Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sol Omuzda Ağrı Neden Olur?

Bireylerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen durumlardan bir tanesi de gün içerisinde yaşadıkları omuz ağrılarıdır. En fazla kemik, kıkırdak ve kas dokusunun bir arada bulunduğu omuz bölgesinde oluşan ağrının birbirinden farklı birçok sebebi olabilir. Bu sebepler sıradan ve basit nedenler ile oluşabildiği gibi oldukça ciddi problemlerin habercisi de olabilirler. Peki sol omuz ağrısının sebepleri nelerdir, tedavisi nasıl gerçekleşir? İşte bütün bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sol Omuzda Ağrının Sebepleri Nelerdir?

1. Kemik Zedelenmesi

Bireylerin genellikle kaza durumunda kemik ya da kıkırdak dokularında meydana gelen kırılma veya çatlama gibi durumlar bireyin ciddi şekilde ağrı ve acı çekmesine sebep olur. Bu durumla karşılaşan birey zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tedaviyi olmalıdır.

2. Kas Travmaları

Omuz bölgelerinde bulunan kaslar oldukça narindir. Bu nedenle yapılan herhangi bir ters ya da ani hareket çarpma, vurma sonucunda bu bölgede ciddi zedelenmeler meydana gelebilir. Bu durum bireylerde acı ve ağrı hissine sebebiyet verir. Zedelenmenin boyutunun öğrenilebilmesi için uzman bir doktor tarafından MR çekilerek kontrol edilmesi şarttır.

3. Kalp Hastalıkları

Kalpte meydana gelen herhangi bir problem kalbin bulunduğu konum nedeniyle direkt olarak sol omuzda ağrı olarak hissedilebilir. Çünkü kalp sol göğüs kafesinin altında bulunur ve bu bölge sol omza oldukça yakındır. Bireyde soğuk terleme, hızlı nefes alıp verme gibi durumlar ile birlikte sol omuzda ağrı ve uyuşma hissediliyorsa kişi kalp krizi geçiriyor olabilir bu durumda derhal hastaneye gidilmelidir.

4. Fıtık

Ani hareket, baskı ya da çeşitli nedenler ile disklerde oluşan baskı sonucu bireylerde oluşan fıtık kişinin yaşamını oldukça olumsuz etkiler ve omuz bölgesinde yoğun ağrı ve acı yaşamasına neden olabilir. Hatta bireyler fıtık nedeniyle zaman zaman kollarını kullanamaz duruma gelebilirler. Bireylerin bu acılardan kurtulabilmek için fizik tedavi ya da cerrahi müdahale işlemini geçirmeleri şarttır.

5. İltihap

Bireylerin omuz eklemleri, sinirleri ve tendonlarında gerçekleşen iltihaplanmalar omuz ağrısına sebebiyet verebilir. Ayrıca romatizmal artritin omuz hareketlerinin büyük ölçüde kısıtlanmasına yol açtığı bilinir.

6. Tümör ve Kistler

Omuz bölgesi ve çevresinde oluşan tümör ve kistler de omuz ağrılarının oluşmasına sebebiyet verir. Ayrıca tümör ve kistler omuz kemiklerinin kırılmasına da neden olabilirler.

Yukarıda belirtilen maddeler dışında sinir sıkışması, eklem kireçlenmesi ve dolaşım bozukluğu gibi problemlerin de sol omuz ağrısına sebep olduğu bilinir.

Omuz Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omuz ağrısı tedavisi için bireyin öncelikli olarak omzunun neden ağrıdığını bilmesi gerekir. Çünkü ağrının sebebi omuzdan kaynaklı olabileceği gibi başka bir hastalık nedeniyle de olabilir. Eğer ağrı başka bir hastalıktan dolayı oluşuyorsa bu hastalığın tedavisi gerçekleştirilerek omuz ağrısından kurtulunulabilir. Ayrıca omuz ağrılarından kurtulmak için düzenli egzersiz ile omuz ağrıları tedavi edilebilir. Kas gevşetici krem ve losyon kullanımı da omuz ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Bütün bunlara rağmen ağrı geçmiyor ise mutlaka doktora gidilmelidir.

Omuz Ağrısından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Omuz ağrısı yaşayan bireyler omuz hareketinden kaçınmamalıdır. Omuzları için düzenli egzersizler yapmalıdır.
  • Ağrı kesici merhem ile yapılacak hafif masaj ağrının geçmesini sağlayacaktır.
  • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak hareketler yapılmalıdır.
  • Uyurken omuz üzerinde uyunmamalı ve baskı oluşturulmamalıdır.
  • Omuzlarınızın taşıyabileceğinden daha ağır yükler taşıyarak omuzlarınıza zarar vermemelisiniz.
  • Fazla rüzgar altında kalmamalısınız, bu durum tutulmalara sebep olarak ağrıya neden olur.
  • Oturma pozisyonlarınızı doğru ayarlayın özellikle bilgisayar ya da masa başındayken buna dikkat etmelisiniz.
  • Isınma hareketlerini gerçekleştirmeden spor yapmaya başlamamalısınız. Özellikle voleybol, basketbol gibi omuzların sık kullanıldığı sporlarda mutlaka ısınma hareketlerini yapmalısınız.
  • Omuz ağrıları kısa sürede kronikleşebilir bu sebeple zaman kaybetmeden doktora giderek gerekli tedaviyi olmalısınız.

Omuz ağrıları yalnızca omuz ile ilgili problemlerden değil; dolaşım, kalp, fıtık gibi hastalıklar nedeniyle de oluşabildiğinden derhal doktora gidilip erken tanı konulması önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.