Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması, kişinin ıslık çalmaya benzeyen, rüzgar sesini andıran ya da zil sesine benzeyen sesler duymasıdır. Çınlama zaman zaman uğultu şeklinde de görülebilir. Bedenin dışındaki herhangi bir kaynaktan gelmeyen bir sesin bilinçli olarak duyulması anlamına gelir. Kimilerinde sürekli devam eden çınlama problemi kimilerinde ise zaman zaman ortaya çıkar. Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kulak çınlamasından muzdarip olan kişiler sessiz ortamda kalmak istemezler çünkü dış sesler olmadan çınlama seslerine daha fazla maruz kalırlar. Peki sol kulak çınlaması ne anlama gelir? Hayat kalitesini büyük oranda etkileyen bu durumun sebebi pek çok hastalık olabilir. Yani tıp literatüründe tinnitus olarak adlandırılan bu durum bir hastalık değil, altta yatan bir sorunun belirtisidir. Sol kulak çınlaması iyi mi kötü mü? Kulak çınlaması yaşandığında endişe edilmeli mi? Gibi soruların cevabı da kulak çınlaması belli bir hastalığın semptomu olarak görüldüğü için çoğu zaman iyi değildir ve önemsenmelidir. Ancak tabii ki çınlamanın sebebi sadece kulağa su kaçması da olabilir. Bu yüzden en yakın zamanda bir KBB uzmanına giderek çınlamanın altında yatan sebebi öğrenmekte fayda var.

Çınlamada duyulan sesler genellikle subjektiftir, yani sadece kulak çınlaması olan kişi bunu duyabilir. Ancak kulak çınlamasından yakınan kişilerin %1’lik bir kısmında çınlama objektif olabilir. Yani kişinin yaşadığı kulak çınlaması dışarıdaki kişiler tarafından da duyulabilir. Bu durum kardiyovasküler hastalıklardan veya kas iskelet hareketlerinden kaynaklanabilir ve acil bir durumdur.

Sol Kulak Çınlaması Neden Olur?

Sol kulak çınlamasının sebebi net olarak bilinmese de pek çok hastalık kulak çınlamasına sebep olabilir.  Çınlamaya sebep olabilecek hastalıklar; meniere, sinüzit, depresyon, MS hastalığı, şeker hastalığı, düşük ya da yüksek tansiyon, alerjik rinit, stres, orta kulakta sıvı birikmesi, boyun kireçlenmesi, kulak enfeksiyonları ve B 12 vitamini eksikliği olarak sayılabilir. Bu hastalıkların yanı sıra daha başka hastalıklardan da kulak çınlamasının sebebi olarak söz edilebilir.

1. Gürültülü ortamda bulunmak

müzik dinleyen kadın

Eğer bir konser ya da etkinlikte yüksek sese maruz kaldıysanız ya da gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız kulak çınlaması hatta işitme kayıpları yaşamanız kaçınılmazdır. Ayrıca kulaklıkla son ses müzik dinlemek de kulak zarında hasara, işitme kaybına ve kulak çınlamasına sebep olabilir. Kulak sağlığınız için yüksek sese maruz kalmamaya çalışın.

2. Bazı hastalıklar ve incinmeler

meniere

Meniere: Tinnitus, meniere hastalığının anormal iç kulak sıvısı basıncının neden olabileceği bir iç kulak bozukluğunun erken bir göstergesi olabilir. Hastalığın semptomları; işitme kaybı, kulak çınlaması ve baş dönmesi olarak görülmektedir.

TME bozuklukları: TME bozuklukları ile ilgili sorunlar, başınızın her iki yanında kulaklarınızın önünde, alt çene kemiğinizin kafatasınızla birleştiği yerde, tinnitusa neden olabilir.

Kafa ya da boyun yaralanmaları: Baş veya boyun travması iç kulağı, duyma sinirlerini veya işitme ile bağlantılı beyin fonksiyonunu etkileyebilir. Bu tür yaralanmalar genellikle sadece bir kulakta tinnitusa neden olur.

Akustik nöroma: Kafatası sinirinde oluşan ve tehlikesiz bir tümör olan akustik nöroma da kulak çınlamasına sebep olabilir. Beyinden iç kulağa giden, dengeyi ve işitmeyi kontrol eden kranial sinir üzerinde gelişir. Ayrıca “vestibüler schwannoma” denilen bu durum genellikle sadece bir kulakta tinnitusa neden olur.

3. Damar bozuklukları

yüksek tansiyon

Nadir de olsa, tinnitusa bir kan damarı bozukluğu neden olabilir. Bu tip kulak çınlaması pulsatil tinnitus olarak adlandırılır.

Ateroskleroz: İlerleyen yaş, kolesterol ve diğer zararlı birikintilerin yükselmesiyle birlikte, orta ve iç kulağa yakın olan büyük damarlar elastikiyetlerini kaybeder. Bu, kan akışının daha güçlü hale gelmesine neden olarak kulağın vuruşları algılamasını kolaylaştırır. Genelde bu tip kulak çınlaması her iki kulakta da hissedilebilir.

Baş ve boyun tümörleri: Başınızdaki veya boynunuzdaki kan damarlarına baskı yapan bir tümör (vasküler neoplazm) tinnitus ve diğer semptomlara neden olabilir.

Yüksek tansiyon: Hipertansiyon, stres, alkol ve kafein gibi kan basıncını artıran faktörler tinnitusu daha belirgin hale getirebilir.

Kılcal damarların malformasyonu: Arteriovenöz malformasyon (AVM) denilen bu durum, beyindeki atardamar ve toplardamar arasında oluşan anormal bağlantıları ifade eder. Bu durum doğuştan meydana gelen bir bozukluktur. Kulakta çınlama ile sonuçlanabilir. Bu tip kulak çınlaması genellikle sadece bir kulakta görülür.

4. İlaç kullanımı

antibiyotik

Birçok ilaç tinnitusa neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Genel olarak, bu ilaçların dozu arttıkça, kulak çınlaması da artar. Bu ilaçları kullanmayı bıraktığınızda çoğu zaman istenmeyen sesler kaybolur. Tinnitusa neden olduğu veya kötüleştirdiği bilinen ilaçlar; Polimiksin B, eritromisin, vankomisin ve neomisin de dahil olmak üzere antibiyotikler, Mechlorethamine ve Vincristine dahil olmak üzere kanser ilaçları, bumetanid, etakrinik asit veya furosemid gibi (diüretikler) ve bazı antidepresanlardır. Yüksek dozda alınan aspirin de kulak çınlamasına sebep olabilir.

Sol Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Sol kulak çınlamasının altında yatan sebep kulağınıza su kaçması ya da kulak içi kirliliği değilse durum ciddi olabilir. Bu yüzden kulak çınlamasının nedenleri ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır. Mutlaka bir hekime başvurun ve şikayetlerinizi anlatın. KBB uzmanı aynı zamanda işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için bazı testler yapacaktır. Altta yatan sebep basit bir kulak kiri değilse tinnitusun kalıcı olması da söz konusudur.

1. Bilişsel davranış terapisi

bilişsel davranış terapisi

Bu yöntem, tinnitus problemine psikolojik bir yaklaşımdır. Bilişsel davranış terapi tekniklerinin temel amacı “yanlış” olan davranış ve düşünceleri düzeltmektir. Kulak çınlaması için ise bu yöntemin amacı kişilerin bakış açılarını değiştirmeye çalışarak bir rahatlama sağlamaktır. Sessiz bir ortamda kulak çınlaması ile baş başa kalan kişi kulaç çınlamasına yoğunlaşır, beyni sadece o sese odaklanır. Sesin yüksekliğinin giderek arttığını düşünen kişi “ben deliriyor muyum?”, “depresyonda mıyım acaba?” gibi kaygı verici soruları kendisine sormaya başlar. İşte bu noktada bilişsel davranış terapisi devreye girer ve bu seslerle nasıl başa çıkılabileceğini öğretir. Bu terapi sonrasında, duyulan seste bir azalma olmasa da kişi artık bu sesi daha az duymaya başlar.

2. Farkındalık

sesleri maskeleme

Bu yöntem sol kulak çınlaması tedavisinde sıkça uygulanan bir tekniktir. Maskeleme yöntemi olarak da bilinen bu yöntem sizi rahatsız eden seslere karşı direnmenizi sağlar. Öncelikle işittiğiniz sesleri kişiselleştirerek daha çok hangi seslerin sizin kulak çınlamanızı maskelediğini tespit edin. Yani fan sesleri mi sizin kulak çınlamanızı bastırıyor, beyaz gürültü mü yoksa başka sesler mi? Önce bunun ayrımını yapın. Daha sonra kendinizi rahatlatmak için dikkatinizi, seslerden uzaklaştırıp bedeninizin farklı bir parçasına odaklanmaya çalışın.

3. Stres yönetimi ve nöroterapi (geri bildirim)

neroterapi

Çınlama yaşam kalitesini azalttığı için kişiyi mutsuzluğa ve strese sürükler. Çınlama ile baş edebilmeye çalışmak ise kişiyi yorar ve yaptığı işlerden zevk alamaz hale gelmesine sebep olur. Stres kaynaklı sol kulak çınlamasının varlığında devreye nöroterapi yani rahatlama yöntemi girer. Nöroterapi vücudun verdiği tepkiyi değiştirir ve stresle başa çıkabilmeyi kolaylaştırır. Bu yöntemin uygulanışı ise derinize elektrot verilerek nabız atışı, kas gerilmeleri gibi vücudun verdiği tepkilerin analiz edilmesi şeklindedir. Böylece stres anında ya da depresyon varlığında vücudunuzun ne tepki verdiğini bilirsiniz ve bu davranışları tersine çevirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.