Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Ayak Altında Ateş ve Parmak Uçlarında Üşüme Neden Olur?

Sol ayak altında ateş ve parmak uçlarında üşüme gibi semptomlar bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu tip rahatsızlıklar uzun süreli ve sık olarak karşılaşıyorsanız, büyük bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Şeker hastalığı, sinir sıkışması, bazı özel sendrom hastalıklarının başlangıç aşamasında sol ayak altında ateş ve parmak uçlarında üşüme gibi semptomlar gözlemlenebiliyor. Şimdi bu konuyla ilgili tüm detayları inceleyeceğiz.

Sol Ayak Parmak Uçlarındaki Üşümenin Nedeni Nedir?

asdsa

Ayakların üşümesi kış aylarında normal bir durumdur. Ancak yaz aylarında ve sıcak günlerde gerçekleşen ayak üşümesi normal bir olay değildir. Özellikle ayak tabanında yanma gibi durumlar gözleniyor ise bu durumu iyice araştırmak gerekiyor. Bu probmlemlerin ortaya çıkmasını tetikleyen en büyük etken dolaşım bozukluklarıdır. Kan vücutta dakikada 5 litre olacak şekilde kalpten pompalanır. Kanın aorttan çıkarak tüm vücuda yayılmasını sağlar. Kan beyinden ayak ucunuza kadar tüm vücudunuza kadar yayılır. Pompalanan kanın ayak ucunuza gelmesi birazcık zaman alır. Ayak uçlarına kan kılcal damarlar yardımıyla taşınır. Bu damarlarda yaşanabilecek bir tıkanıklık parmak uçlarına yeteri kadar kanın pompalanamaması anlamına gelecektir. Bu patolojik tıkanıklık kısa vadede parmak uçlarında ilk olarak üşümeye yol açar daha sonra parmak uçlarına tam olarak gitmeyen kan ayak tabanında daha uzun kalır ve ayak altında ateş hissedilir.

Hipotiroidi hastalığı tiroid bezinin yeterince çalışmadığını beynin “hipofiz” adı ile adlandırılan bölümünde salgılanan “THS hormonu” değerlerini gösterir. Tiroid’in az salgılanması durumunda bu hastalık ile karşılaşılır. Bu hastalık kan dolaşımına tiroidin kısmen ya da tam olarak verilmemesi durumudur. Hastalığa sahip kişilerde el ve ayaklarda yanma ile birlikte parmak uçlarında yoğun bir üşüme gerçekleşir. Bu hastalığın tedavisi ise tiroid hormonunun dışarıdan alınması ile tedavi edilir.

Raynoud sendromu hipotiroidi hastası olan kişilerde yoğun bir biçimde ayak altında yanma, parmak uçlarında inanılmaz bir üşüme görülür. Eller ve ayaklar adeta buzda bekletilmişçesine üşür. Ayak parmaklarında üşüme varken ayak tabanı yanma gözlemlenebilir. Bu hastalığa sahip kişiler sürekli bir ısı kaynağı ararlar. Ayaklarda morarma gibi semptomlar görülebilir. Erken teşhis bu hastalık için hayati önem taşır.

B 12 vitaminine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık el ve ayaklarda üşümeye sebep olabilir. Alyuvar üretiminde kullanılan B12 kofaktör görevi görür. Alyuvarlar kanın içinde bulunan oksijen taşımak ile yükümlü hücrelerdir. B 12 eksikliğinde yeteri kadar alyuvar üretimi gerçekleşmeyeceğinden parmak uçlarında üşüme meydana gelecektir.

Sol Ayak Altındaki Yanmanın Nedeni Nedir?

dsadsa

Ayak altında sıcak havalarda bir yanma hissi yaşıyorsanız yanmanın nedeni çok büyük ihtimalle bir rahatsızlıktır. Genellikle menopoz dönemindeki kadınlarda sol ayak altında yoğun bir yanma hissi görülür. Ancak menopoz döneminin dışındaki kişilerde de bazı nedenlerden dolayı görülebilir. Bu nedenler şunlardır;

  • Şeker hastalığı, vücudumuzun enerji ihtiyacı tükettiğimiz yiyeceklerin içindeki karbonhidrat, protein ve yağlardan karşılanır. Bu maddelerin emilebilmesi için en küçük parçalara kadar ayrılır, glukoz enerji oranı en yüksek olan madde de bu şekilde ortaya çıkar. Glukoz vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Glukozu kullanmak için ise midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin gereklidir. İnsülin gerektiği kadar üretilememesi durumunda şeker hastalığı ortaya çıkar. Şeker hastalığı bulunan kişilerde ayak tabanlarında yoğun miktarda bir yanma gözlemlenebilir. Ayak altında yanma hissini sürekli olarak yaşıyorsanız, bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli testleri yaptırmanızda fayda var.
  • Bazı sinir hastalıkları beraberinde ayak yanması şikayetini getirir. Hastalığın başlarında ayak yanması şikayeti ortaya çıkar. Bu nedenle ayak yanması uzun süredir yaşıyorsanız. Yakınınızdaki bir hastahanenin “Endokrinoloji” bölümüne gitmenizde fayda var.
  • Kalp damar sertliği, damar tıkanıklığı  gibi durumlar dolaşım bozukluklarını ortaya çıkarır. Bu gibi durumlarda ayakların altında yanma, ağrı, üşüme gibi semptomlar görülebilir.

Sol ayak altında yanma ve parmak uçlarında üşüme genellikle tehlikeli hastalıların habercisi olduğundan dolayı hafife almamalı bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Sol Ayak Altında Ateş ve Parmak Uçlarında Üşümenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

sadaadad

  • Eğer herhangi bir diyabet rahatsızlığına sahipseniz ayaklarınızın altında sinir uçları tahribatından dolayı yanma gerçekleşebilir. Bu durumu izleyen ayak ve el parmak uçlarında yoğun bir şekilde üşüme meydana gelebilir. Geçici tedavi ise yirmi derecenin üstün de sabit bir sıcaklıkta bulunmak ve ayak banyosu yapmak olacaktır. Rahatsızlıktan tamamen kurtulmak için ise günlük aldığınız, insülüni doktor kontrolü altında arttırabilirsiniz.
  • Damar tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız günlük 50-100 mili gram olacak şekilde aspirin tedavisi uygulayabilirsiniz.
  • Menopoz dönemi yüzünden bu problem ile karşı karşıyaysaniz tek uygulayabileceğiniz yöntem geçici  tedavi  olacaktır. Soğuk su ayak banyosu ile sürekli olarak oda sıcaklığında kalmak gibi menopoz süreci bittiğinde ayaklardaki kızarıklıktan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.