Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğuk Havalarda Sık İdrara Çıkma Durumu Neden Olur?

İdrara çıkma zamanları ve sıklıkları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sorun her yaştan ve cinsiyetten olan kişiyi etkileyebilir. Çoğu hastalığın teşhisinde belirleyici temel semptomlar olarak idrar biyokimyası incelemesi yapılır. Aynı zamanda idrara çıkma zamanları ve sıklıkları da çoğu hastalığın teşhisinin konulmasında kullanılır. İdrara çıkma sıklıkları mevsimsel sebeplerden etkilenebilir. Özellikle de kış aylarında havalar soğudukça kişilerin idrara çıkma sıklıkları değişip artabilir. Bu durumun altında yatan birçok sebep olabilir. Yazımızda sizlere özellikle soğuk havalarda sık sık idrara çıkma durumunun neden olduğunu anlatmaya çalışacağız. Yazımızı okuyarak soğuk havada neden sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissettiğinizi ve bu konuda yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Soğuk Havalarda Neden Sık İdrara Çıkılır?

İnsan vücudu olağan bir denge ve düzen içindedir. Bu düzen ve denge, çeşitli çevresel değişimler ya da hastalıklar yüzünden değişip bozulabilir. Sıcaklık dengesi vücudun dengesinin korunması için gereken en önemli faktörlerden biridir. İnsanlar vücut sıcaklıklarını koruyabilmek için terleme reflekslerini kullanırlar. Bu terleme işlemi vücut ısısını dengeleyen bir mekanizmadır ve vücuttan fazla suyun atılmasına da dolaylı olarak yardımcı olur. Yaz aylarında bu şekilde de fazla su atılabilir. Fakat kış aylarında terleme az olduğu için vücuttan fazla suyun atılımı idrar yolu ile olduğu için kişi daha fazla idrara çıkabilir.

Böbrekler düzenli olarak çalışmadığı zaman, kişinin bulunduğu ortamın soğuk olması ve bunun vücut sıcaklığı dengesini etkilemesi idrara sık çıkmanın nedenlerinden biri olabilir. Böbreklerde var olabilen bir problemden ve böbrekte oluşan patolojik değişimlerden dolayı idrar miktarında artışlar meydana gelebilir. Doğal olarak idrar miktarındaki artış kişinin sık sık idrara çıkmasına sebep olur. Özellikle de kış aylarında kişi üşütür ise buna bağlı olarak böbrek fonksiyonlarında da değişimler olur ve idrar üretiminde artış olması söz konusu olur.

Her yaştan insan sıklıkla idrara çıkma sorunları ile karşılaşabilir. Bu sorun şeker hastalığının da belirtisi olabilir. Bunun yanında kişide bulanık görme, cilt enfeksiyonu ve kaşıntı gibi semptomlar görülürse şeker hastalığının habercisi olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler de sık sık idrara çıkabilir. Soğuk havalarda insanlar gerilir ve idrar keselerine kasılarak baskı olur. Bunun için kişi sürekli idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Böbrek sorunları yoksa dış etkenlerden kaynaklı da idrara sık çıkma olabilir. Aşırı su tüketmek de idrar torbasının dolmasına neden olur. Bu da idrara sık çıkmanın sebeplerinden biri olarak görülebilir. Erkeklerin ayakta idrar yapma alışkanlıkları da sık sık idrara çıkmaya neden olabilir. Çünkü ayakta idrar yapıldığı zaman idrar torbası tam anlamıyla boşalmaz ve bu da erkeklerin sık sık idrara çıkmasına neden olan faktörlerden biri olabilir. Ayakta idrar yapmak erkeklerin prostat olma ihtimalini de arttırabilen bir durumdur. Bu yüzden mümkün oldukça oturarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalıdırlar.

Genel olarak sık sık idrara çıkmanın nedenleri sıralayacak olursak;

 • İdrar yollarında enfeksiyon ve hastalıkların olması,
 • Prostat ve diyabet gibi hastalıkların başlangıçları,
 • Böbrek fonksiyonlarının bozulması,
 • Kas ve sinir dokusu kasılmaları,
 • Hipertansiyon,
 • Ödem,
 • Kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıkları,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • İdrar üretimini etkileyebilen tedaviler.

Sık İdrara Çıkmanın Tedavi Yolları Nelerdir?

 • Aşırı soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır.
 • Kadınlar ve erkekler kış aylarında ayak ve bacaklarını sıcak tutmaya özen göstermelidir.
 • İdrarı tutma alışkanlığından vazgeçilmeli ve ihtiyaç olduğunda tuvalete gidilmelidir.
 • Hijyene dikkat edilmeli ve genital bölgenin temizliği yapılmalıdır.
 • Vücut direncini arttıracak besinler tüketilmelidir.
 • Sıvı tüketimi yeterli düzeyde tutulmalıdır.
 • İdrar yaparken yanma gibi durumlar da olursa enfeksiyon ihtimali göz önünde bulundurulup uygun doktora gidilmelidir. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlatılarak enfeksiyon giderilmeye çalışılacaktır.
 • Sık sık idrara çıkma durumu hayatınızı aşırı ölçüde etkiliyorsa ve rahatsız edici boyutlara gelmişse vakit kaybetmeden Dahiliye ve Üroloji bölümlerine gidip muayene olmalısınız. Gerekli muayeneleri yaptırarak tedavi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.