Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığı Neden Olur?

Soğuk terleme ve nefes darlığı rahatsızlıkları kişilerde ani bir biçimde gelişip ciddi reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Hatta bu semptomlarda çok ciddi bir şekilde ilerleme olursa bu durum, kişinin hayati tehlike içerisinde olduğunun işareti olabilir. Soğuk terleme ve nefes darlığı rahatsızlıkları ikisi beraber çoğu hastalığın belirtisi olarak meydana gelebilir. Aynı zamanda ayrı ayrı semptomlar olarak da görülebilir. Görülen bu semptomların kaynağının ne olduğunun tam olarak bulunması için muhakkak ki uzman bir doktora gidilerek gereken tetkikler yapılmalı ve tedavi olunmalıdır.

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?

1. Enfeksiyondan Kaynaklanan Hastalıklar

Özellikle alt solunum yollarına etki yapan bronşit, pnömoni gibi enfeksiyonel hastalıklarda sık sık bu tarz şikayetler gözlemlenir. Kişiler özellikle hastalıklarının yüksek bir şekilde seyretmiş olduğu alevlenme aşamasında ciddi anlamda soğuk terlemeler yaşayabilirler. Bu durumda olan kişi üşür ve soğuk soğuk ter döker. Ancak kişinin ateşi, yüksek derecelerde seyreder.

Enfeksiyonların alt solunum yollarına yerleşmesi ile beraber özellikle bronş, bronşiyoller ve alveollerde tıkanmalar meydana gelir. Bununla beraber kişiler nefes almakta problem yaşamaya başlarlar. Anlattığımız bu evreler kişiden kişiye değişebilen özelliklere bağlı olarak değişik sürelerde meydana gelebilir. Önemli olan şey, tedavide en erken zamanda başlamaktır, aksi takdirde kişi semptomlara dayanamaz hale gelir ve kişinin hayatı tehlikeye girer.

2. Kalp Krizi

Miyokard infarktüs yani halk arasında bilinen adı ile kalp krizi kişilerin hayatlarını ciddi oranda tehdit edebilen ve ani bir şekilde gelişebilen bir durumdur. Bu durumda kalıcı hasarlar oluşması da gözlenebilir ve kalp krizi her yaş grubu içinde farklı sebeplere bağlı olarak gözlenebilir. Kalp krizi geçiren kişide o esnada, ani bir şekilde başlayabilen ve ciddi sıkıntılar oluşturan semptomlar gözlenmesi söz konusu olabilir. Kişi soğuk soğuk terler, nefes almakta zorluk yaşar. Bu görülen semptomlardan yalnızca birkaçıdır.

Eğer kişinin bu semptomlarına sol kolundan giren ve gittikçe çoğalan bir göğüs ağrısı da eşlik ederse kişinin hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir. Bazı vakalarda kişinin geçirdiği kalp krizi boyutu çok daha hafif ve küçük boyutlarda olabilir. Bu nedenle hissedilen semptomların da çok daha küçük olması ihtimali olabilir.

3. Duygu Değişimleri

Kişilerin bazı ani olan duygu değişimlerinde ve aşırı heyecan duymalarında, bu duygu durumlarındaki değişiklikleri kontrol altına alamadıkları zaman, vücutları bu duruma çeşitli şekillerde tepki verebilir. Özellikle bu tepkilerden bazıları; kişinin soğuk soğuk terlemesi, nefes almakta problem yaşaması ve buna bağlı nefes darlığının meydana gelmesidir.

Soğuk Terleme ve Nefes Darlığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Beslenme

Kişi yatmadan önce soğuk terleme yaşamasına neden olabilecek olan yiyecekleri tüketmekten kaçınmalı ve elinden geldiğince beslenmesine dikkat ederek değişiklikler yapmalıdır. Kişide eğer düşük kan şekeri problemi mevcut ise, öğünlerini atlamamalı ve yemeklerini gün içine yayarak, uyumadan önce yüksek şeker içeren besinler tüketmekten kaçınmalıdır. Kişi nefes darlığı problemi için de bol bol taze meyve sebze yemeli ve karbonhidrat tüketimini olabildiğince azaltmalıdır.

2. Kendini Rahatlatma

Kişi stres ile başa çıkma tekniklerini kullanarak, stres ve kaygıdan oluşan soğuk terleme ve nefes darlığı sorunlarını çözebilir. Nefes darlığı rahatsızlığının da kökeni ya somatik ya da ruhsaldır. Ruhsal nedenlerden kaynaklanan nefes darlığı sorununu ortadan kaldırmak da önemlidir. Koşu, yoga ve nefes egzersizleri gibi aktiviteler, bunların yanında ılık duş almak da stresi azaltmakta yarar sağlar. Yavaş yavaş nefes almak da kaygı, panik atağı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Kişi şayet kaygı ile mücadele etmekte zorluk yaşıyorsa, psikolojik yardım almak için doktora başvurabilir.

3. İlaçla Müdahale

Gerek soğuk terleme gerekse nefes darlığı problemlerini beraber ya da ayrı ayrı yaşayan kişiler doktora danışmadan herhangi bir ilaç almamalıdır. Doktor terapi ve kaygı giderici ilaçlar verebilir. Soğuk terleme ve kaygı gibi ruhsal nedenlerden kaynaklanan nefes darlığı belirtilerini kontrol etmekte bu ilaçlar kişiye fayda sağlayabilir. Lakin sadece bir doktor bu semptomların ruhsal nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığına karar vermelidir. Kendi başımıza ilaç içerek bilinçsizce tedavi olmamalıyız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.