Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kolda Sızlama Neden Olur?

Kolda sızlama ve beraberinde ağrı olması günlük hayat içinde hareketlerin kısıtlanmasına neden olur. Sol kolda ve sağ kolda ağrıların sebebi farklı olabilir. Özellikle birçok hastalığın etki ettiği sol kol sızlamaları aniden gelen bir uyuşmayla birlikte kişinin bir süre kolunu kıpırdatamamasını sağlar. Sol kol sızlaması bir rahatsızlık değil bir hastalık belirtisidir. Birçok hastalığın ortak belirtisi olabilen sol kol sızlaması beraberindeki diğer belirtilerle teşhisi kolaylaştırır. Bu yazımızda sol kolda sızlamanın nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Sol Kolda Sızlamanın Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik ve fizyolojik olarak pek çok sebebi bulunan sol kol sızlaması kimi zaman ani bir tepkiyken kimi zaman ağır hastalıkların habercisi olabilir. Sol kol sızlaması ilk önce herkesin aklına kalp rahatsızlıklarını getirir. Kalp rahatsızlığının en büyük belirtisi kol sızlamasıdır. Göğüsten başlayarak sol kola kadar uzanan bu sızlama eğer şiddetli ise bir de baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlar yaşanıyorsa kişinin kalp rahatsızlıklarından birini yaşaması muhtemeldir. Acil müdahale gerektirebilir.

Stres birçok hastalığın nedeni olduğu gibi sol kol sızlamasının da sebebi olabilir. Son zamanlarda stres altındaysanız stres vücutta bazı uyarılara neden olarak sol kolunuzda sızlamaya neden olur. Yaşanan psikolojik rahatsızlıklar fiziksel olarak bulguların oluşmasına da neden oluyor. Bunlardan bir tanesi de panik ataktır. Panik atak geçiren bir kişi göğüste ağrı başlar ve sol kola kadar bir sızlamaya neden olur.

Sol kolda oluşan sızlamaların bir diğer sebebi ise dolaşım bozukluğu olabilir. Dolaşım bozukluğu problemi yaşayan kişilerde zaman zaman sol kol sızlaması görülür. Kan dolaşımının yavaşlığını ve yeterli olmadığını bu şekilde gösterir. Kan dolaşımına sebep olan faktörlerden biri de ilaçlardır. Birçok ilacın içerisinde kan dolaşımını yavaşlatacak yan etkiler bulunur. Bununla beraber sol kolda sızlamalar da tepkisel olarak görülür.

Bağların zarar görmesi ya da yumuşak dokuların zedelenmesi sonucunda da sol kolda sızlamalar görülebilir. Bir darbe sonucu oluşan bu zedelenmeler sızlamanın yanı sıra morluklarla kendini gösterir. Sol kolda sızlama duruş bozukluğundan da kaynaklanabilir. Özellikle gece yatarken fark etmeden sol kolun üzerine yatmak ertesi gün kolun sızlamasıyla devam eder.

Kişide ödem varsa sol kolunda sızlamalar bundan da kaynaklanıyor olabilir. Ödem damarlara ve sinirlere baskı uygular ve sızlamaya neden olur. Özellikle kilo problemi yaşayan kişilerde bu durum daha sık görülür. Sol kolda sızlamalar dirsekte bulunan sinirlerin hassas olmasında da olabilir. Dirsekte bulunan sinirlere gelen herhangi bir darbe etrafındaki sinirlere sızlamayı anlık bir şekilde iletir ve bu sızlamalar tehlikeli değildir. Ancak uzun sürüyorsa bağlarda bir değişim söz konusu demektir.

Sol Kolda Sızlamanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol kolda sızlama için tedavi yöntemine kadar vermek için öncelikle uzman bir doktora başvurmalısınız. Doktorun yapacağı tetkikler tedavide belirleyici olur. Aynı zamanda sızlamanın yanında göreceğiniz belirtileri de doktorunuza bildirmeniz de fayda var, bu şekilde teşhis kolaylaşır. Eğer kolunuzda ciddi boyutta sızlama ve beraberinde de kırmızılık, şişme gibi durumlar varsa aynı zamanda hareket ettirirken de ses duyuyorsanız önlem almalısınız demektir. Yüksek ihtimal bağ dokusunun zarar görmesinden kaynaklanan bu durum için gerekli sargıyla ile birlikte düzeltilebilir.

Kasların yetersiz gelmesi ve dolaşımın da vücuda göre az olmasının önüne geçebilmek için kişi düzenli olarak spor yapabilir. Gerekli kardiyo egzersizleri sizlerin sol kolunun güçlenmesine neden olur. Eğer ciddi bir sızlama değilse ve nedenini biliyorsanız evde yapacağınız doğru müdahaleyle sızlamayı önleyebilirsiniz.

Soğuk kompresler sızlamanın etkisini azaltır ve geçirir. Eğer bununla beraber şişkinlikte varsa kolunuzu dik tutmaya özen gösterin. Ağrıyan yere rahatlatıcı bir yağ ile masaj yapak da sızlamanızı azaltacaktır. Dolaşım sistemini oldukça bozan sigara sol kol sızlamasına neden olacağı için kişi bu süreçte sigara tüketmemelidir. Eğer sol kolunuzda sızlama ani bir şekilde gerçekleştiyse ve beraberinde de mide bulantısı gibi durumlar görülüyorsa kişi en yakın sağlık kurumuna gitmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.