Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Söğüt Kabuğunun Faydaları

Söğüt ağacı her şeyiyle tam bir şifa kaynağı olarak bilinir. Öyle ki günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılmakta olan aspirin ilacı söğüt ağacı kabuğundan yapılır. Söğüt ağacının kabuk bölümünde yer alan asit maddesi, aspirinin içeriğinde yer alan kimyasal maddelerden biri olarak kullanılır.

Söğüt ağacında madeni tuzlar ile birlikte salisilik asit madde ve tanen bulunur. Bu ağacın gövde ve yaprak bölümlerinden faydalanılması halinde ortaya herhangi bir yan etki çıkmaz. Fakat aşrı miktarda tüketilmesi halinde insanların sinirlerine zarar verme ihtimali olduğu için ayarında kullanılması gerekir. Sinirleri zarar görmüş bir insanın ise gül suyu kullanarak bu durumu tersine çevirmesi mümkün olur.

Söğüt Ağacı Kabuğu

Söğüt ağacı kabuğu çok ama çok uzun zaman önce başta Avrupa ve Çin ülkeleri olmak üzere birçok farklı ülkede birçok farklı hastalığın tedavi edilmesi için kullanılmış bulunuyor. Öyle ki Hipokratın yaşamakta olduğu milattan Önce 400’lü yıllarda yüksek ateş ve romatizma hastalıklarına karşı söğüt ağacı kabuğunun kullanıldığı görülür. Günümüzde de kullanılmakta olan söğüt ağacı kabuğu başta bel ağrısı olmak üzere romatizma rahatsızlıkları ve baş ağrısının giderilmesi için kullanılmakta olan yardımcı ve doğal bir ürün olarak karşımıza çıkar. Söğüt ağacı kabuğu iltihapları azaltılmasını ve ağrıların hafiflemesini sağladığı için oldukça fazla bir şifa kaynağı olarak kullanılmış bulunuyor. Bununla birlikte bir yardımcı madde olarak da kullanılan söğüt ağacı kabuğu, her ne kadar aspirin ile kıyaslayınca daha yavaş bir şekilde etki etse de etkisinin uzunluğu aspirine göre daha fazla olur.Söğüt ağacının birçok çeşidi bulunur ve her bir çeşidinin içinde salisilik asit kullanılmaz. Özellikle ateş ve ağrı gibi durumların tedavi edilebilmesi için Kuzey Amerika’da yetişen Crack ve Mor Söğütler ile birlikte Avrupa’da yetişen beyaz soğut türünden yetiştirilir.

Bugün sizlere söğüt kabuğunun faydalarından bahsedeceğiz.

Söğüt Ağacı Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Söğüt ağacı kabuğunun faydalarından maddeler halinde bahsedelim.

1. Baş Ağrısına İyi Gelir

Baş ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Bu noktada birçok kişinin yaptığı şey de hemen eczaneye giderek bir ilaç almak ya da hali hazırda evde yer alan ilaçlardan birini kullanmak olur. Fakat hangi ilacı alırsanız alın yan etkileri ile de uğraşmak zorunda kalırsınız. Fakat söz konusu doğal ürünler olduğu zaman bu tür yan etkilere rastlamak neredeyse yok denecek kadar düşük ihtimalli olur. İşte bu sebeple bu ilaçları kullanmak yerine söğüt ağacı kabuğunu kullanarak baş ağrınızı geçirmeniz mümkün olur.

2. Bel Ağrısına İyi Gelir

Söğüt kabuğu kullanılarak yalnızca baş ağrısını değil aynı zamanda vücudunuzda ortaya çıkan birçok ağrının da üstesinden gelmeniz mümkün olur. Bu ağrılardan biri olan bel ağrısı için de söğüt ağacı kabuğundan çeşitli tarifler uygulayarak kendinize bir çözüm yöntemi sağlayabilirsiniz.

3. Eklem İltihaplarına İyi Gelir

Eklemlerin iltihaplanmasının ardından kendini gösteren sırt ve boyun ağrılarından kurtulmak isteyen kişiler tarafından kullanılmakta olan söğüt ağacı kabuğu aynı zamanda diz bölgesi ve kalça bölgelerinde kendini gösteren ağrıların da hafiflemesini sağlar.

4. Romatizmayı Hafifletir

Söğüt ağacı kabuğu yalnızca romatizmaya değil aynı zamanda birçok kemik ve eklem ağrısının önüne geçerek sizi hastalıklardan korur. Kıkırdak, oynak yapı ve kemiklerde ortaya çıkma ihtimali olan kireçlenmenin önüne geçer.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Söğüt ağacı kabuğunun çeşitli kullanım şekilleri bulunur. Örneğin bu doğal ürünü kullanarak kendinize çay yapabilirsiniz. Tarifte belirlenmiş olan gün boyunca kullanılması halinde söğüt ağacı kabuğunun bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini de görürsünüz.

6. Regl Döneminde Rahatlatır

Konu regl dönemi olduğu zaman her ne kadar tüm kadınlar olmasa da bazı kadınlarda aşırı  ağrılı ve sancılı bir dönem geçer. Söğüt ağacı kabuğu ise bu dönemin daha rahat geçmesini sağlar. Bunu yapmak Ağrı çekilen bölgelerin rahatlamasını sağlarken, kanama şiddetini de azaltır. Regl dönemi boyunca ise bir tür ağrı yatıştırıcı unsur olarak kendini gösterir.

Yukarıda yer alan çeşitli hastalık ve sorunlara karşı çeşitli şekillerde kullanılabilmekte olan söğüt ağacı kabuğu aynı zamanda kesecik iltihaplanması ve grip gibi hastalıklarda da kullanılabilir. Şimdi bu kullanım alanlarına bir göz atalım.

7. Bazı Rahatsızlıklarda Kullanılır

Söğüt ağacı kabuğu kullanılarak, özellikle birçok bitki uzmanı tarafından da önerildiği üzere aşağıda yer alan rahatsızlık ve hastalıklara karşı bir tür bitkisel tedavi yöntemi kullanabilirsiniz. Söğüt ağacı kabuğunun kullanılması halinde aşağıda yer alan hastalıkların belirtileri de hafiflemeye başlar.

  • Grip
  • Adet ağrıları
  • Ateş
  • Tendirnit (Tendon İltihabı)
  • Kesecik İltihabı

Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Söğüt ağacı kabuğunun 16 yaşından küçük kişiler tarafından kullanılmasında sakınca olduğu için burada yer alan söğüt ağacı kabuğu kullanma yöntemlerini çocuklarınızın kullanması için almamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Buna sebep olan şey ise söğüt ağacı kabuğunun içeriğinde yer alan bir tür madde olarak karşımıza çıkıyor. Söğüt ağacı kabuğu yetişkinler tarafından şu iki şekilde kullanılabiliyor;

Kurutulmuş: Söğüt ağacı kabuğunun kurutulması ile birlikte bu halinden çay yapılabiliyor. 250 mililitre yani bir bardaktan biraz daha fazla suyun içine iki tatlı kaşığı kadar kurutulmuş söğüt ağacı kabuğu attıktan sonra bu karışımı kısık ateşte demlemeye bırakmanız gerekiyor. Daha sonra çayı ateşten almalı ve yarım saat kadar bir süre dilimi boyunca dinlendirdikten sonra 3 – 4 fincandan fazla olmama kaydı ile tüketmeniz mümkün.

Sıvı ya da Toz Olarak: Söğüt ağacı kabuğunun bu şekilde kullanılmak istenmesi halinde 60 ve 240 miligram ölçülerinde kapsüllerini standart salisin alımı şeklinde kullanmanız da mümkün olur. Fakat bundan daha yüksek dozlarda alınmak istenmesi halinde bir doktora başvurmanızda ve zararları ile yan etkileri hakkında konuşmanız gerekir. Şimdi sizlere kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

Söğüt Ağacı Kabuğunun Zararları Nelerdir?

Söğüt ağacı kabuğunun aşırı kullanılması halinde böbrek iltihabı, kusma, mide bulanması, kaşıntı ve kulak çınlamasına sebep olur. Özellikle hamile kadınlar ve emziren kadınların kullanmaması gerekir. Bununla birlikte kan inceltici ilaçlar ile aynı anda kullanılması zarara yol açar. Diğer yandan mide kanamasına sahip olan kişiler ile ülser rahatsızlığından muzdarip olan kişilerin de bu şifa kaynağından uzak durmasında fayda var.

Söğüt kabuğunun normal şartlarda belirli bir yan etkisi olmasa da mide kanaması yaşamış olan ya da ülser rahatsızlığına sahip olan kişilerin söğüt ağacı kabuğunu kullanması halinde mide bulantıları bu rahatsızlıkları daha da kötü bir duruma getirebilir. Diğer yandan aşağıda yer alan ilaçlar ile birlikte kullanılmasında da sakınca bulunur.

Kan İnceltici: İlaçlarını etkisini arttıran söğüt ağacı kabuğu kanama riskini çoğaltır.

Beta Blokerler: Beta bloker içilirken kullanılacak olan söğüt ağacı kabuğu bu ilacın etkisini aaltır.

Diüretikler (Su Hapları): Söğüt kabuğu ağacının kullanılması halinde bu ilaçların da etkisinde azalma görülür.

Nonsteroidal İltihap İlaçları: Motrin ve Advil gibi ilaçlar ile birlikte kullanılan söğüt ağacı kabuğu mide kanaması geçirmenize neden olabilir.

Metotreksat ve Fneitolin (Dilantin): Bu ilaçların etkisi söğüt ağacı kabuğunun kullanılması halinde toksik düzeye çıkarma tehlikesi bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.