Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Memedeki Ağrı Ne Anlama Gelir?

Vücudun sol tarafındaki ağrılardan hepimiz korkar olduk. Sol taraftaki ağrıların kalp ve beyin hastalıklarının belirleyici oluşu miti üzerinden yapılan tespitler sonucu sol tarafta bir ağrı oluştuğunda hemen hastanelerin yolunu tutuyoruz. Vücudun sol bölümünde oluşan ağrıların bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi sadece bir ağrıdan ibaret de olabilir. Bu yüzden sol kısımdaki ağrılara bölgesel olarak yaklaşmak gerekiyor. Sol memede zaman zaman görülen ağrılar kadınlarda görülen normal ağrı türlerinden biri olabilirken, meme kanserine bağlı olarak da gelişebilir. Bu yazıda sol memede meydana gelen ağrıları yakından inceleyeceğiz.

Sol Memede Oluşan Ağrı Ne Anlama Gelir?

Sol Memedeki Ağrı Ne Anlama Gelir?

Meme ağrısı tıp dilinde mastalji olarak tabir edilir. Memede oluşan ağrılara adete bağlı ve adete bağlı olmamak üzere 2’ye ayrılır. Meme ağrıları tek memede görülebildiği gibi iki memede, meme ucu ve çevresinde de hissedilebilir. Tek başına meme ağrısı olması meme kanseri olduğuna dair teşhis koymaya yeterli değildir. Bu yüzden memede oluşan tüm ağrılarda kanser şüphesi ile bakmamak ve korkmamak gerekir.

Memenin sol bölümünde meydana gelen ağrılar genel olarak keskin bir ağrı şeklindedir. Bu bölgede yanma hissi ve hassasiyet oluşur. Ayrıca göğüs derisinde gerilmeler meydana gelir. Bu durum adete bağlı olarak gelişebilir. Fakat bazı durumlarda ise adete bağlı olmayan nedenler ötürü oluşmuştur.

Adete Bağlı Oluşan Sol Meme Ağrıları: Adet döneminden önceki 1 haftada hormonal düzenlemeden dolayı vücutta hassasiyet oluşur. Kadınlarda göğüs ve kalça bölgesinde oluşan hassasiyet sonucu ağrı ve acı hissedilir. Bu ağrılar bazen memelerin her ikisinde bazen de tek memede hissedilir. Adet bittikten sonra kaybolan bu ağrı sonucu meme eski formuna kavuşur. 30 ve 40 yaş arasındaki kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Sol memede görülen bu durum % 75 oranında adete bağlı olarak yaşanır. Adet döneminde başlayan sol meme ağrısı adet sonunda kayboluyorsa bu durumdan korkmamanız tavsiye edilir.

Adete Bağlı Olmayan Sol Meme Ağrıları: Sol göğüste ve memede bölgesel ağrıların adete bağlı değilse; kalp hastalıklarının belirtisi olabilir. Ayrıca çeşitli kemik ve kas hastalıkları da kendini sol memede ağrı şeklinde gösterebilir. Kol veya omuzlardaki ağrılar da sol memede ağrıyı tetikleyebilir. Memede bulunan makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı iltihabı, memede oluşan yağ nekrozu gibi hastalıklar sol memede ağrı ile kendini gösterir.  Meme kanserinde de memelerde ağrı bir belirtidir. Boyun fıtığı ve omuz ağrıları da sol memede ağrılara neden olur. Fakat meme kanserinde ağrı genelde iki memede olur ve sadece memede ağrı şeklinde belirtisi olmaz. Bu yüzden sol memede ağrının yanında meme kanserinin kesin birkaç belirtisine sahip değilseniz hemen telaş etmeyin. Doğru tetkikler ile bir mamografi çektirerek teşhisin konulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sol Memede Ağrının Nedenleri Nelerdir?

 • Göğüste enfeksiyon,
 • Memelerin yaralanması veya zedelenmesi,
 • Hamilelikte hormonal değişim,
 • Jinekolojik muayene sonunda,
 • Anne adaylarının emzirme döneminde süt kanallarının çalışması ile ilgili problemler
 • Regl düzensizlikleri,
 • Hormonal değişimler,
 • Östrojen ve progesteron dengesinin değişmesi,
 • Prolaktion hormonunun artışı,
 • Aşırı tuzlu beslenme,
 • Aşırı dar iç çamaşırları giymek,
 • Stres ,
 • Depresyon,
 • Yağlı yiyecekler tüketme,
 • Kafeinli içecekler.

Meme Kanseri ve Meme Ağrısı Arasındaki Farkı Nasıl Anlarım?

Sol Memedeki Ağrı Ne Anlama Gelir?

Memedeki ağrıların adete bağlı olup olmadığını dikkat etmelisiniz. Eğer memedeki ağrılar adet sonrası geçmeyen, uzun süreli ve artan şiddette ise bu durumda adete bağlı olmayandır. Bu durumda ağrının nedeni araştırılır. Doktor muayenesine gidilmesi önerilir. Fakat bu ağrıların kesin olarak meme kanseri olduğu söylenemez. Meme kanserinin bir belirtisi olan meme ağrısı tek başına kanser teşhisine yeterli değildir.

Kişinin ayna karşısına geçip iki memedeki şekil ve boyut farklılıklarını incelemesi gerekir. Asimetrik bir değişim meme kanserinin güçlü belirtilerindendir. Ayrıca el ile göğsün muayene edilmesi gerekir. Ele gelen düğümler meme kanserinin işaretidir. Meme ucunda akıntı ve meme ucunun kızarması halinde mutlaka bir doktora gidilip, mamografi çektirilmesi önemle tavsiye edilir. Memedeki veya sol memedeki ağrıların meme kanseri için yeterli olmayacağı gibi, memedeki ağrılarının geçmemesi halinde mutlaka doktora görünmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.