Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kulak Uyuşukluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kulak, bedenimizdeki en hassas organlardan birisidir. Sol kulak uyuşukluğu çok sık görülen ve kişileri rahatsız eden tatsız bir durumdur. Kulaktaki duyu organları hasar gördüğü zaman kulak uyuşması meydana gelebilir. Kulak uyuşmasının yanı sıra kulak kaşıntısı da görülen belirtilerdendir. Uyuşmanın en çok karşılaşılan nedenlerden birisi kulaktaki yaralanmalardır. Kulak uyuşması ve kulak kaşıntısının altında yatan pek çok neden olabilir. Yazımızda bu nedenleri sizler için inceledik.

Sol Kulak Uyuşukluğunun Nedenleri Nelerdir?

 • Kulağa alınan darbeler ve yaralanmalar kulak uyuşukluğuna sebep olabilir.
 • Kulak uyuşukluğu sorunu, toplumun genelinde rastlanabilen rahatsızlıklardan birisidir. Kulaklarda bu uyuşma sorunları ve bunun yanı sıra kaşıntı olmasının temel nedeni kulak enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar, özellikle yaz aylarında çok çabuk oluşan ve kolay bir şekilde meydana gelen rahatsızlıklardır. Kulak kaşıntısı sorunu ile kulak kaşınır ve kaşıdıkça tahrip olur. Tahrip olan kulakta, havuz ya da denize girildiği zaman veya hava yolu ile mikropları bünyesine aldığı zaman, hemen enfeksiyon oluşabilir.
 • Kulak uyuşukluğu ve kaşıntısının bir diğer sebebi de alerjik rahatsızlıkların görülmesidir. Bazı yiyeceklere karşı alerjisi olan kişilerde kulak uyuşukluğu sorunu görülebilir. Bunun yanı sıra egzama ve mantar olan kişilerde de bu bölgede uyuşukluk ve kaşıntı görülebilir.
 • Kullanılan kulak çubuklarının çok sert olması ve şiddetli bir şekilde kullanılması, bunun yanı sıra kulağa sert başka cisimlerin sokulması sebebi ile de kulakta kuruluk sorunu meydana gelebilir. Bu kuruluk sebebi ile de kaşıntı ve uyuşukluk daha fazla olur. Normalde kulak içerisinde enfeksiyonlara karşı koruma amaçlı olarak serümen, diğer adıyla kulak kiri oluşur. Lakin bu kirin azalması sonucunda kulakta kuruluk olur. Bu şekilde kulaktaki kaşıntı, tahribat ve uyuşukluk da artar.

Sol Kulak Uyuşukluğu Nasıl Geçer?

Kulakta görülebilen mantar enfeksiyonu, oldukça bulaşıcı olan ve tedavisi de çok zor olan bir rahatsızlık türüdür. Bu yüzden kulak tahribatı olmaması için, çoğu kişinin kullanmış olduğu havuzlara girmeden önce tedbir alınmalıdır. Çok yoğun bir kaşıntıya sebep olabilen mantar, kulağa yerleşmişse geçse dahi sonradan tekrar meydana gelebilir. Mantar enfeksiyonunda gerekli olan müdahalenin doktor tarafından vakit kaybetmeden yapılması ve tedavinin gecikmemesi gerekir.

Devamlı olarak ve zorlu pansumanların yapılmasını gereken bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık ve bunun dışındaki diğer kulak rahatsızlıklarına da yakalanmamak amacıyla, kişi tarafından gerekli önlem alınmalıdır. Dış kulak yolu çok hassas olduğu için kaşıyarak tahriş edilebilir. Bu durumda denize ya da havuza girildiği zaman, ciddi şekildeki dış kulak yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlamış olur.

Mantar enfeksiyonu rahatsızlığı, son derece geç iyileşme gösterir. Bunun yanı sıra enfeksiyonun bulaşması da çok kolay olur. Kulakta dış kulak yolu, yapı olarak düz bir yapıya sahip değildir. Kulak zarına dek olan mesafe kısmına gelince dirsek yapar. Bu şekilde yabancı cisim parçacıkları, kulak içine yerleşmiş olan mantar enfeksiyonları, su ile şişme yapan ve kulak temizleme pamukları yardımı ile iç tarafa ulaşmış olan kulak kirlerine müdahale etmeden kolay bir şekilde çıkmaz. Kirlerin çıkartılması sırasında oldukça dikkatli olunmalıdır.

Kulakta Uyuşma ve Kaşıntının Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

 • Pamuklu kulak çubuklarını sadece banyo sonrasında olan ıslaklığı alması için ve haftada bir kereden fazla olmayacak şekilde yumuşak hareketler ile kullanmak gerekir.
 • Yaz aylarında özellikle kalabalık havuzları tercih etmek yerine, denize girmeyi tercih etmeliyiz.
 • Kulakta tahribata sebep olacak şekilde şiddetli kaşıntı problemi varsa, vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmak gerekir.
 • Alerjik bir rahatsızlık durumu varsa buna dikkat ederek yaşanmalıdır. Alerji yaptığını bildiğimiz yiyeceklerden uzak durmalıyız.
 • Kulak için kullanılan bir damla varsa, bunu açtıktan on beş gün sonrasında kullanmamaya dikkat etmeliyiz.
 • Havuza ya da denize gireceksek kulak tıkacı kullanılmasına dikkat etmeliyiz.
 • Banyo yaparken kulağımıza sabun ya da şampuan köpüğünün kaçmamasına dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz.
 • Kulaktaki uyuşma sorunu uzun süre geçmemişse, bu durumu ihmal etmeden uzman bir doktora giderek altında yatan sorunu öğrenmek gerekir. Böylece soruna yönelik tedavi yöntemleri ile uyuşukluk durumunu ortadan kaldırmış oluruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.