Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı Neden Olur?

İnsan vücudunda iki tane omuz bulunur. Her omuz arasında kürek kemiği olarak adlandırılan düz bir üçgen kemik yer alır. Sol kürek kemiğinin alt kısmında yer alan ağrı çok sık karşılaşılan bir sorundur. Omuz kemiklerinden herhangi birinde ortaya çıkan ağrı, özellikle omuzların hareket etmesi durumunda kişilere büyük oranda rahatsızlık verir. Bu sorun aynı zaman omuz hareketlerini kısıtlar. İlk olarak sol kürek kemiğinin alt kısmında başlayan ağrı, daha sonra bütün vücuda yayılabilir.

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

sol kürek kemiğinin altı ağrısı

Çoğu zaman sol kürek kemiğinin alt kısmında ağrı ortaya çıkabilir. Bu durum alt yapısında yer alan bazı sebepler sonucunda meydana gelir. Genelde omuz kısmını büyük oranda etkilediği için omzun ya da kolun kontrolsüz kullanımından ve ani bir hareket yapılmasından kaynaklanır. Fakat bazı iç organlarda ortaya çıkan sorunlar da bu sağlık problemini tetikler. Özellikle masa başı işlerde çalışırken, genel duruşunuz çok önemlidir. Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturduğunuz zaman, duruşunuzda belirli bir açıda eğilme olur.

Bu durum genel olarak tüm vücudunuzda ağrı başlamasına yol açabilir. Özellikle duruş bozukluğundan ilk etkilenen sol kürek kemiği altında şiddetli bir ağrı oluşur. Duruş bozukluğu aynı zamanda kasların kısa bir sürede aşırı kullanımı sonucunda, kaslara belirli bir oranda zarar verebilir. Uzun süre araba sürmek, elde bir şey tutmak, ağır sırt çantası kullanmak, sürekli aynı pozisyonda uyumak ve herhangi bir kilo kontrolü sağlamadan ağrılık kaldırmak gibi günlük hayatta yapılan eylemlerde ağrının oluşumuna neden olur.

Eklem bölgelerinin yapısında, daha rahat hareket alanının oluşmasını sağlayan sinovya isminde eklem sıvısı bulunur. Omuz eklemlerinde yer alan sinovya sıvısının azalması sonucunda donuk omuz sorunu ortaya çıkabilir. Bu durum, kürek kemiğinin alt kısmında ağrının meydana gelmesine neden olur. Aynı zamanda ağrı, hareket ettiğiniz sürece daha fazla şiddetlenir ve rahatsız edici bir hale gelir.

Bazı durumlarda ağrı her iki kürek kemiğinde de ortaya çıkabilir. Çoğu insanda yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak safra kesesi taşı iltihabı meydana gelir. Safra kesesi taşlarının safra yollarını tıkadığı zaman, üst karında meydana gelen ağrı sırta doğru ilerler. Burada ise kürek kemiklerinin alt kısmında ağrı oluşumuna neden olabilir. Yaşın ilerlemesi faktörüne bağlı olarak kemik yapısında belirli bir oranda aşınma oluşur. Bu durumda kemik yapısı incelir ve kırılganlaşabilir. Küçük bir darbeler bile ağrı sebebi olabilir. Uzun süre yanlış pozisyonda uyuduğunuz zaman, sol kürek kemiğinin alt kısmında ağrı ortaya çıkabilir. Hatta tüm vücutta belirli bir oranda ağrı meydana gelir.

Sol Kürek Kemiği Altı Ağrısı Nasıl Geçer?

Sol kürek kemiği altı ağrısı

Kürek kemiğinin alt kısmında birtakım sebeplere bağlı olarak ağrı ortaya çıkar. Bu sorunun tedavisine başlamak için ilk olarak altında yatan ana nedeni tespit etmek gerekir. Ağrının oluşum anından itibaren, omuz ve sırta çok fazla yük bindiren hareketlerin kısıtlayın. Hatta uzun bir süre ağrının artmasına neden olan hareketleri yapmaktan kaçının. Birçok hareketi yaparken, özellikle dik durmaya özen gösterebilirsiniz. Yürürken ve masa başında otururken, doğru bir duruşunuzun olması gerekir. Dirseklerinizin uzun süre desteksiz bir şekilde sarkmasını önleyin. Uzun süre hareketsiz kalmamaya çalışın. Kas sorunlarının ana nedeni olan kürek kemiği ağrısı sırt üstü uzandığınız zaman azalabilir. Ağrıyı hafifletmek için, kol ve sırt kaslarını çalıştırıcı hafif egzersizler yapmanız yararlı olur.

Sol kürek kemiğinin altı kısmında meydana gelen ağrı için buz uygulaması yapabilirsiniz. Soğuk uygulama, sorunlu olan bölgeyi uyuşturarak, ağrının azalmasına yardımcı olur. Evde, kendi imkanlarınızla yaptığınız tedavi yöntemleri sorunun yok olmasını yardımcı olmazsa, doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Örneğin; ıbuprofen, naproksen gibi steroid olmayan ve iltihap giderici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ayrıca ağrıyı yok etmek için kürek kemiği bölgesine masaj yaptırabilirsiniz. Masaj, ağrıda etkili olan yöntemlerden biridir. Bazı noktalara yapılan masaj, kan akışını hızlandırarak, ağrının geçmesine yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.