Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kol Ağrısı ve Sağ Kol Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kol ağrıları birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eklem iltihabı, sinirlere bağlı sakatlanmalar veya travma gibi rahatsızlıklar sebebiyle hastalar genelde kolda ağrı, kaşıntı ve rahatsızlık hissederler. Bazı durumlarda hareket kısıtlılığı da meydana gelebilir. Ağrının nedenine göre tedavi seçenekleri de değişiklik gösterir.

Sağ ve Sol Kol Ağrısı Neden Olur?

1. Kalp krizi

kalp krizi geçiren kadın

Sol kol ağrısı nedenleri genellikle eklem yaralanmaları, sinir zedelenmeleri veya kalple ilgili bir problem olduğu anlamına gelir. Koroner arter damarda meydana gelen kan pıhtıları ya da kopmalar sonucu kalbe giden kan durabilir. Bu durum meydana geldiğinde kalp kası kısa bir sürede hasar görür. Tedavi edilmediği takdirde işlevini yitirmeye başlar ve bu da kalp krizine neden olabilir. Kalp krizinin belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste baskı
 • Sırtta, boyunda, omuzda ya da çenede ağrı
 • Midede ağrı veya kusma
 • Kesik kesik solumak
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Soğuk terleme
 • Yorgunluk
 • Sol kolda kramp benzeri ağrı

Aynı zamanda sol kol damar ağrısı da kalple ilgili hastalıkların bir belirtisi olabilmektedir.

2. Anjin

kalp muayenesi

Anjin, koroner kalp hastalığının semptomlarından biridir. Kalp kaslarına oksijen açısından zengin kanın yeterli düzeyde ulaşmadığı anlamına gelir. Genelde kalp krizi özelliği gösterse de daha kısa sürer ve aktif bir durumda daha şiddetli belirti gösterir. Hastalık ani titremeler, kol ve bacaklarda ağrıyla başlar ardından ateş ve nabız yükselir.

3. Bursan iltihaplanması (bursit)

omzu ağrıyan kadın

Bursa, kemik ile eklemin hareketli kısımları arasındaki sıvı dolu çuvaldır. Bu bölge iltihaplandığında bursan iltihaplanması (bursit) meydana gelir. Omuz bursiti sıklıkla tekrar eden hareketlerin sonucunda iltihaplanabilir ve yaş ilerledikçe de gerçekleşme riski artar.

Bu hastalığın söz konusu olduğu hastalarda gece kol ağrısı kol ya da omzun üzerine yatıldığında genellikle artar. Omzu tamamen döndürmek mümkün olmaz. Diğer belirtiler arasında yanma ve karıncalanma bulunur.

4. Kemik kırılması veya çatlaması

kırık kemik,

Kolunuzdaki acıya rağmen, bazen kolunuzda veya bileğinizde bir kemiğin kırıldığını veya çatladığını gösteren bir işaret yoktur. Kolunuzda, bileğinizde ya da elinizde oluşan bir kırık, hareket ettiğinizde çoğalan bir acıya sebep olur. Aynı zamanda şişlik ve uyuşukluk belirtileri de görülmektedir. Görünürde her şey normal gözükse de aslında ağrılarınızın sebebi kırık veya çatlak olabilir.

5. Rotator kılıf yırtığı

kılıf yırtığı

Ağır bir nesneyi kaldırmak veya tekrarlayan ağır hareketler yapmak, omzun rotator manşetinde tendon yırtılmasına yol açabilir. Bu durum omzu önemli ölçüde zayıflatır ve günlük aktiviteleri yerine getirmeyi zorlaştırır. Rotator manşet yaralanmalarında sakatlığın bulunduğu bölgenin üzerine uzanıldığında daha fazla acı hissedilir. Kol herhangi bir şey yapmak için hareket ettirildiğinde ağrı daha da kötüleşir. Rotator kılıf yırtığı kolun güçsüzleşmesine neden olabilir. Bu durumdan omuzdaki hareket aralığı da etkilenir.

6. Mastektomi

Mastektomi

Kadınlarda sol kol ağrısı nedeni mastektomi ameliyatıyla ilişkilendirilebilir. Mastektomi, kansere bağlı olarak göğüslerden birinin ya da her ikisinin ameliyatla alınması işlemidir. Bu ameliyat sonrası kollarda ağrı görülmesi olasıdır.

7. Kas çekilmesi

kas çekilmesi

Sol ve sağ kol ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda kas (adale) çekilmesi gelir. Kas çekilmesi, kolda bir veya daha fazla kasın aşırı gerilmesine bağlı olarak ağrıya sebebiyet verir. Bu durum, genelde spor aktiviteleri esnasında meydana gelir. Ağrının şiddeti, kasların gerginlik derecesine bağlıdır. Gergin kaslar sertleşir ve hassaslaşır.

8. Sinir iltihabı

sinir iltihabı

Boyun ve omuz bölgesinde mevcut, bir demet sinir vardır. Bu sinirlerden biri veya daha fazlası herhangi bir hasara uğrarsa, omurgadan sağ kola sinyal iletiminin işlevi etkilenir. Sonuç olarak, kaslar kolun üzerindeki tüm kontrolünü kaybeder ve sağ kolda keskin bir ağrı ve karıncalanma hissi meydana gelir.

9. Tendinit

tendinit

Tendonlar, kol eklemlerindeki kasları ve kemikleri birleştiren bağ doku bantlarıdır. Sağ kol kasları, yaralanmaya maruz kalındığında ya da tendinit oluştuğunda iltihaplanır. Bu durum genellikle ağırlık kaldırdıktan sonra ortaya çıkar ve sağ üst kol ağrısına neden olur.

10. Diğer nedenler

kolu ağrıyan adam

Sinirlerin, kasların ve tendonların yanı sıra sağ koldaki kemikler, stres sebebiyle gerçekleşen çatlama ya da kırılmadan kaynaklı da ağrılı semptomlara neden olabilir. Stres altındayken kaslar gerginleşir ve acı vermeye başlar. Bu durum, kollar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünde olabilir. Sağ omuz ve kol ekleminde iltihaplanma ile sonuçlanan artrit, sağ kol ağrısının olası bir başka nedeni olabilir.

Kol Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Sağ kol ağrısı bazı nadir durumlarda kalp krizi belirtisi olarak görünür. Kalp krizi daha çok sol kol ağrısı ile ilişkilendirilir. Bununla birlikte eğer göğüs ağrısı, çene ve boyun ağrısı, nefes darlığı vb. gibi çeşitli kalp krizi semptomlarının görülmesi acil olarak hastaneye gitmeyi gerektiren tıbbi bir acil duruma işaret eder. Burkulma, yaralanma, kırılma ve iltihaplanma gibi durumlar için hastanelerin ortopedi veya dahiliye bölümlerine gidilmelidir.

Sağ ve Sol Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol ve sağ kol ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtlanabilmesi için öncelikle ağrıya sebep olan faktörün bulunması gerekir. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra hastanın durumuna uygun tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir.

1. Kas çekilmesi

fizik tedav

Tedavi süreci problemin kaynağına bağlı olarak değişmektedir. Eğer kasta bir çekme durumu varsa genelde birkaç gün dinlenmeden sonra ağrılar geçecektir. Dinlenmek, kasların basıncını hafifletir ve normal işlevlerini geri yükler. Dinlenme ile birlikte sıcak kompres yapmak da tedavi sürecini hızlandırır. Daha şiddetli ve dinlenmenin yeterli olmayacağı kas çekmeleri için fizik tedavi önerilir.

2. Karpal tünel sendromu

soğuk kompres

Karpal tünel sendromu kaynaklı ağrılarda doktor, hastaya bilek kullanımını gerektiren tüm aktiviteleri askıya almasını tavsiye eder. Her gün 10-15 dakika soğuk kompresin sinirler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

3. Kalp hastalığı nedeniyle oluşan ağrılar

ameliyat

Bir kalp hastalığının söz konusu olması halinde tedavi için ilaç kullanımına başvurulabilir. Kullanılan ilaçlar semptomları rahatlatır. Şiddetli kalp hastalıklarında ise bazen arterlerin temizlenmesi ve ameliyat gerekebilir.

4. Kırık kemikler

kol askısı

Kırık kemikler tekrar yerine oturtulmalı ve iyileşene kadar hareketsiz hale getirilmelidir. Bu, genellikle birkaç hafta boyunca takip gerektirir. Öte yandan ciddi kırıklar ameliyat gerektirebilir. Burkulma ve incinmeler için dinlendirilmesi, soğuk kompres ile birlikte bandaj yapılması yeterlidir.

5. Fizik tedavi ve ilaç kullanımı gerektiren ağrılar

ilaç kullanımı

 • Bursan iltihaplanması
 • Bel fıtığı
 • Sinir şıkışması
 • Rotator manşet yırtığı
 • Tendinit
 • Vasküler torasik çıkış sendromu

Fizik tedavi ve ilaç kullanımı, ağrı ve iltihap tedavisi için uygulanan başlıca tedavi yöntemleridir. Bazı durumlarda da cerrrahi müdahale gerekli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.