Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bu Yiyecekler Varken Kim Korkar Hain Soğuk Algınlığından

Boğazınızda hafif hafif bir acı hissetmeye başladınız. O da ne? Şimdi de burnunuz mu akıyor? Eyvah, yoksa soğuk algınlığına mı yakalandınız?

Sakin olun, hiç telaş etmeyin. Soğuk algınlığına yakalanmış da olsanız, henüz her şeyin başında da olsanız bununla mücadele edebilirsiniz. Çünkü yanı başınızda onunla savaşmaya hazır bir sürü yiyecek duruyor muhtemelen. Böylece çok daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve ortadan kaldırılmış mikroplar ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. İşte soğuk algınlığı ile mücadele etmeniz için size ilaç gibi gelecek 8 sağlıklı yiyecek!

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbası içmek çok eski zamanlardan beri insanların hastalandıklarında kullandıkları bir yöntem. Ama bunun sakın temeli olmayan bir yöntem olduğunu düşünmeyin. Çünkü tavuk suyu çorbası gerçekten de soğuk algınlığına çok iyi geliyor. Bu konuda yapılmış tıbbi araştırmalar bile var. Özellikle soğuk algınlığının temelinde yatan iltihaplanmaları şıp diye bastırıyor bu mucizevi çorba. Aynı zamanda mukus salgılarını inceltiyor ve hem burnunuzdaki, hem göğsünüzdeki hem de boğazınızdaki tıkanıkları hızlı bir şekilde rahatlatmaya başlıyor. Hatta tavuk suyu çorbasının gücünü biraz daha arttırmak isterseniz içine çeşitli sebzeler de ilave edebilirsiniz. O zaman, eğer soğuk algınlığına yakalandığınızı ya da yakalanmak üzere olduğunuzu hissediyorsanız güne ilk iş olarak tavuk suyu çorbası hazırlayıp afiyetle içmek ile başlayabilirsiniz. Çorba bazı durumlarda şahane bir kahvaltı da olabiliyor nitekim.

2. Sarımsak

Sarımsağın doğal antibiyotiğimiz olduğunu bilmeyen kalmamıştır herhalde. O yüzden soğuk algınlığı ile savaşmak konusunda da size en çok yardımcı olacak besinlerden bir tanesi de sarımsak. Çünkü sarımsağın içinde bulunan antioksidanlar tam anlamıyla güçlü birer antiviraller. Böylece hem soğuk algınlığınızı iyileştirecekler hem de sağlığınıza kavuşma sürenizi çok da kısaltacaklar. Sarımsak konusunda herkesin en büyük çekincesi tabii ki kokusu. Ama iyileşmek için illa sarımsağı çiğ olarak doğal halinde yemeniz gerekmiyor. Neyse ki sarımsağın toz hali, yağ hali ya da özü de sizin için aynı iyileştirici etkiye sahip. Bu nedenle eğer hastalıklara karşı çok daha dirençli bir vücudunuz olsun istiyorsanız her gün ortalama bir ya da iki diş sarımsağa karşılık gelen sarımsak ve türevlerini tüketebilirsiniz. Artık ne kadar az doktora gittiğinize siz de şaşıracaksınız. Üstelik vücudunuzda başka hasarlara yol açabilecek bazı ilaçlara da çok daha az ihtiyacınız kalacak.

3. Bal

Kahvaltılarda bal tüketme alışkanlığı olmayanların dahi dolaplarında mutlaka zor günler için bir kavanoz bal bulunuyordur. Çünkü bal gerçekten de hastalandığımızda ilk aklımıza gelen yiyeceklerden bir tanesi. Bu nedenle soğuk algınlığı tehdidi ile karşı karşıyaysanız mutlaka bal tüketmelisiniz. Çünkü bal boğazınızda bir nevi kaplama görevi görecek ve bu sayede hem öksürüğünüzü büyük ölçüde azaltacak hem de boğazınızda meydana gelmiş olan tahrişi rahatlatacak. Doğrusunu söylemek gerekirse bal pek çok öksürük ilacından bile çok daha güçlü etki gösteriyor. Fakat çocuğunuz için bal kullanırken bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü özellikle yeni doğan bebeklerde botulizm riski taşıdığı için 12 aydan önce küçük bebeklere bal verilmemesi gerekiyor.

4. Yeşil çay

Ülkemizde siyah çay en önemli kültür öğelerinden bir tanesi olduğu için ve tam anlamıyla damak tadımıza hitap ettiği için maalesef hala daha yeşil çay buralarda hak ettiği değeri göremiyor. Oysa yeşil çay başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok hastalığa iyi geliyor ve vücudumuzu hastalıklara karşı çok daha dirençli bir hale getiriyor. Çünkü yeşil çayın içinde bağışıklık sistemimizi güçlendirecek pek çok antioksidan yer alıyor. O yüzden eğer her gün düzenli olarak yeterli miktarda yeşil çay içerseniz hem soğuk algınlığınızı kısa bir sürede iyileştirebilirsiniz hem de vücudunuzda böyle bir tehdide karşı her an tetikte olan savaşçı hücrelerden daha çok bulundurmuş olursunuz. Fakat unutmayın yeşil çayın içinde de tıpkı kahve gibi kafein bulunuyor. Bu yüzden tüketiminizi sınırlandırmanızda fayda var. Aynı zamanda çocukların günde bir fincandan fazla içmemesi gerekiyor.

5. Çilek, portakal ve domates

Her ne kadar bazı uzmanlar C vitamininin soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara iyi geldiği konusunda çok net bir karara varamamış olsalar da pek çok uzman C vitamini içerek yiyeceklerin hastalıkların önlenmesi noktasında bir hayli etkili olduğu konusunda ısrarcı. Bu yüzden biz de o uzmanlara güveniyor ve hastalandığımızda C vitamini bakımından zengin olan yiyeceklere adeta koşuyoruz. Çünkü vücudumuzda C vitamini maalesef depolanamıyor bu nedenle de her gün düzenli bir şekilde içinde C vitamini olan gıdaları tüketmemiz gerekiyor. Böylece bağışıklık sistemimiz çok daha güçlü bir hale geliyor. Aslında C vitamini denildiği zaman herkesin aklına direkt olarak portakal geliyor. Elbette portakal bu konuda çok etkili ancak bunun yanı sıra çilek ve domates de C vitamini bakımından zengin gıdalar. Bu yüzden onları tüketmeyi de ihmal etmeyin deriz.

6. Yağsız et

Yağsız etin soğuk algınlığına ne gibi bir faydası olabilir ki demeyin. Çünkü bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için vücudumuza yeteri miktarda demir de almamız gerekiyor. Bu yüzden eğer vücudunuzda her daim yeterli miktarda demir olmasını istiyorsanız mutlaka yağsız et tüketmelisiniz. Yağsız etin içinde muhteşem etkisiyle demir bulunmasının yanı sıra enfeksiyonlar ile mücadele edecek olan çinko da bulunuyor. O nedenle eğer soğuk algınlığına yakalandığınızın sinyallerini almaya başladıysanız ve burnunuz hafiften akmaya başladıysa bir öğününüzü mutlaka yağsız ete ayırın deriz. Üstelik hem faydalı hem de çok lezzetli bir öğün olacağına eminiz. Bu kim hayır diyebilir ki?

7. Meyve Aromalı Buzlar

Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman vücudunuzda hem su kaybının yaşanmaması gerekiyor hem de bir şekilde mukusları inceltip tıkanıklığı azaltmanız gerekiyor. Bunun için meyvelerden yapılan buzlar şahane bir yöntem olabilir. Elbette meyveyi normal biçimde yemeyi de tercih edebilirsiniz ama bunu yalnızca keyifli bir alternatif olarak düşünün. Aynı zamanda bu meyveli buzları mutlaka kendiniz evde sağlıklı bir şekilde yapmalısınız. Böylesi sizin için çok daha yararlı olacaktır. Bununla alakalı pek çok tarif bulabilirsiniz.

8. Baharatlı Yiyecekler

Baharatların yüzyıllardan beri pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Hatta dünyada tıp konusunda çok da yoğun ve teknolojik gelişmeye yaşanmayan ülkelerde insanların baharatları çok daha sık kullandığını fark edebilirsiniz. İnsanlar baharatlar sayesinde hastalıklarını tedavi edebiliyorlar ve sürekli sağlıklı kalabiliyorlar. İşte bu yüzden soğuk algınlığında da baharatlara başvurmamız için hiçbir neden yok. Peki bu baharatlar bize ne gibi bir fayda sağlıyor olabilir? Baharat yediğinizde vücudunuzda ortaya çıkan değişimleri hatırlıyor musunuz? Burnunuz çalışmaya ve gözleriniz sulanmaya başlıyor. İşte baharatların faydasını buradan anlayabilirsiniz. Çünkü burun tıkanıklığınızı şıp diye geçirecek mucizevi bir etkiye sahipler. Özellikle soğuk algınlığına yakalandığınızda burun tıkanıklığı geçirmek istiyorsanız acı yoğunluğu olan baharatları tercih edebilirsiniz. Belki çok sevmiyor olabilirsiniz ama acı biber baharatı gerçekten çok işinize yarayacak. Bunun yanı sıra turp da bu konuda bir hayli etkili olan yiyeceklerden sadece bir tanesi. Kesinlikle denemeye değer, değil mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.