Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kolda Güçsüzlük Ne Anlama Gelir?

Yaşam kalitemizin belirli standartlar içerisinde devam edebilmesi için vücudumuzdaki bütün uzuvların işlevlerini tam olarak yerine getirebilmeleri oldukça önemlidir. Bütün uzuvlar insanlar için bu kadar önemliyken kolların da işlevlerini eksiksiz yerine getirmesi hayatımızı kolaylaştıran bir durumdur. İnsan için oldukça önemli olan kollardan birisinin güç kaybı yaşamaya başlaması bireylerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürecektir. Yazımızdan sol koldaki güç kaybının ne demek olduğuna ve tedavi yöntemlerinin ayrıntısına ulaşabilirsiniz.

Sol Kolda Güç Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Sol kolda gerçekleşen güç kaybı her zaman basit nedenlerden dolayı gerçekleşmeyebilir. Bu güç kaybı, karıncalanma ya da seğirme çok ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden anlık bir durum gibi algılanmamalı ve mutlaka doktora gösterilmelidir.

1. Kalp Krizi

Genellikle bireylerin kalp krizi geçirmeden önceki dakikalarında sol kollarında güç kaybı ve bu güç kaybıyla eş zamanlı olarak ağrı ve his kaybı durumu da yaşanabilir. Bu güç kaybı kalp krizi geçirmeden birkaç gün önce başlayabileceği gibi kalp krizini takip eden günler içerisinde de devam edebilir. Bu nedenle özellikle kalp problemi olan bireylerin bu belirtileri kesinlikle yok saymaması ve derhal doktora gitmesi gereklidir.

2. Boyun Fıtığı

Fıtığın erken teşhis edilemediği ve ilerlediği durumlarda sol kolda güç kaybının yaşandığı görülür. Hatta bireyler zaman zaman kollarını kullanamayacak durumlara gelebilirler. Bu nedenle hiç vakit kaybedilmeden uzman bir doktora gidilerek gerekli tedavi yapılmalı uygun görülürse cerrahi müdahale gerçekleştirilmelidir. Cerrahi müdahalenin uygun olmadığı durumlarda mutlaka fizik tedaviye başlanılmalıdır. Aksi takdirde bireylerin yaşam kalitesi yok denilecek azalacaktır.

3. Darbeler

Bireyin çeşitli kazalar, vurma, çarpma sonucunda sinirleri, kemik ya da yumuşak dokuyu incitmesi nedeniyle kolunda güç kaybı yaşanabilir.

4. Sinir Sıkışması

Merkezi sinir sistemi ile sol kol arasındaki sinirlerin sıkışması ile sinir hasarları meydana gelebilir. Bu durum bireylerin sol kollarında direkt olarak uyuşma ve yoğun ağrıya sebebiyet verir. Sıkışmanın durumuna göre uyuşma ve ağrının şiddeti de değişecektir.

5. Dolaşım Bozukluğu

Kolunuzun herhangi bir bölgesinde azalan kan akışı kolunuzun uyuşmasına sebebiyet verir. Bu durumun önüne geçebilmek için kan dolaşımınızı engelleyen faktörü bulmalısınız. Kıyafetinizin veya takınızın kolunuzu sıkması ya da kol üzerinde bir baskı olup olmadığını kontrol ederek bu durumu ortadan kaldırmalısınız.

6. İnme

Sol kolda oluşan ani uyuşma inmenin habercisi olabilir. Uyuşma ile birlikte ani baş dönmesi ve sersemleme, kelimeleri yuvarlamaya başlama inmeye işaret olabilir.

7. Vitamin Eksikliği

Özellikle B12 vitamini eksik olan bireylerin sol kollarında karıncalanma görüldüğü bilinir. B12 vitamini beyin ve sinir gelişimi için oldukça önemlidir. Eksikliği durumunda vücutta sürekli yorgunluk da hissedilecektir.

8. Karpal Tünel Sendromu

Aşırı baskı uygulanan eklemler ya da doku sıkışması sonucunda bireyler de karpal tünel sendromu oluşur. Bunun sebebi sürekli olarak aynı pozisyonda kalmak denilebilir.

9. Vasküler Bozukluk

Damarların hasar görmesi ya da daralması sonucunda kan dolaşımı zarar görür bu nedenle kolda ki doku kanda bulunan besinlerden yararlanamadığı için güç kaybı yaşayacaktır.

Sol Kolda Oluşan Güçsüzlüğün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol kolda oluşan güçsüzlük ve uyuşmanın tedavisini sağlayabilmek için öncelikli olarak oluşan güçsüzlüğün kaynağını bulmalısınız. Güç kaybının sebebini ortaya çıkardıktan sonra gerekli tedavileri uygulayabilmeniz mümkün olacaktır.

Vitamin eksikliğinden kaynaklı güç kaybı için; vitamin içeriği yüksek besinler tüketmekle beraber dengeli beslenmelisiniz.

Darbe sebebiyle oluşan güç kaybı için; soğuk kompres uygulanabileceği gibi kolunuzu kalbinizin üzerine koyarak istirahat etmek kola iyi gelecektir. Ayrıca bu durumlarda mutlaka bir doktora kolunuzu göstermelisiniz

Kolunuzda meydana gelen ani güç kayıpları ve güç kaybıyla beraber oluşan başka problemler varsa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz ve bu durumun sebebinin bulunmasını sağlayarak gerekli tedaviyi olmalısınız. Önemsenmeyen kol uyuşmaları ciddi hastalıkların habercisi olduğu gibi aniden geçirilen kalp krizleri ile ölümlere sebebiyet verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.