Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kolda Sinir Sıkışması Neden Olur?

Vücudun herhangi bir yerinde sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Sinir sıkışması özellikle kolda olduğu zaman bireylerin günlük aktivitesini engelleyecek bir hale gelir. Günlük hayatta özellikle sol kolunu daha çok kullanan kişiler, sinir sıkışması nedeniyle hareket etmede zorlanır. Sol kolda sinir sıkışması kendini bazı şikayetlerle anında belli eder. Kolunuzun iç kısmında yakıcı ve şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Sol kolda başlayan ağrı, genel olarak dışarıya doğru yayılır. Sinir sıkışmasının olduğu kolda his azalması, karıncalanma, uyuşma, kaslarda seyirme ve kas yorgunluğu, etkilenen kısımda yumuşaklık gibi belirtilerin oluşur.

Sol Kolda Sinir Sıkışmasının Nedeni Nedir?

Sol Kolda Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması daha çok el, kol ve bacaklarda ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Herkesin en az bir kere vücudunun farklı yerlerinde sinir sıkışması görülür. Vücudun diğer kısımlarında sinire benzer olarak, sol kolda meydana gelen sinir sıkışması daha çok kasların fazla kullanılması sonucunda ortaya çıkar. Aynı zamanda kasların çok fazla sıkıştırılması, gerilmesi ve sıkılması sonucunda da oluşur. Sol kolda yer alan sinirlere, dokulardan daha fazla baskı yapıldığı zaman iltihaplanmaya yol açar. Bu nedenle sol kol normal işlevinde çalışamaz hale gelir. Sol koldaki sinirlere yapılan baskı sonucunda dokular, kaslar, kıkırdak doku ve tendonlar zarar görür.

Sinir sıkışması bazı durumlarda obeziteden kaynaklı olabilir. Ayrıca spor yaparken, sol kolun çok fazla zorlanması ve üzerine çok yük bindirilmesi gibi sebeplerden dolayı sinir sıkışması daha çok yaşanır. Sinir sıkışmasının ilerleyen aşaması kol sakatlığı olabilir. Sol kolunuzun üzerine yattığınız zaman, yanlış bir konumda uzun süre tutarsanız sinir sıkışması ortaya çıkar. Sinir sıkışmasının ortaya çıkmasındaki bir diğer sebep ise, kola alınan darbe ya da yaralanma. Sol kolunuza ağır bir darbe aldığınız zaman, kolda bulunan tüm doku ve sinirler büyük oranda zarar görür.

Sol Kolda Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

sol kolda sinir sıkışması

Günlük hayattaki rutinlerin devamlı olabilmesi için ve rahat hareket edebilmeniz için sol kolunuzda meydana gelen sinir sıkışmasını kısa sürede iyileştirmeniz gerekir. Sinir sıkışmasını tedavi etmenin ilk yolu istirahat etmek. Sol kolunuzu uzun süre dinlendirin. Bu aşamada fiziksel herhangi bir aktiviteden uzak durun. Fiziksel aktivite sol kolunuza yarar sağlamak yerine, daha çok zarar verir. Sol kolunuzun durumu daha ağır bir hale gelirse sık sık atel kullanmanızda fayda var. Bu sayede sinir sıkışması olan sol kolunuzu dengeli ve sabit tutabilirsiniz. Kolunuza zarar veren hareketleri engellemiş olursunuz.

Sinir sıkışmasını tedavi etmenin bir diğer yolu fizik tedavi. Fizik tedavi ile, sol kolunuzda büyük oranda rahatlama hissedersiniz. Birçok kişinin yaptığı fizik tedavi hareketleri ile sinirlere yapılan baskıyı azalır ve bu sayede sol kolunuz daha güçlü bir yapıya sahip olur. Fizik tedavi hareketleriyle sol kolunuzu iyileştirmek isterseniz, mutlaka uzman bir fizyoterapistten yardım alın. Aksi halde yanlış yapacağınız herhangi bir hareket sol kolunuzun daha kötü olmasına neden olur ve iyileşme sürecini uzatır.

Sinir sıkışması gibi bir kas rahatsızlığında, soğuk terapi yöntemi çok sık kullanılır. Soğuk terapi yöntemi, daha çok sinir sıkışmasında meydana gelen ağrı ve acının hafiflemesini sağlar. Ağrı azaldığı için, buna bağlı olarak sol koldaki şişlikte kısa sürede iner. Soğuk terapi yapmak için, bir havlunun içerisine buz koyun ve sol kolunuzun üzerine kompres şeklinde uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar kolunuza temas ettirin.

Soğuk ya da buz torbalarını direkt olarak teninize temas ettirmeyin. Bu süreçte sol kolunuzu hareket ettirmeden ya da zorlanamadan günlük sporunuzu yapabilirsiniz. Her gün sadece yarım saatlik yürüyüşler yaparak, hareketsiz bir yaşamdan kurtulabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler sayesinde vücudun kan akışı hızlanır. Bu sayede sol kolunuzdaki sinir sıkışmasının kısa bir sürede iyileşmesine yardımcı olur. Yapılan tedavi yöntemleri yarar sağlamadığı zaman, sinir sıkışmasının en son çaresi ameliyattır. Diğer tedavi yöntemlerinde belirgin bir farklılık olmadığı zaman ameliyat çare olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.