Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Alt Kaburga Altında Ağrı ve Batma Neden Olur?

Kaburga insan vücudunda yer alan ve göğüs kafesini oluşturan kemiklerdir. Vücutta yassı, uç kısımları uzun olan bir yapısı vardır. Vücudun birçok yerinde meydana gelen bir sorun kaburga bölgesini direkt ya da dolaylı olarak etkileyebilir. Çünkü vücuttaki birçok organ ve dokunun bağlantı noktasını oluşturur. Kaburgaların çok esnek bir yapısı olduğu için, dışarıdan gelen sert bir çarpma ya da yüksek basınç sonucunda kırılabilir. Bunun sonucu olarak da özellikle sol alt kaburgada ağrı ve batma hissi ortaya çıkar.

Sol Alt Kaburga Altında Ağrı ve Batmanın Nedenleri Nelerdir?

sol alt kaburgada ağrı ve batma

Bazı sebeplere bağlı olarak sol alt kaburga kısmında ağrı ya da batma hissi ortaya çıkabilir. Bu sebeplerin başında kalın bağırsakta gaz birikmesi gelebilir. Hazımsızlık, çok fazla yemek, kabızlık, bağırsak sorunları ve Crohn hastalığı gibi faktörler gaz sıkışmasının meydana gelmesine neden olur. Gaz vücutta biriktiği zaman tüm vücutta rahatsızlık oluşturabilir. Özellikle sol alt kaburga bu durumdan daha fazla etkilenir. Dalak insan vücudunda sol göğüs kafesinin alt kısmında yer alır. Dalakta meydana gelen bazı sağlık sorunları ilk olarak sol kaburgada görülebilir. Belirtinin ilk çıkış noktası bu bölgedir. Bu nedenle ağrı ve batma hissi kaburga da daha çok görülebilir.

İnsanlarda çoğu zaman böbrek hastalıkları meydana gelebilir. Aynı zamanda asit reflüsü, mide yanması, pankreas iltihabı ve akciğer zarı iltihabı gibi sağlık sorunları kaburgada ağrı ya da batma hissini tetikler. Özellikle sol böbrekten taşın düşmesi ya da idrar kanalında ilerlemesi durumunda şiddetli ağrıya neden olabilir. Kaburgada bazı sebeplerin ortaya çıkması durumunda kırık oluşur. Kırık, daha çok bu bölgede ağrı şeklinde hissedilebilir. Alınan sert bir darbe ya da kontrolsüz bir şekilde düşme kırık oluşumuna neden olur. Aynı zamanda ani bir şekilde sağ tarafa dönme sırasında sol kaburgalar arasında yer alan kasların gerilmesi, kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdak dokunun iltihaplanması ve bu bölgede ortaya çıkan sinir sıkışması kırığı sol akciğerde ağrının oluşumuna yol açabilir.

Kaburgada meydana gelen ağrı, kaburganın alt bölgesinde bulunan organlarda ortaya çıkan herhangi bir sorundan kaynaklanabilir. Ancak ağrı ve batma hissi daha çok sol alt bölgede oluşursa, yemek borusu ve mide rahatsızlıkları önemli bir etken olur. Çünkü yemek borusu ve mide bölgesi, direkt olarak sol kaburgayla bağlantılıdır. Bu bölgede oluşan herhangi bir problem ağrıya sebebiyet verebilir. Mide rahatsızlığı ise daha çok sağlıklı bir beslenme alışkanlığının olmaması durumunda ortaya çıkar. Yani, sağlıksız bir beslenme alışkanlığı sol alt kaburgada ağrı ve batma hissini tetikleyebilir.

Uzun süre oturmak zorunda kaldığınız bir işte çalışmak, yanlış oturma pozisyonu ve hareketsiz bir hayata sahip olma gibi nedenler, tüm vücutta belirli bir şiddette ağrının ortaya çıkmasına yol açabilir. Özellikle sol alt kaburga bölgesinde ağrı daha çok hissedilir. Gece uyurken aynı pozisyonda uyuma ve bedenin sol tarafına çok fazla baskı yapma sonucunda da kaburgada ağrı oluşabilir. Bu bölgede ağrı ve batma hissinin oluşması, aynı zamanda kalp hastalıklarının bir habercisi olabilir. Vücudun alt kısımlarına doğru ağrı artar ve şiddetlenirse kalp hastalığı ihtimalini güçlendirir.

Sol Alt Kaburgada Ağrı ve Batma Hissi Nasıl Geçer?

sol alt kaburgada ağrı ve batma

Kaburga bölgesinde birtakım sebeplere bağlı ağrı ve batma hissi oluşur. Ciddi bir sağlık sorunu olduğu için, mutlaka tıbbi yardım almak gerekir. Yapılan test ve tetikler sonucunda altında yatan gerçek sebep tespit edilebilir. Sağlık sorunun oluşum nedenine göre, farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer iltihaplı hastalıklar, kostokondrit ya da kas gerilmesinden kaynaklanıyorsa, ibuprofen gibi streroit olmayan iltihabı yok eden bazı ağrı kesiciler doktor tarafından reçete edilir. Aynı zamanda antiasit ilaçlar ya da proton pompa inhibitörleri bu sorun için gerekli görülebilir.

İlaç tedavisinden olumlu bir sonuç alınamadığı zaman göğüs tüpü yararlı olabilir. Akciğer sönmesi gibi önemli sağlık sorunlarında uygulanır. Kaburgada kırık, çatlak ya da yırtılma olduğu zaman son olarak cerrahi yöntemle müdahale edilir. Eğer kaburgadaki ağrı hazımsızlık ya da diğer sindirim problemleri gibi sebeplerle ortaya çıkarsa, sindirimi güçlendirmeye yönelik uygulamalar yapabilirsiniz. Günde 2,5 ya da 3 litre su içmeyi mutlaka alışkanlık haline getirin. Sindirime yardımcı olmak için kişniş tohumu tüketebilirsiniz ve yeşil çay içebilirsiniz. Geçici bir çözüm olarak sindirimi hızlandırıcı, laksatif ilaç kullanmanız yarar sağlayabilir. Mide yanması ya da asit reflüsü gibi rahatsızlıklar için de beslenme alışkanlığınızın sağlıklı ve düzenli olması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.