken, elma sirkesine batırılmış bezi alnınıza koyun. 1 saat içinde mutlaka ateşiniz düşecektir.

3.Soğan öksürüğü azaltır

3. Soğan öksürüğü azaltır

Eğer öksürükten muzdaripseniz işte soğanlı doğal çözüm: 1 adet büyük boy soğanı ikiye bölün ve üzerine ½ yemek kaşığı esmer şeker serpin. Bu şekilde 1 saat bekletin. Daha sonra soğan üzerinde biriken şurup benzeri maddeyi alın ve günde iki kez tüketin. Esmer şeker soğandaki değerli antioksidanların açığa çıkmasına yardımcı olur. Bu doğal bir öksürük şurubu tarifidir. Dilerseniz soğan suyunu balla karıştırarak da öksürük şurubu olarak kullanabilirsiniz. Soğan ve bal birlikte, hem antibiyotik hem ağrı kesici görevi görür.

4.Kulak ağrısı ve tıkanıklığı için soğan

4. Kulak ağrısı ve tıkanıklığı için soğan

Daha önce hiç kulağınızda ağrı hissettiniz mi? Ya da kulak içi sıvısının zamanla birikmesi sonucu tıkanıklık? Eğer bu gibi problemleri sık sık yaşıyorsanız kulağınızın iç kısmına soğan koymayı deneyin. Bunun için soğanın en içteki ‘cücük’ olarak bilinen küçük parçası uygundur. Uyumadan önce bu işlemi yapın. Soğanın antienflamatuar özelliği sayesinde sabah uyandığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

5.Soğan gözdeki tahriş edici maddeleri temizler

5. Soğan gözdeki tahriş edici maddeleri temizler

Bildiğiniz gibi soğandan başka hiçbir besin bizleri böylesine ağlatamaz. Yaşlarının akmasıyla göz içindeki tüm tahriş edici maddeler dışarı atılmış olur. Ancak soğan gazı göz sağlığı için yeterlidir. Soğanın gözlerinizle doğrudan temasından kaçının.

6.Soğan kesikleri iyileştirir

6. Soğan kesikleri iyileştirir

Birçoğumuz evde herhangi bir şeyle uğraşırken yanlışlıkla elimizi kestiğimizde ilk yardım olarak yara bantlarına başvururuz. İşte size yara bandından daha sağlıklı ve işe yarar bir yöntem: Soğan. Kesik bölgeye, ikiye ayırdığınız soğanı bastırın. Soğanın suyu antibiyotik etkisi sayesinde sizi enfeksiyonlara karşı koruyacaktır. Bununla birlikte, soğanın ince zar kabuğunu kesik üzerine sarmak kanamayı çok kısa bir süre içinde durdurur. Kesik çok büyükse soğan uyguladıktan sonra ince kabuğunu steril gazlı bez yardımıyla tutturup kesilen bölgeyi kapatın. İnce soğan kabuğu kesik iyileşene kadar günde 2 kez yenileyin.

7.Soğan cerrahi yaraları iyileştirir

a6e51

Soğan yalnızca küçük kesiklerde değil, cerrahi işlem uygulanmış yaraların tedavi edilmesinde de etkilidir. Ancak ‘Piyasada bunca ilaç varken neden soğan?’ diye düşünebilirsiniz. Çünkü doğal soğan mucizesi antibiyotik ve antienflamatuar yapısı sayesinde kar amacıyla üretilen medikal ilaçların hepsinden daha hızlı ve etkili bir şekilde tedavi eder. Ayrıca soğan, yara izi kalmadan iyileşmeye yardımcı olur.

8.Soğan enfeksiyonları uzaklaştırır

8. Soğan enfeksiyonları uzaklaştırır

Eğer küçük bir kesiğin kaptığı enfeksiyondan, böcek ısırıklarından ya da selülitlerden şikayetçiyseniz işte soğan macunu: Bir miktar sütü kaynatıp ince dilimlenmiş beyaz ekmeği sütle ıslatın. Doğranmış soğanları ekmekle birlikte ezerek macun kıvamına getirin. Bu karışımı enfeksiyonlu bölgeye uygulayın ve bir gazlı bez yardımıyla kapatın. Birkaç saat içinde enfeksiyon vücuttan atılmaya başlayacaktır. Bunu enfeksiyondan tamamen kurtulana kadar günde 2 kez uygulayın.

9.Soğan yanıklara iyi gelir

9. Soğan yanıklara iyi gelir

Mutfakta bir şeyler pişirirken kazayla elinizi yakarsanız yapmanız gereken ilk şey; 1 adet soğanı ikiye bölerek yanık bölgeye uygulamaktır. Bu yanık bölgedeki acıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Eğer yanığın kısa süre içinde tamamen iyileşmesini isterseniz yanık bölgeye yumurta akıyla koruyucu bir tabaka yaratabilir, sonrasında gazlı bezle kapatabilirsiniz. Gün içinde en az 2 kez pansumanı yenilemeniz gereklidir. Soğan sayesinde yanığın nasıl çabuk iyileştiğine inanamayacaksınız.

10.Soğan arı sokması ve diğer böcek ısırıklarında etkilidir

10. Soğan arı sokması ve diğer böcek ısırıklarında etkilidir

Eğer arı ya da eşek arısı saldırısına maruz kaldıysanız öncelikle arı iğnesini tırnak ucunuzla ya da bir kredi kartı yardımıyla o bölgeden ayırın. Hasarlı bölgeye baskı uygulamayın. Baskı, böcek zehrinin vücudunuzda hızla yayılmasına yol açar. İğneyi aldıktan sonra ince doğranmış soğanları arı sokan bölgeye uygulayın. Soğan antienflamatuar yapısı sayesinde şişliği indirirken, soğanın antihistaminik yapısı doğal bir alerji önleyici etki gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.